Veri ışık hızına ulaştı

Mobil bilgisayarcılığın her zaman en büyük dileği heryerden, her an zahmetsizce ulaşım olmuştur.Bu konuda uzun zamanlar çalışan şirketler sonunda veriyi ışık hızında taşıdılar. Nasıl mı? Atıf Ünaldı’dan öğrenin.

Yıllardır hepimiz bizi hareketsiz bırakan kablolardan kurtulmak için çeşitli çabalarda bulunduk. Önce her gittiğimiz yere gelen bilgisayarların oluşmasını bekledik. Ama bu hiçbirimiz için yeterli olmamıştı çünkü gerekli bütün bilgileri yanımızda taşıyamıyorduk. Bu sefer kablosuz iletişim için çabalar başladı. Önce kablosuz modemler bulundu. Cep telefonları hepimizi rahatlattı. Motorola’nın 1998 sonunda bitireceğini söylediği Iridyum projesi hepimizi rahatlattı. Ama 1993 yılında başlayan bir başka proje daha vardı ve bu proje 1997 sonunda çok önemli atılımlar yapacağı sinyallerini veriyordu.
Hikayemiz 1993 yılında izbe ve karanlık bir bodrum katında başlamıyor. Çünkü Bill’den sonra kimse garajlarda veya bodrumlarda çalışmak zorunda değil. Maymunun gözü açıldı. Nerde kalmıştık? 1993 yılında yeni bir proje start almıştı. 28 Haziran 1993 yılında başlanacak olan bu projeye 20 şirketten 50 kişinin başvurması bekleniyordu. Beklenen üzerinde bir katılımın olması geleceğin ne kadar iyi olacağının bir göstergesi oldu. Projenin amacı ucuz , belli standartlara uyan, seri veri iletişimini sağlayan, küçük ve taşıması kolay bir iletişim parçası üretmekti. Bu yöndeki çalışmaları az enerji harcaması ve diğer bilgisayar yan ürünleri ile çakışmayan bir ürün için planladılar.
Bu yan ürün data banklar arası bilgi transferi dahil olmak üzere, laptopları diğer bilgisayar yan ürünlerine bağlamak üzere planlanmıştı. Bu yan ürünler arasında Pc’ler ile çağrı cihazlarından , Beyaz tahtadan saate kadar çok geniş bir ürün yelpazesini içeriyordu. Toplantı sonunda yönetim, pazar, ve teknik açılardan gelişmeler oldu. Yönetim, özel şirketler arasında her şirketin profesyonellik açısına göre planlanmış bir düzen üzerine oturtuldu. Compaq ve Hp gibi çok büyük ve yerleşik şirketlerin içinde bulunduğu bir grup organizasyonun başına getirildi. Pazar açısından planlananlar ise teknik gelişmelere bağlıydı. Bu yüzden kısa süre içinde standartlara uyan Infrared yan ürünleri ve standartları hazırlamak üzere teknik çalışmalara başlanacaktı. Bu toplantı süresince çalışan teknik ekip adres çıkış ayalarını, ve çıkış sinyal frekanslarını belli bir standarda bağladı. Bu standardları hem hardware hem de software üzerine oturttular. Sonuç olarak toplantı gerçek amacına ulaşmış belli standartlar belli olmuştu. Amac ucuz, hafif ,küçük az enerji ile çalışan her türlü infrared veri iletişim aracına ulaşmaktı. Tabiki her ürün gibi bu ürününde ilk versiyonlarında beklenmedik sonuçlar alınacaktı. Bu yüzden pazarlama stratejileri ilk versiyon ve standardların belli olmasından sonra müşteri ve kullanıcılardan gelen istek ve şikayetler üzerine planlanacaktı.
Toplantının üzerinden çok az zaman geçmesine rağmen Infrared data teknolojisinin ilk üyesi ortaya çıkmıştı. Bütün infrared standartlarına uyan bu ilk veri transfer cihazıseri kablo gibi haberleşme sağlayan bir cihazdı. Asenkron haberleşmeyi destekleyen cihaz 0-1 m. arasındaki ve 30 derecenin altındaki açıyla konuşlandırılmış bütün cihazları görebiliyordu. 2400 bps ve seri iletişimin Uart kablaları ile kaldırabileceği en yüksek iletişim olan 155 Kbps haberleşmeyi desteklemesiçok sevindiriciydi. Şimdi gelelim bu ilk veri makinesinin hatalarına :
0-1 m arası haberleşme yeterli olmasına rağmen bazen 30 derece sınırlaması sorun yaratabilirdi. Bu mantıkla bir toplantı masasının üzerine yan yana duran iki bilgisayar birbirlaeri ile haberleşme şansına sahip olamayacaklardı. Hazır toplantılardan bahsetmişken bir toplantı masasında bulunan bütün bilgisayarların birbirleri ile haberleşmeleri de bir hayaldi. Bu ilk versiyon ancak noktadan noktaya haberleşmeyi destekliyordu.
Gelelim bu yeni küçük haberleşme makinelerinin bizim chicago projesi ile olan beraberliklerine. Windows 95’le birlikte infraredler kendilerine kontrol panel üzerinde bir yer buldular. Bu windows 95’lerin bu dönemden sonra sonsuza kadar infraredleri koruyup kollayacakları anlamına geliyordu. Ne de olsa artık laptopların yüzde doksandokuzu windows 95 ile birlikte geliyordu ve kimse bunu değiştirmeye güç harcamıyordu. Win 95 ile aralarındaki ilgiyi iletişim alanına kaydıran makine Vcomm,tapi,ppp, ve winsock’ı destekliyordu. Aynı zamanda win 95 için çok özel bir yeri olan plug and play olması ise birbaşka artıyı oluşturuyordu. (Gerçi geçenlerde laptop’ımda silinmiş olan bu drive’ları oluşturmak için bir kaç saatimi feda ettim ama olsun, Bill amca plug diyorsa mutlaka bir yere takılıyordur.) Bu drivelar com ve lpt destekleyerek hem printerler için hem de com portu daha çok kullanan modem gibi araçlara ulaşma şansına sahip oluyorlardı.
Büyük şirketleri arkasına alan organizasyon şimdi yeni amaçarını ortaya koydu. Bunlarını arasında paralel porttan tam destek almak en baş sırada. Peki düşündükleri hız ne mi? Evet bu konuda söylenecek birşey yok. İşin içinde ışık olunca hız hızı getiriyor. Planlandıkları ilk hız 4 Mbps . Bu hıza ulaştıktan sonra herhalde karşınızda oturan arkadaşınıza bir toplantı sırasında harddiskinizi aktarmak çay molasında yapılacak kadar kolay olacak.
Teknoloji gelişiyor ama biz hep geç kullanıyoruz diyorsanız herhalde laptop’ınızın arkasında küçük kırmızı ledi farketmemiş olmalısınız. Yakın zamanda MMX boardlarda da bulunacak olan bu yeni sürücümüzle ledin bakış açısını değiştirerek printer’a yazı gönderip arkasından yandaki bilgisayara bilgi akışı sağlayabileceğiz. Hatta laplink programı hepimizin bir dönem peşinden çok koştuğu ras drive’larını kullanarak yüzde yüz remote access sağlayabiliyor. Açıkcası bir bilgisayardan diğerini kapatabilmek gerçekten hoş insan kendini herşeyin potronu hissediyor ve bunu yaparken yerinizden bile kalkmıyorsunuz. Tak-Çıkar laptoplarda sürücü kullanmak gerçekten bazen azap olabiliyor. Bu işi de bu infrared canavarlarla halletme imkanınız var. cd-rom takılı değil mi? Yapmanız gereken tek şey bilgisayarınızı cd-rom’u takılı bir bilgisayara çevirmek.
Arkada bu kadar büyük şirketlerin olması yarışın erken başlamasına neden oldu. İlk atak IBM teknolojilerinden geldi.19 Temmuz 1996 yılında ürettikleri ilk 4 Mbps cipini bu yılın sonunda üreteceleri bütün laptop ve telsiz veri iletişimi ürünlerine takmayı planlıyorlar. Diğer şirketler ise bu aralar temkinli gitmeyi tercih ediyorlar. İşin içinde büyük paralar olunca kimin kime çelme takacağını sezmek güç oluyor.
Bunlar tabiki sadece başlangıçlar. 2 aydır pc fiyatlarındaki düşüşü fakettiyseniz, yakın zamanlarda yeni teknolojilerin duyrulacağını tahmin etmişsinizdir. Gelecek günler teknoloji açısından hepimizi doyuracak gibi görünüyor. Bu arada hepimizin çok büyük gördüğü birkaç bilgisayar şirketnin de daha küçük rakiplere satıldığını hayretle izleyeceksiniz. Eeee, parayla imanın kimde olduğu pek belli olmuyor.

Tablo 1
Infrared teknolojisi öncelikli olarak ;

PDA-PDA
Laptop-Printer
Pc-Çagrı cihazı
Pc-Laptop
Laptop-Beyaz Tahta
PDA-Telephone
Pc-Saat
arasında kullanılmak üzere planlandı.

Tablo 2

IrDA Organizasyonu üyeleri harf sırası ile. ( aman kimseyi gücendirmeyelim )

Access
Acer
ACTiSYS
Aicon
Alpha Peripherals
Alps Electric
AMP
Anritsu
Apple Computer
Association Interactive Media
AST Research
British Telecom
Brother International
California Wireless
Canon
Casio Computer
Citizen Electronics Co., Ltd.
Citizen America
Clarinet Systems
CMD Technologies
Collaborative Solutions
Compaq Computer
Counterpoint Systems Foundry
Credicom Technologies Corporation
Datalogic Corporation
Dell Computer
DENSO Corporation
Dictaphone
Digital Equipment Corp
DOWA
Eastman Kodak
EDEE
Ericsson
Everlight
Evolve
Extended Systems
Flashpoint
Fuji Photo Film Co., Ltd.
Fuji Electric
Fuji Xerox
Fujitsu
Funai Electric
Genoa Technology
Geoworks
H2T HandHeld Technology
Helmig Engineering
Hewlett Packard
Hill-Rom
Hitachi
Holtek
Hosiden
IBM
IC Works
Intel
Intercom
Integrated Systems Inc.
Interlink Electronics
Instituto de Telecomunicacoes
Inventec
ITE
Iwasaki
JVC
Kansai Electric
Key Tronic Corp
Lifestyle Technologies
Linear Technology
Lite-On
Logitech
Matsushita/Panasonic
Maxium
Megatec International
Microsoft
Microware
Minolta
Mitsubishi
Motorola
National Semiconductor
NEC
NEC Computer Systems
NetSchools
New Japan Radio
Nikon
Nokia Mobile Phones
Norand
Novalog
NTT DoCoMo
NTT Data
NTT/Nippon Tel&Tel
Okaya Systemware
OKI Electric
Olympus
O’Neil Software
Open Interface
OPTi Computers
Parallax Research
PDAia
Peerless Systems
Pentax Systems
PFU Ltd.
Philips
Phoenix Technologies
Plantronics
Psion
Puma Technology
Questra Consulting
REUDO Corporation
Ricoh
ROHM
S-MOS
Sanyo
Scientific Atlanta
Seiko Epson
Seiko Instruments
Sejin
Sharp Electronics
Sigmatel
Siemens
Silitek Corporation
Socket Communications
Sony
Spectrix
SMC – Standard Microsystems Corporation
Stanley Electric
Steelcase
Sun Microsystems
Symbol Technologies, Inc.
TDK/Silicon Systems
Tekram Technology
Tektronix
TeleQual
Telxon Corp.
TEMIC Semiconductors
Texas Instruments
Tokyo Electron
Toshiba
Trace Research Center
Traveling Software
TUKA Phone Kansai
TV Interactive
Umax Data Sytems
Uniden
UNITRODE
Unity Opto Technology Co. Ltd.
Universal Electronics
USB
USRobotics
VISA International
VLSI Technology
Winbond
Wink Communications
Xerox
Y-E Data

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir