Bilgisayarcılar?

Öncelikle hepinize en içten bir merhaba demek istiyorum…
Bunu bir bilgisayaracı olarak değil ama bir internetci olarak yapmam gerektiğini çok NET biliyorum. Nedeni ise belki de bu iki sektöründe nasıl kısa zamanda biribirinden ayrıldığını görmem. Bu aslında pek kolay bir gelişme olmadı. Çünkü internet profesyonelleri hep bilgisayar programcıları ile aynı kefeye konuldu ve belki de bir süre onların arasında gizlendi.
Geçenlerde çok sevdiğim bir dostum, bir toplantı esnasında “”4 yıl bilgisayar programcısı olan insanların Amerika’daki davalarda şahitliklerinin geçersiz olduğundan”” bahsetti. Bunun doğruluk oranını bilmemekler birlikte bu faraza üzerinde bir beyin cimnastiği yapmanın gerekli olduğunu hissettim. Her zaman olduğu gibi yine önümüze gelen bu önermeye kısaca bakan bir insan bunun bilgisayarcıların gerçeklik duygularını yitirmelerinden kaynaklandığını düşünür. Ama aslında bu olabildiğine yanlış bir fikirdir. Bir bilgisayar programcısı bu önermeyi gördüğünde, önce sinirlenir ve daha çok sisnirlenir. Sanılanın aksine bu sinirlerin sebebi kendisine soylenen hakaret olarak da algılanabilecek cümlemidir? Hayır, aslında gerçek sebep bilgisayar programcısının bu önermeyi anlayamamış olmasıdır. Anlayamadığı için bu önermeye daha çok sinirlenir. Sinirlenmesi ise bu önermeyi daha çok doğrular.
Bu önermeyi bu şekilde önemli kılan ve anlaşılamaz olan nedir? Evet gerçekten bilgisayar programcılarının gerçeklik duygularını yitirmiş insanlardır. Paki gerçek nedir? Matrix filminde Morpheus gerçeğin ne olduğunu çok doğru bir anlatımla çok basitçe beyine giden sinyallerden başka birşey değildir diye ifade etmişti. İşte tam bu noktada, önemli olan sinyallerin oluşturuluş anında kullanılan input cihazlarının standardıdır. İnsan söz konusu olduğunda ise bu standarddaki sapma inanılmaz boyutlara ulaşmaz mı? Gördüklerinizi, duyduklarınızı ve bunların içinden hangilerini filtreleyip, hangilerini önemsediğimizi bizden başka kim daha iyi anlayabilir? Tabii ki kimse. Peki bu farkı yaratan nelerdir? Lokasyonumuz, kültürümüz, daha özel olarak yetişme şeklimiz, beslenme şeklimiz, tecrübelerimiz, hatta kan basıncımız, alışkanlıklarımız, sevdiklerimiz, sevmediklerimiz. Bu kadar parametrenin predictable olması sizce mümkün mü? Daha genel bir bakışla, belki de hayatımızın büyük zamanını geçirdiğimiz işimiz bunun en belirleyici özellii olabilir.
Bir bilgisayarcıyı diğer insanlardan ayıran özellik ne olabilir? Tabii ki bilgisayara olan yakınlığı. Bu beraberlik bilgisayarda değil ama programcıda çok önemli deişikliklere yol açar. İnternetcilerin aksine, bilgisayarcıların yaptıkları bir programdan alacakları sonuçlar çok tahmin edilebilirdir. Bir internet profesyoneli yaptığı sitenin sonuçlarını tahmin edemeyebilir ama bilgisayar programcısı için bu çok nettir. İkinci önemli konu algoritma. Bir bilgisayar programcısı için ir algoritmanın tek bir getirisi olur. Parametreler girer, process çalışır ve sonuç oluşur. Bu sonuç her parametre için aynıdır. Hayatta ve gerçek bir hayat similasyonu olan internette bu gerçekten mümkün değildir. Böyle olsaydı, bugün Amazon, Yahoo gibi şirketler ve genç zenginler olmazdı. Algoritma sonucunun tek olması belki bilgisayar programcısının gerçeklik duygusunu yoketmez ama her content’e bağlı ve ona anlam katan context’i görememesine neden olur. Hatta uzun süre bilgisayar programı yazan bir kişinin her cümleden ancak ve sadece bir sonuç çıkarması da bunun en belirgin örneğidir.
Bu nedenle gerçek değil ama context yani mecaz anlam bir bilgisayarcının hiçbir zaman algılayamayacağı bir vurgudur.
NETleşmek üzere.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir