İntranetcisinden, programcısına herkese bir ICQ

Yılın en iyi internet programı nedir desem, hepinizin ICQ diyeceğinizden eminim…ICQ kısa zamanda bilgisayarlarımızın vazgaçilmez bir parçası halini aldı. Mesaj’dan chat’e kadar bir çokinternet faaliyetiniiçinde barındıran program, e-mail’den Netmeeting’e kadar bir çok iletişim programı ile de entegre çalışıyor. Hatta isterseniz size e-mail geldiğinde uyaran birsistemi bile var. E-mail konusunda şunu da söylemek gerekir ki, eğer outlook ekspress kullanıyorsanız ondan daha hızlı bağlanıyor.
Bunlar hepinizin bildiği az çokkullandığı özellikler. Peki ICQ’nun her kullanıcı için default olarak açtığı bir web sayfası olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bir ICQ kullanıcısı iseniz bu web sayfanız aracılığı ile bütün internet kullanıcıları sizi tanıyabilir, öğrenebilir ve hatta size web üzerinden ulaşabilir.
ICQ’nun her kullanıcı için açtığı web sayfasında vermek istediğiniz bütün bilgiler mevcut. Bununla da kalmayarak ICQ pager denilen sistemle de size mesaj çekilmesini sağlayabilirsiniz. Peki bu size ait ICQ sayfasına nasıl bağlanacaksınız? Yapmanız gereken tek şey, Http://www.mirabilis.com adresinin sonuna ICQ numaranızı yazmak. Bu sayede kullanıcı bilgileriniz de dahil olmak üzere her türlü bilgiye ulaşmanız mümkün.
Eğer bir ICQ kullanıcısı iseniz, mailing list benzeri bir sisteme de sahip olabilirsiniz.. Bunun için yapmanız gereken yine ICQ sayfalarında anlatılmış. Sadece yeni bir kullanıcı açmanız yeterli. Fakat bu kullanıcıya isim verirken başına & işaretini koymayı da unutmayın.
ICQ’nun kullanıcılara sağladığı imkanlar bununla da kalmıyor. Interest groups’dan giderek sizinle aynı ilgi ve hobilere sahip kullanıcılara da ulaşma şansınız var.
ICQ bu ay kullanıcı sayısını 10.000.000’a yükseltti. Bu amaçla her ülkede kullanıcılar arasında tanışma amaçlı Face-to face partiler düzenliyorlar. Türkiye için böyle bir faaliyetin gerçekleştiğini göremedm. Umarım Türk kullanıcılar da bu tip bir organizasyon içine girerler. Artık ilişkileri internet üzerinde bırakmak demode olmaya başladı.
Bu arada bir sürü ödülü ve 10.000.000 kullanıcısı olan bir programın sitesinin de ilk 100 de iyi bir yerde olması gerekiyordu. Gerçekten bu kadar ufak bir program için ne kadar çok ilgi olduğunu görseniz siz de şaşarsınız…. www.mirabilis.com adresi dünya hit listesinde ilk 100 içinde çok iyi bir noktada.
Şimdi gelelim kendi web sitelerine sahip kullanıcılara. ICQ’nun bu tip kullanıcılara iki önerisi var. Birisi değişik boy ve design’lara sahip ICQ paneller. ICQ’nun sitebuilders için oluşturduğu sayfaya gidip gerekli zip dosyasını alıyorsunuz. Dosyanın içinde gerekli kod ve resim dosyaları var. Bunlarla ICQ panelinizi web sayfanıza paste ediyorsunuz. Artık web sayfanıza bağlananlar o an icq’ya girip girmadiğiniz de dahil olmak üzere birçok bilgiye anında ulaşabiliyor. Ayrıca buradan size mesaj atabiliyor, hatta kontak istesine bile alabiliyor.
İkinci bir seçenek ise sayfanıza yerleştireceğiniz pager. Bu aslında ICQ tarafından hazırlanmış küçük bir form yalnız tek farkı submit edildiğinde sizin icq’nuza mesaj göndermesi. Son derece kolay kullanımlı bu tabloyu sayfanıza emplamente etmek isterseniz yapmanız gereken tek şey web sayfasından gerekli kodları almak. Böylece ICQ’su olmayan ya da kendi bilgisayarının başında olmayan kullanıcı size anında ulaşabilir.
Ayrıca eğer web server’ınızda yeriniz varsa, ICQ kullanıcıları için miror site’lar yapmanız da ICQ tarafından teşvik ediliyor. Bu konuda da yapmanız gereken sadece www.mirabilis.com adresine bağlanarak sizinle ilgili olan buton’a tıklamanız.
Şu aralar Türkiye’de ki şirketlerin en önemli isteklerinin başında intranet uygulamaları geliyor. Intranet’im olsun, çalışanlarım herşeye browser’dan ulaşsın diyenlerin bini beş para. Hatta word gibi programalrın bile intranet üzerinden çalışmasını isteyen şirketler bile duydum. Asıl amaç kullanıcıların en kısa zamanda işlerini görmelerini sağlamak. Bütün sistemi html’e çevirmek ise bu işin en can alıcı kısmı. Bu sayede sistemler son derece rahatlıyor… Karışık ve şişkin kodlardan kurtulabiliyorsunuz. Bu arada ICQ’da bu konuda beta testlerini daha bitiremediği yeni bir sisteme geçiyor. Bu sistem sayesinde intranetinizde bir server’a icq server kurarak kullanıcılarınızın birbirlerini görmesini dosya alış-veriş’inde bulunmasını kısacası bütün icq faliyetlerini bu sayede platform bağımsız olarak gerçekleştirmeniz mümkün olacak. Açıkcası medya center’larda bu tip bir uygulama bence son derece sağlıklı olur. Böylece ulaşamadığınız insana anında not göndermek, ve size ulaşmasını sağlamak mümkün olur.
Eğer intranet uygulamaları yapıyor yada program yazıyorsanız, icq’nun size de bir teklifi var. ICQ, programının api ve dll dosyalarına internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Ben windows commander programının yazarı Christian’a bu konuda bir tavsiyede bulundum. Açıkcası bu tip uygulamalar çok kullanılan programların içinde kullanıcı için son derece yararlı olur. Ayrıca herşeyin browser içinde çalışması gereken şu günlerde bu tip uygulamalar sistemi de rahatlatacaktır kanısındayım.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir