Hoşgeldin Bahar Ve Aşk

Koca bir Şubat ayını geride bıraktık. Koca bir aydı çünkü sanki gün sayısı ile dalga geçer gibi bir sürü olay ile dolu dolu geçti. Neler oldu Şubat ayında? Öncelikle hepinizin mutlaka haber aldığı Digital olayı var. Digital, koca dev Compaq tarafından satın alındı. Bir süre önce Compaq’ın bir takım hisselerini de Microsoft satın almıştı. Bu bana büyük balığın bir küçüğünü, onunda bir küçüğünü yediği resimi hatırlattı. Microsoft sadece bununla kalmadı, Netscape ile olan davasını kaybetti. Artık işletim sistemlerimiz browserlarla birlikte gelmeyecek. Aslında bu işe kullanıcılar bayaa sevinmiş olmalı. Çünkü bir kısmı Netscape’i ayrılamayacak kadar çok seviyor. Bu noktada büyük hatayı Netscape söz verdiği işletim sistemini çıkarmayarak yaptı. Netscape 3.0 ile birlikte Netscape firması gelecek browser’larıyla yeni bir işletim sistemini eş zamanlı çıkaracaklarını söylemişlerdi ama galiba işletim sistemi çıkarmanın o kadar da kolay olmadığını biraz geç anladılar. Hatta Javascript yazan bir programı bile çok zor çıkardılar ve bu program kullanılabilecek durumda değil.
Bu ay şehrimiz yeni bir internet cafe’ye sahip oldu. İstanbul’da çok şık bir cafe’nin Tünel tarafalarında açıldığını haber aldım. Fakat daha gitmek nasip olmadı. İleri günlerde bu internet cafe’leri haber yapmak niyetindeyim. Eğer gittiğiniz ve gitmeyi sevdiğiniz bir internet cafe varsa veya bir internet cafe işleticiyseniz bana ulaşın böylece sizden bahsetme imkanını bulurum.
Bu ay içinde sayın Hasan Celal Güzel’in, Yeni Türkiye dergisinin gelecek sayısında internet toplmunun geleceği kosunda bir yazı yazdım. Yeni sayı bilgi toplumu üzerine olacak. Tahmin ediyorum çok iyi bir kaynak eser olacaktır. Alıp okumanızı şiddetle öneririm.
Şubat ayı her açıdan son derece bereketli geçti. Windows Commander’ın yeni versiyonu bu yazıyı okuduğunuz sıralarda çıkmış olacaktır. Christan Gishler ( WinCmd’nin programcısı ) çok ince eleyip sık dokuyor ama ortaya çıkan programdan memnun kalacaksınız. Programın artık Türkçe versiyonu da var. Bunuda Türkçe’ye nacizane, ben ve eski dostum Emre Özpınar çevirdik. İyi bir çalışma oldu.
Size uzun süredir bahsettiğim www.unaldi.com adresini bu ay içinde hizmete açtım gerçi daha çok düzenlenmeye ihtiyacı var ama hiç olmazsa işler vaziyette. Bu konudaki öneri ve isteklerinizi bekliyorum.
Bu ay bunları biliyormusunuz köşesinde çok önemli haberler var _ ne de olsa ay dolu geçti _ okumanızı tavsiye ederim.
Hızlı başladık biraz ama bu ay yeni teknoloji ile ilgili haberimiz uzaktan değil. Turk Nokta Net hepimizin isp olarak bilip tanıdığı bir şirket. Isp (Internet servis sağlayıcı) olduklarından belki de ar-ge (araştırma geliştirmeye) çok önem vermeyeceklerini düşünürdük. Fakat telekominikasyon ile ilgili ve bir kaç ay önce yapılmasının büyük gereklilik olduğundan bahsettiğim bir gateway’i gerçekleştirmiş ve hizmete sunmuşlar. Bu cep telefonunun internet ortamına entegrasyonu ile alakalı. Biliyorsunuz geçtiğimiz aylarda cep telefonunun internet’e bağlanmak için kullanılableceğini söylemiştik. Tabiki bunu gerçekleştirmek için hem cep telefonuna hem de bir taşınabilir bilgisayara ihtiyaç vardı. Peki ya laptop’ınız yoksa ne olacak. Bu durumda eğer bir Turk Nokta Net kullanıısı iseniz sorun yok. Turk Nokta Net’in cep.net adlı hizmeti tam size göre. Bildiğim kadarıyla buna benzer hizmetler değişik yerlerde gerçekleştirildi ama bu hizmet kullanım şekli yönünden biraz farklı. İnternet üzerinden sms (kısa mesaj) çeken sistemler var, ama cep telefonundan e-mail yollayan dünya üzerinde çok az servis olduğunu biliyorum. Turk Nokta Net’i bu konudaki çalışmaları için kutluyorum ve sizi Turk Nokta Net’ten Saniye Karataş’ a sorduğum sorular ve cevapları ile başbaşa bırakıyorum.

1) Cep.Net’in faaliyetlerini anlatırmısın?
**Cep.Net, Turk Nokta Net AR-GE bölümünün geliştirdiği bir teknolojidir. Turk Nokta Net kullanıcılarına yönelik bir hizmettir. Bu hizmetten iki değişik şekilde kullanıcılar yararlanabilirler.

Bunlardan ilki olan V.I.P hizmeti kullacıların bilgisayar başında olmadan kendilerine gelen önemli e-postalarını cep
telefonundan okuyabilmesidir. Bu servisden yararlanmak isteyen Turk Nokta Net kullanıcıları web üzerinden kimlerden gelen e-posta mesajlarının cep telofonlarına gönderilmesini istediklerini belirtiler.Burada kullanıcı, e-postalarını yönlendirmek istediği GSM numarasını belirtir ve V.I.P listesini doldurur.Bir diğer alternatif de kendisine gelen ve konusu ‘SMS:’ ile başlayan tüm e-posta mesajlarını GSM numarasına aktarılmasıdır.

Gönderilen her mesajin uzunluğu 160 harfe kadar olabilir.(GSM şebekesinde Kısa Mesaj Servisi 160 karektere sınırlıdır.)
Kullanıcı cep telefonunda e-postanın kimden geldiği ve mesajın konusunu görebilir.

Örnek verecek olursak:
“”destek@turk.net: iyi günler – Turk.net CepNet servisi hizmete girdi.””
Kullanıcı daha sonra mesajın tamamını bilgisayarından okuyabilmektedir.

Bir diğer Cep.Net servisi Turk Nokta Net kullanıcılarının istedikleri kişilerin cep telefonlarına mesaj göndermesini sağlar. Burada kullanıcılar Turk Nokta Net’in WWW sayfalarından GSM numarasını bildikleri kişilere direkt olarak SMS ( Kısa Mesaj Servisi) mesajı gönderebilirler.

2) Bu gibi hizmetler veren Türkiye’de baska kuruluslar var mu?

**Hayır. Cep.Net sadece Turk Nokta Net’in kullanıcılarını sunduğu bir servistir. Başka bir uygulaması halen Türkiye’de yok.

3) Bu gibi hizmetler veren dünyada baska kuruluslar var mu?

** Cep.Net Türkiye’ye de Turk Nokta Net Ar-Ge bölümü tarafından geliştirilmiştir. Başka ülkelerde WWW üzerinden GSM şebekesine
mesaj gönderme servisleri olsa da istenen elektronik postaların cep telefonlarına gönderilmesi şu an için sadece Turk Nokta Net tarafından
verilebilen bir servistir.

Yurt için ve yurt dışından bu teknolojiyi lisanslamak isteyen çeşitli telekomunikasyon firmaları Turk Nokta Net ile görüşme halindedir.

4) Türkiye’de iki cep telefonu sirketi var sisteminiz ikisi içinde
çalusabiliyor mu?

** Evet Cep.Net Turkcell ve Telsim şebekelerini destekler.

5) Bu sistemi su an kaç kisi kullanuyor?

** Cep.Net hizmetlerinden bütün Turk Nokta Net aboneleri faydalanmaktadır.

6) Sistemi kullanmak icin ayrı bir para ödüyorlar mı?

** Bu servisi Turk Nokta Net aboneleri kullanabilir. Ücretlendirmesi kullanıcının Turk Nokta Net abone planına göre değişmektedir. Ana hatlarıyla her mesaj için 0.3 Dolar ve ya 15dk kullanım süresi bir sonraki faturalarına eklenir.

7) Telefon üzerinden e-mail çekilebileceğini söylediniz bunun farklı bir sms
yazılım formatı var değil mi?

** Bu servisimiz halen deneme süreçindedir. Deneme döngüleri tamamlandıktan sonra bir hizmet olarak sunulacaktır. Servis başladığı zaman cep telefonu olan bir kişi Turk Nokta Net kullanıcılarına elektronik posta mesajları gönderebilir.Bir diğer servisimiz ise Turk Nokta Net kullanıcılarının cep telefonlarından e-posta gönderebilmesidir.

Burada farklı bir mesaj formatı yok. Ancak, mesajın belirlenen bir alanında giden e-posta adresinin olması gerekiyor.

8) Server ile telefon arasındaki mesaj gidiş süresi ne kadar? (MTN www.mtn.co.za mesajı bilgisayara yazup ok’e basılınca 2 saniye de yolluyor.)

** Bu süre her zaman GSM şebekesinin yoğunluğu ile değişebiliyor. Bir mesajın Turk Nokta Net’in kendi sisteminde geçirdiği zaman en fazla 5 dakika ile sınırlıdır.

9) Sisteminiz aynı anda kaç kullanıcıyı destekliyor?

**Cep.Net servisinde hiç bir üst sınır yoktur.

Cep.Net uygulaması belki şu an kısıtlı bir çevre için çalışıyor ama birilerinin böyle birşey düşünmüş olmaları çok güzel. Eğer Turk Nokta Net abonesi iseniz sistemi kullanmanızı tavsiye ederim.
Bu ay test aletleri bölümümüzde yeni bir dosyaya başlıyorum. Konu dijital fotoğraf makinelerı. Belki 21 y.y. ‘da yazılı basının en etkin aracı. Gerçi her zaman için klasik fotoğraf makineleri çok daha yüksek çözünürlüğe sahip ama zaten fotoğrafları dijital ortama geçirirken mutlaka birşeylerden taviz veriyorsunuz. İlk ürünümüz Casio’nun. dosyaya başlamaya karar verdiğimde ilk olarak Casio’yu aradım. Casio merkez müşteriye çok ilgili bir yapıy sahip. Ayrıca araştırmacılar. Şu an ellerineki dijital makinelerin Eta muhasebe programına entegrasyonu için uğraşmışlar ve başarılı da olmuşlar. Eğer Tüyap’taki multimedya fuarına gittiyseniz, Caso’nun standında bu uygulamayı görmüşsünüzdür. Bu arada o standa dikkatli baktıysanız, dijital kamera pazarındaki oluşumu nasıl hemen farkedip bu konuya rini görebilirsiniz. Standın büyük kısmı dijital fotoğraf makineleri ve aksesuarları ile doluydu. Fotoğraf printer’ları, Fotğraf scanner’ları, yani fotoğrafçılıkla ilgili her aradığınız vardı. Casio’nun en önemli özelliklerinden biri de elindeki ürünlerin birbirlei ile entegrasyonunu çok güzel sağlamış olmaları. Mesela birkaç ay önceki yazımdan tkilenip Casiopeia aldıysanız, dijital fotoğraf mkinesi ile onu birbirine bağlayabiliyorsunuz. Onları da Option cep telefonu modemine bağlayarak, istediğiniz yere resimlerinizi göderebiliyorsunuz.
Gelelim bu ayın test ürününe, Casio bu ay bana QV300 veya QV10 arasında tercih yapmamı söyledi. QV 300 en son çıkan ürün olmasına rağmen QV10’un resim kalitesinin gayet iyi olduğundan bahsetti. Ben en son çıkan ürünü denemek istedim. Daha sonra fuar anında kısa da olsa QV10’u da gördüm size o konuda da bilgi vermeye çalışacağım. QV300 üzerinde zoom’u olan, çekmeye çalıştığınız yeri lcd ekranında görebileceğiniz, kaydettiğiniz resmi daha sonra da görme imkanınızın bulunduğu, kullanımı kolay, televizyona, videoya ve bilgisayara bağlanabilen, fine ve normal olmak üzere iki değişik çözünürlükte resim çeken bir ürün. Elinize aldığınızda güzel görünütüsünün dışındaki en önemli özelliği fine modunda 54 tane resim çekebilmesi. Bu birçok dijital makineye göre çok büyük bir rakam. İkinci önemli özelliği ise bu ürünü video’ya bağlayabilmeniz. Bu amaçla Casio evinde bilgisayrı olmayanları da gözetmiş oluyor. Ben ilk anda televizyonuma bağlayıp resimleri oradan kontrol ettim. Galiba LCD ekranın küçüklüğü yüzünden, resimler televizyon ekranında çok daha net çok daha güzel görünüyor. Casio’nun bu makine’deki hedefinin amatör ev kullanıcısı olduğu görülebiliyor, fakat eğer resimlerinizde efekt kullanabiliyor yada resimlerinizde oynamalar yapabiliyorsanız, bu makine sizin için ideal. QV300 çekim tarzına bakılırsa outdoor diye nitelendirdiğimiz ev dışı çekimleri yapmak için dizayn edilmiş. Zira ev içindeki ışığın az olması makinenin biraz soluk resimler çekmesine neden oluyor. bu konuda ilk akla gelen ürün ise QV10. Kullanımı çok kolay olan bu ürün tam ev içi çekimler için planlanmış. Daha fazla bilgi için tabloya bakmanızı tavsiye ederim. Tabloda makinenin resimle profesyonel ilgilenenlerin bilmek isteyecekleri bilgiler var.

TABLO
Kayıt Sistemi : Digital (JPEG tabanlı)
Sinyal sistemi : NTSC Standard (fakat pal televizyonda da çalışıyor)
Kayıt alanı : 4MB internal flash memory
Memory Kapasitesi :
FINE Mode (640*480 pixel) : 64 kare
NORMAL Mode (320*240 pixel) : 192 kare
Resim silme : Single-page; all-page
Resim ekranı : 1/4-inch square pixel CCD (360,000 pixels)
Lens : 2-focal point lens with macro position
f/2.6 f = 4.9mm/11.0mm (35mm kameradaki 47mm/106mm lens’e eşittir)
Aperatür : Elle ayarlanabilir f/2.6 dan f/8 focus’a geçiş
Focus ayarları: f/2.6 (f = 4.9mm): NORMAL: 0.6m’den -/MACRO: 9cm’den 11cm’ye
(f = 11.0mm): NORMAL: 3.4m’den -/MACRO: 52cm’den 62cm’ye
f/8 (f = 4.9mm): NORMAL: 0.3m’den -/MACRO: 7cm’den 14cm’ye
(f = 11.0mm): NORMAL: 1.7m’den -/MACRO: 44cm’den77cm
Exposure Kontrol : AE aperatürün kontrolünde
Fotometrik alan : EV +5 ‘den 18’e
Çekim sistemi : Electronik çekim
Çekim süresi : 1/8’den 1/4000 saniyeye
Beyaz balansı : Otomatic
Otomatik çekim süresi: 10 saniye
Monitör : 2.5″” TFT, az yansıma renkli LCD
Input/Output: DIGITAL IN/OUT, VIDEO OUT, AC adaptor connector
Güç Kaynağı: Pil (4 adet AA-alkaline veya lithium) veya AC adaptor
Pil Kullanımı : Alakaline piller için 130 dakika kullanımda; 220 dakika lityum pillerde
Boyutları : 162(En) x 49(derinlik) x 72(boy)mm
Ağırlık : Takribi 250g (piller dışardayken)
Standard Aksesuar : El tutacağı, yumuşak çanta, Video kablosu, 4 pil
Türkiye’de ayrıca bilgisayar bağlantı parçalarını da veriyorlar (tabii fuar süresince)

Önümüzdeki güzel ilkbahar aylarında kullanmak için gerçekten iyi bir makine il karşı karşıyayız. Casio yine pazara ilk giren ürünlerden biri oldu. Fakat yine de unutmamak gerekirki, eğer fotoğrafcılıkla uğraşıyorsanız veya çekim kalitesi sizin için çok önemli ise Casio’yu denemeden almayın. Ama kullanımının çok kolay olduğunu söylemek gerek.
Evet kışı bitirip bahara giriyoruz. Bahar canlılık mevsimi, tabiatın uyanma dönemi. Her sabah evlerinize doğan bahar güneşi, kalplerinize aşkı getirir temennisi ile bu ayki yazımı bitiriyorum. Hoşçakalın…..

Bunları Biliyormusunuz:

İlk haber A.B.D.’den. Clinton bu yılın bütçesinden 110 milyon doları internet 2 projesi için ayırmış. Daha önce yzılarımda bahsettiğim gibi internet 2 gerçekten büyük bir proje olacak. 5 yıl içinde bitirilmesi planlanan proje sayesinde hız şu anki internetin tam 1000 katı olacak. A.B.D. ‘de gelecek jenerasyonun interneti diye adlandırılan bu proje Clinton’ın toplam bütçeine göre çok görülmese bile aslında Ar-ge için ayrılan büyük bir pay. Projenin içinde süper hızlı bilgisayarlar ve bunların network işleri de var.

Şubat ayında Fransa Paris’te Milia 98 adında çok büyük bir multimedia fuarı gerçekleştirildi. Fuar hakkındaki bilgi şu an yolda. Gelecek ay siza bu konudan da bahsetmeyi planlıyorum.

A.B.D. palm springs’te bu ay içinde interface’ler ve gelecekleri konulu bir konferans gerçekleştirildi. İsmi Demo 98

Elektronik ticaret işi oldukça gelişti. Artık bulunduğunuz sayfadan ayrılamdan banner’da satılan ürünü alabileceksiniz. Bunun için geliştirien interface artık galiba bir standart haline geldi.

IBM,Corel süitinde voice recognition’ı kullanacağını açıkladı. Yakın bir zamanda bu teknoloji diğer teknolojilere yön verecek gibi görünüyor. Türkiye’de program yazıcısı iseniz tavsiyem bu konuya ilgi göstermeniz ilerde çok zengin olabilirsiniz.

Linux, Türkçe’ye çevrildi. Artık bu işletim sistemini ingilizce bilmeseniz bile kullanabileceksiniz. Bu arada, yakında bu konununda çok iş yapacağını söylemek lazım çünkü hiç de kolay bir iş sayılmaz.

Palo Alto, East Palo Alto, Menlo Park, Stanford, ve Atherton. Bu şehirler sizin için hiçbir şe ifade etmeyebilir. Ama A.B.D. hükümeti bütün evlere internet ve fiber optik ağ uygulamasına bu noktalardan başlıyor. İlk şehir Palo Alto 25000 eve sahip. Pacific Bell ve Cable coop şirketlerinin bu ortak çalışması ile Silicon Valley’in kalbi artık tamamen internetle bütünleşik olacak.

IBM, İntel’in en hızlı çiplerinde 3 kat daha hızlı bir cip bulduğunu açıkladı 1000 Mhz hıza sahip bu çip galiba geleceğin teknolojisi olacak. IBM yine pazarı bir dalgalandırdı. Böyle giderse gücüne güç katacak.

Laf IBM’den açılmışken, efsanevi yıldız ve Karparov’un kabusu Deep Blue kendine iş buldu. Nüleer sızıntıları hızlı tespit amacıyla Enerji bakanlığında çalışmaya başladı. Sen o kadar tartışmaya neden ol (insan mı, makine mi?) sonra git karın tokluğuna çalış.

Walkman of the Internet icat edildi. İnternette audible.com adresine bağlanan sistem, oradan daha önce okunmuş, kitap, bilgi, haber ve hertürlü kaynağa ulaşabiliyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir