Netizen

Slm…

Hepinize gönül dolusu bir merhaba. Yıllardır çeşitli dergilerde köşe yazıları yazıyorum ama hiç bu kadar çok zorlanmamıştım. Cüneyt bey ile konuştuğumuz günden bu yana, ne yazsam ve nasıl yazsam düşüncesi içindeyim. En önemli sebeplerden biri amatör bir dergide yazmanın zorluğudur. Amatör kelimesi sakın yanlış anlaşılmasın aslında bu kelime fransızca amour kökünden gelmiştir ve yaptığı işe aşkla bağlı olmak anlamına gelir. Bu nedenle bu dergi de yazmakdan mutluluk ve heyecan duyuyorum. Umarım ilerki haftalarda bu duyguyu birlikte yaşar mutluluklarımızı, mutsuzluklarımızı, heyecanlarımızı birlikte paylaşırız. Bu başlangıç size bir internet yazarı için garip görünebilir. Size bunu daha sonra uzun uzun anlatacağım fakat bir başlangıç olarak şunu söylemek istiyorum: İnternet diğer bütün teknolojilerden farklı olarak, hammaddesi insan olan bir olgudur. Kimse İnternet’e bağlanmazsa bu teknoloji de yok olur.
Dolaysıyla bizim işimiz teknoloji gibi görünse de iyi bir netizen, insanla ve insanla ilgisi olan herşeyle yakından ilgili olmalıdır. Bunu bir yaşama felsefesi olarak kabul etmek, gelecek teknolojilere uyum sağlamak açısından büyük avantajlar sağlayacaktır.
Bu yazıyı size Ankara’dan yazıyorum. Türk Telekom yetkilileri ile görüşmek için bu şehre geldim. Her ne kadar bir takım görüşmelerim ertelense de bu arada interneti telefon hattı üzerinden kullanan insanların en büyük sorunu olan bağlantı numaraları yani pop konusunda bazı bilgiler de edindim.
Öncelikle lokal numara gibi görünen 200’le başlayan 7 haneli numaraların tarifesi 822 ‘li numaralarla aynı imiş. Eğer uzun zamandır bağlandığınız numara, şu aralar bağlanmıyorsa, muhtemelen pop numaranız yanlışdır. Bunu düzeltmek için ttnet’in web sitesinden servis sağlayıcınızın numarasını bulun. Kullanıcı isminizin sonuna @ işareti koyarak hiç boşluk vermeden servis sağlayıcınızın ismini yazın. Bağlandığınızı göreceksiniz.
Gelelim bir diğer önemli gündeme. Hayır bu gündem Cumhurbaşkanlığı seçimleri değil. Biz bilgisayarcıların geleneksel virüsü CIH. Gerçi bu yazıyı huzurla okuyabiliyorsanız, bu sorundan kurtulmuşsunuz demektir. Ama sakın rahatlamayın her ay bu virüsün değişik bir versiyonunun karşınıza çıkma ihtimali var. Bundan kurtulmak için anti-virüs programları yüklemeye özen gösterin. Size yollanan dosyalara dikkat edin. Eskiden olsa dosya yerine program derdim ama artik word makrolari da dahil birçok yerden değişik virüsler ile karşılaşabiliyoruz.
Bu hafta gündem bu kadar. Bu sayıyı tanışmaya ayırdım ama bilin ki size daha iyi bilgiler ulaştırabilmek için her hafta önemli bulduğumuz bir konuyu bu dergide sizinle payaşacağız. Bu hepimiz için mutluluk verici olacak. Umarım siz de e-maillerinizle beni yalnız bırakmaz değişik konulardaki görüş, öneri ve isteklerinizi bildirirsiniz.
Hepinizin geri dönüşlerini bekliyorum. Zira biz internetciler geri dönüşümsüz platformlardan pek hoşlanmayız..
Netleşmek üzere.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir