Fuzzy Logic

Geçenlerde bilgisayarcı arkadaşlardan biri askerlik işini halletmek için doktora gitmiş. Doktor arkadaşımızın bilgisayarcı olduğunu farkedince hemen bu konudaki bilgilerini test eden hem de dostumuzu deneyen bir sohbete dalmış. Sohbetin ana konusu kadın – erkek, madde – antimadde ayrımından bir anda binary coding yani ( birler ve sıfırlara ) gelmiş. En sonunda doktorumuz işte demiş kainatın sırrı bunda saklı herşey birlerden ve sıfırlardan meydana geliyor.
Doktorumuzun, bilgisayara sektörüne hatta teknolojiye olan yakınlığını bu sözlerle tahmin etmek çok mümkün. Geçen gün bu konuda çok ilginç, ilginç olduğu kadara da kafamdaki soru işaretlerini yanıtlamaya çok yakın bir tez ile karşılaştım. Bu tez IQ ve EQ üzerine idi. IQ malumunuz son yüzyılın en önemli ölçüm değerlerinden biri. EQ ise yükselen yeni değer. Duygusal zeka (EQ) son derece büyük avantajlara sahip bir yaklaşım. Şimdi bu mantığın nereden yola çıktığını ve bizim aslında AI ( Artificial Intelligence ) konusunda nerede yanıldığımızı hep beraber bir inceleyelim. Bilim adamlarının büyük bir kısmı AI ‘ın başarılı olmasının mümkün olmadığı konusunda hemfikir. Bunun en önemli sebeplerinin başında düşünce yapımızın şu an anladığımız anlamda algoritmik olmamasından kaynaklanıyor. Siz birçok fikre karar verirken nelere dikkat ettiğinizi, neleri ölçümlediğinizi kendinize algoritmik olarak bir akış şemasıyla ifade edebiliyor musunuz? Eğer edebildiğğinizi söylüyor ve bunu kendinize ispat edebiliyorsanız, büyük ihtimalle sosyal yaşamdan oldukça uzaklaşmışsınızdır. Hatta toplumun sizi ya kullandığını yada dışladığını çok net söyleyebilirim. Bunun tek bir sebebi vardır, sosyal yaşam “”1″” ve “”0″”lardan oluşmaz. Bunun dışında binlerce ara sayılar mevcuttur. Bu sayılar sistemin getirileridir. Bu fuzzy logic beklenilmeyen durumlarla karşılaşılması anında sistemin ara kararlar alabilmesine yardımcı olur.
Her ne kadar erkek aşçıların kadınlardan daha iyi yemek yaptığı görüşü hakimse de, unutmamak gerekir ki her kadın iyi yemek yapabilir. Bunun sebebi erkek kafasının birlere ve sıfırlara daha yakın olmasındandır. Bir erkek harcına tuz yerine şeker dökülmüş olduğunu farkettiği bir köfteyi hemen çöpe atar ama her kadın bunu toparlamanın yolunu bilir. Bu fuzzy logic sistemin “”halt”” olmasını da engeller. Dikkat ederseniz çevrenizdeki erkeklerin anlamadıkları bir konu üzerinde sinir oranları (yani “”halt”” etmeleri) ihtimali kadınlara göre oldukça fazladır.
Bu noktada daha ilginç olanı son zamanlarda beni ençok uğraştıran ama annemin kesinlikle 10 saniye içinde çözeceğinden emin olduğum bir soruydu. Bir yerde üç lamba var. Bu lambalardan birini yakan bir anahtar lambaların yandığını göremiyeceğimiz bir yerde. Elektrik anahtarı ile oynadıktan sonra lambanın söndüğünden emin olup birkez odaya girip hangi lambanın yandığını bulmamız gerekiyor. Evet sorunun çözümünü bulamadım. Gerçi bir lambanın ışıktan başka ne verebileceğini düşünerek doğru algoritmaya yaklaşmıştım. Ama annem olsa eminim anında lambayı belli bir süre yakıp söndürdükten sonra aşağı inip sıcak olan ampülü bulmayı akıl ederdi. İşte fuzzy logic tam olarak budur.
İnternet bu yeni moda mantığın üzerine inşa edilmiştir ve bu nedenle internette başarı, IQ üzerine algoritmalar yazmayı gelenek haline getiren Amerikalılardan çok kaotik trafik kurallarına sahip, herşeyin heran olabileceği bir ülkede sağ kalabilme başarısına sahip Türk ırkının olacaktır. Bunu Amerikalılar bile farketmişlerdir.
NETleşmek üzere…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir