Figür ve Desen

yazi
“Heykeltraşlar, gerçekleştirdikleri esere şöyle bir adım geriye giiderek bir daha bakarlar. Bu insanoğlunun tamamını görmek istediği obje karşısında refleksi olarak gerçekleştirdiği, görüş alanını arttıran bir hareketdir. Bu sayede karşısındaki objenin detaylarına konsantre olmadan tamamını görme imkanı olur. Profesyonel insanlar, yaptıkları işin kalitesine bağlı olarak detaylara konsantrasyonlarını arttırırlar. Şeytan detayda gizlidir. Bir ürünün başarısı genel konsept dışında onun detayları ile ilgilidir. Bütün sanat eserleri detayları üzerinde son derece fazla çalışılmış ve bunu her durumda belli eden ürünlerdir. Profesyonelliğin, getirdiği bu detaycılık bazen kişiyi bütünden uzaklaştırır.
Hepiniz Matrix filmindeki siyah zemin üzerinden aşağı akan fosforlu ekranı hatırlıyorsunuzdur. Çünkü bu sahne filmin en belirgin felsefelerinden birini açıklamak için yapılmıştır. Bu sahnede o küçük fosforlu harfler kişileri belirtir. Bu kişilerin genel haraketleri hayat ekranından akıp gider. Bu sırada birileri ise bütün bu ekranı ve ekran üzerindeki figürlerin oluşturduğu desenleri görebilirler. İşte bu bir yetenektir. İnsanı kişiler ve hatta kurumlar üzerine taşıyan deha sıfatını kişiye yakıştıran bir yetenek. Bu kişiler topluma yön verme hakkına sahip insanlardır. Bu yeti aslında hepimizin bilgi dağarcığında doğuştan beri vardır (tabii Tabula Rasa’ya inanmıyorsanız) fakat insanı profesyonel yapan genel kültür ve eğitim bu yeteneğimizi yokeder veya kamufle eder. Bunun en güzel örneği çocuklardır.
Lucas Arts’ın son star wars filminin “”””çekimleri”””” sırasında o büyük dijital savaş sahnesini izleyen bir çocuğun bu askerler neden hep aynı adımlarla yürüyor demesi üzerine Industrial Light and Magic firmasının bütün sahneyi yeniden tasarlaması bunun en ilginç örneklerinden biridir. Hepinizin çok iyi bildiği “”””kral cıplak”””” hikayesi de bu tezi doğrular bir gerekçedir.
Küçücük bir çocuğu bizden daha üstün hale getiren yada bu konuda bu yetiyi bizden götüren nedir? Bu sorunun cevabının her yaşta her şekliyle eğitim olduğunu sadece bizler değil, filmler hatta akademisyenler bile söyleyebilir. Sakın yanlış anlaşılmasın, eğitimin bunu yok eden çok önemli bir artısı var. Kültür ve kültürün getirdiği klişeleri almanın, eğitim dışında hiçbir şekilde mümkün olmadığı da bilinmelidir. Bunlar, toplumu, sanatı, bilimi, teknolojiyi yöneten bilgilerdir.
Bu bilgilerin alınmaması halinde gerçek bir sanatçı, bilim adamı olmak mümkün değildir. Yalnız bu donanıma sahip olunduğu halde düşsel gücünüzü, deseni görme yetinizi ayakta tutabiliyorsanız bu sizi herhangi bir bilim adamı yada herhangi bir sanatçı yapmaktan uzak tutar.
Size arada sırada hayatınıza, yaptığınız işe, eserlerinize, kız arkadaşınıza, çevrenize, dostlarınıza bir adım geri giderek bakmanızı tavsiye ederim. Bu sizi hayatta daha başarılı yapacaktır. Eğer bunlardan sonra, aynı şeyi internet, içinde yaşadığınız toplum, teknoloji ve hatta dünyanın siyasi ve teknolojik yürüyüşü hakkında da yapabiliyorsanız, sizi bir deha yapacak her türlü donanıma sahipsiniz demektir.

NETleşmek üzere.

Site-m

www.thinkgeek.com

Stuff for smart masses….
Yıllardır internet üzerinde net düşünen net yaşayan insanlar için ürünler satan adresler arar dururum. Bir ara “”””Popular Science”””” dergisine ait, son derece başarılı bir site vardı. Ya kapandı yada adresini değiştirdiler, bilemiyorum. Neyse bu site zaten ondan çok daha iyi. Eğer benim gibi ilginç aletlere meraklıysanız ve internet kültürürnü seviyorsanız, size bu siteyi hararetle tavsiye ediyorum.

www.hotscripts.com

İnternet için üretim yapıyorsanız “”””open source code”””” kültürünü bilirsiniz. İşte bu mantığa hizmet eden bir site. Yüzlerce perl, asp, c koduna ulaşmanız mümkün. Ben help kısmını değil ama download kısmını çok beğendiğimi belirtmek isterim.

www.laubalitr.com

Okuyucumun yolladığı bu siteyi tasarım açısından beğenmemek mümkün değil. Kendisini bu nedenle ayrıca kutlamak isterim. “”””Haftalık Haber Portakalı””””, sloganıyla ortaya çıkan sitenin, başında html ve javascript ile yaptığı “”””Yükleniyor”””” kısmı gerçekten çok başarılı olmuş. Sitenin içeriği ise mizah ağırlıklı. Beni eğlendirdiğini söylemeliyim. Yalnız yonlendir.pl dosyasının çalışmıyor olması sitenin bir kısmının içeriğini kontrol etmemi engelledi. (linklerin doğruluğunu kontrol etmek istiyordum. ) Bilirsiniz insan sevdiğini yerden yere vururmuş. Bu siteyi genel olarak beğendiğimi söylemek isterim.

www.medyakronik.com

Medyakronik, Kürşat Bumin, Alper Görmüş ve Ümit Kıvanç’ın editörlüğünde, gündelik olarak hazırlanan bir medya eleştirisi sitesi. Köşe yazarlığını ise Nabi Avcı, Tanıl Bora, Nuray Mert, Umur Talu, Nilgün Toker, Aydın Uğur gibi medya konusunda çok bilgi akademik bir kadro yapıyor. İçeriğin yoğun olmasına rağmen görsel açıdan da son derece başarılı. Medya hakkında akademik bir kadronun fikirlerini merak ediyor, entellektüel mizaha uzun zamandır özlem duyuyorsanız, size bu sevimli renkleri bulunan siteye girmenizi öneririm.

rehber.telekom.gov.tr

işte Türkiye’nin uzun zamandır beklediği site. Açıldığından bu yana son derece hızlı bir şekilde büyüyor. Şu an tek eksiği reklam alması. Benim tahminim yakın bir zamanda bu sitenin görsel yönünün düzeleceği ve reklam alacağı yönünde. İnternet üzerinden telefon numaraları öğrenmenize yardımcı olacak bir site. 118 hatlarında beklemektense internet üzerinden kendi sorgularınızla, bilginizi almanız mümkün. Telekom’u bu site için kutlamak gerektiğini düşünüyorum. Db bağlantısını access yerine daha büyük bir veri tabanı programından yapmaları da sitenin hızını son derce arttırdı.

www.tucows.com

Yazılım meraklıları, yeni çıkan küçük progaramları bilgisayarlarına yüklemeyi pek severler. Bu kişilerin en büyük sorunu gündemi takip etmek konusunda olur. İşte bu site size tam bu imkanı sağlıyor. Türkiye’de de mirror’ları bulunduğu için, kısa zamanda program çekme imkanına sahip oluyorsunuz. Aslında size bu sitenin Türkiye’deki en hızlı mirror’ı olan tucows.ada.net.tr’den bahsedecektim, ama yazıyı yazdığım sırada bu site kapalı görünüyordu. Bağlanabilrseniz en hızlı program çekebileceğiniz mirror burası.

www.alltheweb.com

Genelde arama motorları tasarım açısından başarısızdır. Yahoo bir network uzmanının elinden çıktığını her haliyle belli ederken, altavista ise kargacık burgacık yapısı ile insanı boğar. Alltheweb site olarak işte bunların hepsinden çok uzak bir yapı sergiliyor. Alltheweb, Dell bilgisayarlarının desteklediği bir proje ve arama işini kaç saniye içinde gerçekleştirdiğini her seferinde belli ederek, bu konudaki iddiasını ortaya koyuyor.

Benden Duymuş olmayın

– Telekom işlerine Fransız kalan bir telekom şirketinin yetkililerinden biri bir sohbet (sohpet diye yazılmaz :-)) sırasında, faturalama işinin karışıklığından dem vurararak, bazen faturaları takribi olarak yolladıklarını söylemiş. Bilgi çağının ortasında eğer böyle birşey ortaya çıkarsa ne büyük bir skandal olur değil mi?

– Global olmak isteyen, güçlü bir menkul kıymetler şirketi, bir internet servis sağlayıcıyı satın almış. Bu belki önemli bir haber gibi görünmüyor ama ICQ gibi bir iletişim programının yöneticilerini Türkiye’ye transfer etmeleri ve TI (IT nin tersi) bölümü açmaları, yakında çok büyüyeceği belli olan bu şirketin, artık internet üzerinde de etkin olacağını göstermiyor mu?

– Servis sağlayıcılar bilgisayar, notebook derken artık TV bile vermeye başladılar. İşte bu servis sağlayıcılardan birinin “”””portal””””(?)’inde büyük açıklar olduğu kulağıma geldi. işin kötü tarafı arama motorlarının internet üzerinden konfigre edilebiliyor olmasını, anlaşılan birtek onlar bilmiyor. işin kötüsü bu bilgi için şifre gerekmiyor. Yani htaccess kullanılmamış. Hatta default değerler bile değiştirilmemiş.

Yeni çıkanlar

– HP iki büyük atak yaptı. Birincisi Jornado 540. Bir cep bilgisayarı, daha test etme imkanını bulamadım ama MP3 player’ının olması ve ses kalitesi konusundaki yazılar dikkatimi çekti. WinCE işletim sistemi kullanan bu küçük bilgisayar 32 MB belleğe sahip. (İlk PC’min belleği 1 MB idi, teknoloji nasıl hızlı gelişiyor 😉 değil mi?) Bu arada ekranının renkli olduğundan bahsetmem gereksiz sanıyorum. Bu ürün için HP’yi kutlamak gerek. İkincisi ise bir notebook. HP yıllardır alıştığımız Omnibook serisine devam ediyor. İnceliği ve HP tarafından geliştirilen HP Mobile ProtectTools 2000 ile mobil kullanıcıların kalbini fethedeceğe benziyor.

– Garanti Bankası internet üzerinden leasing başvurusu yapmaya imkan veren bir site açmış. Umarım bu leasing başvurusu otomatik olarak incelenebiliyordur. Eğer öyleyse çok güzel. Aksi takdirde eğer sabah bankanın açılması bekleniyorsa o zaman büyük sorun var demektir.

– Creative 6 GB MP3 kaydı alabilen bir jukenox çıkarmış. Eğer MP3 meraklısı iseniz yeni yasal düzenlemeler gelmeden bu ürünlerden birini almanızı tvsiye ederim. Biliyorsunuz Napster’ın kapanması ile MP3 işi ciddi tehlikeye girdi. Hatta dijital olmasına rağmen 3 veya 4 kez dinlendikten sonra kendini silen MP3’ler için çalıştıklarını düşünürsek, size en yakın zamanda bu “”””eski teknoloji”””” MP3 çalarlardan bir tane almanızı öneriririm. Devletlerin ne yapacakları belli olmuyor.

Haftanın sayısı:

404 : Her internet kullanıcısının karşısına en az bir kere bu 404 hatası çıkar. Bağlandığınız sunucu üzerinde istediğiniz dosya yoksa bu hata oluşturulur. Hata mesajı aynen “”””HTTP 404 – File not found”””” olarak geçer. Eskiden ekranın üzerinde kocaman yazılırdı. Fakat bu default bilgi artık bütün sunucu sistemleri tarafından yeniden düzenlenebiliyor. Yani bu bilgi yerine “”””Ops aradığınız sayfada yok bu sunucuda”””” yazabiliyorsunuz. Bu her nekadar güzel görünse de gözlerimiz o eski koca “”””404″””” yazısını arıyor değil mi?

Yazarın notu:

– Cumhurbaşkanımız, teknoloji üretmemiz gerektiğini belirtmiş. Kendilerini zaten ilk anlarından bu yana saygıyla izliyorum. Verdiği kararlar ve etkileri son derece saygıdeğer. Teknoloji üretmedikçe gelecek dünyada yerimiz olmayacağının farkedilmiş olması gerçekten çok güzel.

– Geçen hafta Mustafa Hoca, internet üst kurulunun yapısının değiştirilme kararını aldıklarını söylemiş. Hocam isterseniz ilk olarak bu üst kelimesini kaldıralım. Orası bir hizmet kurumu, isminin internet hizmet kurumu olması, insanların ilgisini daha da arttıracaktır.

Renkler, kişiler:

Kırmızı: Geçenlerde bir reklamda, iki ilginç ifade ile karşılaştım. “”””Türkiyenin ilk internet’i”””” ve “”””En teknolojik internet””””. Hadi reklam yazarları bu internet işinden anlamıyor, bu reklamın yayına girmesi için onay veren “”””akademisyenler”””” de mi nu konuyu anlamıyor. Lütfen biraz dikkat.

Transparant: Biliyorum bir renk değil ve emin olun bunu üzerlerine giydikleri transparan kıyafetler için böyle nitelendirmiyorum. Tepkisiz kaldığımdan bunu yazıyorum. Bir manken kendi resimlerinin bir web sitesinde izinsiz olarak kullanımını aynen şu cümle ile anlattı:
– Beni de internet’e koymuşlar.
Şok oldum.

——————————————————-
Windows ME Türkiye’de

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows Millennium Edition (Windows Me) tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de satışa sunuldu
Aralarında Compaq, Hewlett-Packard ve IBM’in de bulunduğu dünyanın önde gelen bilgisayar üreticileri ev kullanıcıları için Windows Millennium’u öneriyor
Bilişim2000 Fuarı’nda lansmanı yapılan, Microsoft’un ev kullanıcılarına yönelik yeni işletim sistemi Windows Me 14 Eylül’de satışa sunuldu. Geliştirilmiş özellikleri ile her düzeyde Internet kullanıcısına yeni ufuklar açan Windows Me, PC sağlığı, dijital medya, ev ağı ve online (çevrimiçi) kullanım alanlarında yenilikler sunarak bireysel bilgisayar kullanımını geliştiriyor.

Windows Millennium’un ev kullanıcıları için özel olarak tasarlandığını belirten Microsoft’un Başkanı Steve Ballmer, “”””Müşterilerin istekleri ve ev bilgisayarlarında yaşanmakta olan heyecan verici teknoloji trendleri Windows Me’yi yarattı. Kullanıcılar dijital medya, ev bilgisayar ağı, PC sağlığı alanlarında ve online deneyimlerinde Millennium Edition’dan memnun kalacaklardır”””” dedi.

Müşterilerine Windows Millennium’u, yeni ürünleri olan Presario Internet PC’de sunmaktan büyük heyecan duyduklarını belirten Compaq Tüketici Ürünleri Grubu Başkan Yardımcısı Mike Larson “”””Yeni PC’ler, çözüm desteği, online hizmetler, teknoloji alanında güncel bilgiler ve bilgi paylaşımı için tasarlanmış forumlara “”””tek tıkla”””” ulaşma imkanı sağlayan Compaq Bilgi Merkezi gibi çok sayıda özelliği destekliyor. Bunun yanında dijital eğlence, geliştirilmiş ev bilgisayar ağı ve daha zengin Internet deneyimi için sağlıklı bir kullanım olanağı sağlıyor. Müşterilerimiz kullanımı daha basit olan bu PC’lerle daha eğlenceli ve yeniliklerle dolu deneyimler yaşayacaklar”””” dedi.

IBM’in Pazarlama ve Strateji Bölümü Başkan Yardımcısı Ralph Martino ise, IBM ve Microsoft’un, müşterilerin işlevsel, her zaman her yerden bağlantının mümkün olabileceği bilgisayarlar istedikleri gerçeğinin farkında olduğunu belirtti. Martino “”””Tüketiciler kişisel bilgisayar kullanımı konusundaki isteklerinin örtüştüğü, Windows Millennium için özel olarak tasarlanmış IBM sistemlerinden memnun kalacaklardır.”””” dedi.

Windows Me’nin Fiyatı ve Piyasaya Sunumu
Şu anda 14 dilde piyasaya sürülen Windows Me, 90 gün içinde de 28 ayrı dilde kullanıcılara sunulacak. Ürünün Türkçe versiyonu da Ekim sonunda piyasada olacak. Windows Me’nin tahmini perakende satış fiyatı komple ürün paketi için $185, sürüm yükseltmesi için $99. Windows 98 ve Windows 98 Second Edition kullanıcıları, 15 Ocak 2001 tarihine kadar $56 düzeyindeki özel fiyatla yükseltme yapabilecek.

Windows ME 1 ay süre ile alışveriş merkezlerinde son kullanıcı ile de buluşacak.

Takvim:
22-23-24 Eylül
Profilo Alışveriş Merkezi

29/30 Eylül-1 Ekim
· Carrefour İçerenköy Alışveriş Merkezi
· Akmerkez
· Ankara Karum

13-14-15 Ekim
· Carrefour İçerenköy Alışveriş Merkezi
· Akmerkez
· İzmir Kipa

20-21-22 Ekim
· Carrefour İçerenköy Alışveriş Merkezi
· Ankara Karum

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir