I Love You All.

Biriden başladı bu I LOVE YOU problemi. Tabii ister istemez hepimizi etkisi altına aldı. Beni de farklı bir şekilde etkildi. Kurtulmanın yollarını anlatan yüzlerce mesaj aldım. Hatta bazıları daha da ileri gidip, bilgisayarınız bundan zarar görürse nasıl kurtulunacağından, yeni versiyonlarının isimlerine kadar herşeyi içeriyor. Dayanışma gerçekten çok güzel birşey. İnternette bunu yaşamak beni çok mutlu ediyor.
Geçen hafta tek gündem I LOVE YOU değildi başka neler neler vardı? Microsoft SQL 2000’i piyasaya sürdü. Bu ürünü diğer SQL’lerden ayırıyor olmaları bence çok doğru. Tamamen yeni bir ürün çıkmış kadar yenilik var. Bu konuda bilgiyi web sitesinden almanızı, özellikle uygulama geliştiricilere tavsiye ederim. Bu toplantı sırasında yazılım geliştiricilerin kurduğu sanal topluluğun yeniden şekillendiğini öğrendim ve çok sevindim. Türkiye’nin başarılı yazılımcılara çok ihtiyacı var. Bari bu teknolojiyi bir yerlerinden yakalayalım. Bu konuda daha geniş bilgiyi www.yazgelistir.com adresinden alabilirsiniz.
Yine geçen hafta, bir toplantımdan sonra Türkiye’nin en ciddi spider (arama makinelerine link getiren programa verilen genel isim) programlarından birine sahip ibis’den (www.ibis.com.tr) Güniz ve Öykü ile karşılaştım. Hemen ibisi sorgulamaya başladım tabii. Öykü bundan çok memnun oldu. Bu beni Öykü gibi ne yaptığını bilen birisi için farklı bir iş değildi ama benim için şaşkınlık derecesinde ilginçdi. Çünkü Türkiye’de bazı insanlar birşeyler yapıp, sonra ne yaptıklarını bile bilmeyecek durumda oluyorlar. Buna en güzel örnek, yine büyük gazetelerimizin birinin internet ekinde geçen hafta karşıma çıktı. Yazarımız browser ile arama motorunu aynı şey sandığı için internet tarihini anlatırken Netscape’in dünyanın ilk arama motorunu çıkardığını yazmış. Başlığı okuyunca önce şaşırdım içimden “”vaybe artık internette benim bile yetişemediğim gelişmeler oluyor dedim. Ama sonra çok güldüm.””
Dönem bilgi dönemi, ve daha da önemlisi bilgiye ulaşmak değil analiz edip, biçimlendirebilmek önem kazanıyor. Biz net jenerasyonu hergün gerekli gereksiz binlerce mesaja maruz kalıyoruz. Yaşamak için iyi bir filtreleme yapısına sahip olmamız gerekiyor. Bunu unutmamak lazım. Bu arada yolladığımız mesajların da bu mesaj trafiği içinde dikkat çekebilmesi için, doğru anlaşılır basit ama ilginç olması artık bir gereklilik hali aldı. Aslında bu gelişmeler hepimizin günlük yaşamasına neden oluyor. Geleceğe plan yapmayı unutur hale geldik. Günlük yaşam tarzını özel hayatlarımıza da taşımış olmamaız beni çok üzüyor. Umarım bu yanlış kültürden kurtulur ve hayatı bir bütün olarak görmeye devam ederiz.
Pazartesi akşamı yazımı okuyanların mesajlarınız çiselemeye başladı. ( Aslında normal bir insana göre bu mesaj sayısı fazla olabilir ama benim için sadece çiseledi diyorum.. Çünkü sizden çok mesaj bekliyorum..) Anladığım kadarıyla en büyük sorunumuz kendi bilgisayarımızla. Bu noktada yeni başlayan köşemizin yanı sıra internet ortamında da sorunlarınız çözmek gibi bir projemiz var. (Benden duymuş olmayın)..
Netleşmek üzere…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir