Http://Çankaya.gov.tr

Öncelikle “Ç” yi bilerek yazdığımı belirtme gereğini artık duymuyorum. Nasıl olsa siz beni, ben de mailleriniz geldikçe sizi tanıyorum. Son iki haftadır gelen mesajlardan çok mutluyum. Özellikle sitem hakkında gelen güzel feedbackler bei çok mutlu ediyor. Hepinize defalarca teşekkür ederim.
Başlığımın bu hafta çankaya.gov.tr olmasının birkaç anlamı daha vardı. Öncelikle artık web sitelerinin halka açılmak için son derece önemli bir kaynak olduğunun unutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Bilişimin devletin üst kademelerine çıkışı aslında birçok ülkeninkinden daha önce başladı. Daha rahmetli Turgut Özal’ın başbakan olduğu dönemlerde, icraatın içinden programlarında dekoru bir bilgisayar süslemeye başlamıştı. Daha sonra bu bilgisayar sayısı ikiye çıktı. Bu bilgisayarların kullanıldığını gösteren önemli bir kanıttı. O dönemlerde babamdan Turgut beyin kardeşi ile 2 – 3 saat bilgisayar konusunda sohbet ettiği bilgisini aldığımda ise çok heyecanlanmıştım. Turgut bey, cumhurbaşkanı olunca bilgisayarları da cumhurbaşkanlığına taşındı. Politikacılar bu dönemde Türk halkının teknoloji merakını keşfetti. Tabii bu politik açıdan çok kolay kullanılabilecek bir hadise olmuştu. Gerçi Mesut bey icraatın içinden programlarında bilgisayarı dekor olarak kullanmadı. Bilgisayarı gerçekten kullanıp kullanmadığını bilmiyorum. Ama Tansu hanım döneminde icraatın içinden programlarında bilgisayar yeniden bir dekor olarak yerini aldı. Fakat arada küçük bir fark vardı. Tansu hanımın programlarında kadraja sığabilmesi için klavye ve mouse kaldırılmıştı. O zamanlar “voice recognation” daha kullanılmaya başlamamıştı, bu nedenle Tansu hanımın o bilgisayarı nasıl kullandığını gerçekten çok merak ediyorum. Sayın Süleyman Demirel ise cumhurbaşkanlığı döneminde bilgisayara ilgisi olduğunu çok net açıklamıştı. Turgut Özal zamanında çankayaya giren bilgisayar Demirel zamanında köşkten çıkmıştı. Şimdi Çankaya yeni bir dönemi yaşıyor. Sayın Cumhurbaşkanıızın bilgisayara ilgisini bilemiyorum ama internet sitesinden günün programını öğrenebiliyor olmamız son derece güzel. Gerçi Amerika bu konuda da inanılmaz bir farklılık yaratıyor. Sitede ABD başkanının günlük çalışmaları hakkında bilgi almak konusunda bir alan var. Üye olduğunuzda günde 3 – 4 tane çok uzun mesaj geliyor. Mesajların içinde başkanın konuşmalarından günlük programlarına kadar her konu işleniyor.
4. Ocak. 2001 günü Hürriyet gazetesinde Ertuğrul Özkök “www.cankaya.gov.tr” diye bir başlık atmıştı. Yazısının içinde cumhurbaşkanlığı web sitesinde Demirel dönemine ait bir arşiv olmamasından yakınıyordu. Ben one bu konuyla ilgili www.whitehouse.gov adresine bakmasını tavsiye ediyorum, hiç olmazsa Clinton’ın Türkiye’yi ziyaret ettiği günlerde Demirel’in ne yaptığını görebilir. Hatta üşenmeyip adresini de vereyim: http://www.whitehouse.gov/textonly/WH/New/Europe-9911/briefings/1999-11-15b.html
NETleşmek üzere.
Haftanın sözü: yalnıZCa o ANı yaşayacaksınız!!!!!

Gençlerin telefondaki son modası

Mobil iletişim pazarında yeni imaj tasarımlarıyla ayrıcalıklı bir şekilde öne çıkan Ericsson, SwatchÒ Internet Time özellikli dünyanın ilk ve tek cep telefonu “T20” modelini Hong Kong, Londra ve Stockholm’de aynı anda düzenlenen lansman partileriyle dünya pazarına sundu. Önümüzdeki günlerde Türkiye’de de piyasaya sürülecek olan Ericsson T20, duygulara hitap eden farklı tasarımı, cezbedici dış görünümü ve uyumluluğuyla hemen göze çarpıyor. Özellikle 16-25 yaş arası gençliğin yaşam tarzı olan iletişim, müzik, moda ve sanal ortamda kendini ifade etme özgürlüğü, Ericsson T20’nin kendine özgü ve farklı tasarımı, benzersiz aksesuarları, mobil internet özellikleri ve gerçek chat ortamı sağlayan dünyanın ilk ve tek cep telefonu olmasıyla Ericsson’un mobil iletişimdeki yaratıcı gücünün genç pazardaki yansıması. İnsan vücudunun karşı konulmaz cazibesinden esinlenerek tasarlanan Ericsson T20, rahat kavranışı ve sokulgan tavırlarıyla kullanıcısı için vazgeçilmez bir uyumluluğa sahip.

SWATCHÒ INTERNET TIME
İletişim sektörünün lider kuruluşu Ericsson, dünyadaki bütün internet kullanıcılarına saat farkı olmaksızın iletişimde kalabilmeyi ve sanal ortamda ortak bir zaman birimi ile hareket etmeyi sağlayan SwatchÒ Internet Time özelliğini T20 modeliyle cep telefonuna taşıyarak mobil iletişimde bir ilke daha imza attı. Sanal dünyada mevsimlerin, gece ve gündüzün yaşanmaması esasından yola çıkılarak geliştirilmiş olan Swatch Internet Time, güneşin durumuna göre değil kişilerin kendi bulunduğu yere göre ayarlanıyor. Bir günü 1000 dilime bölen Swatch Internet Time @ sembolü ile ifade ediliyor. 1 dilimin 1dk 26,4sn’ye eşit olduğu bu yeni zaman birimi web’de zaman geçirenlerin biraraya gelip sohbet etmeleri, oyun oynamaları ve iletişimde kalabilmeleri için devrim yaratan bir buluş.

WAP 1.1 ve CHAT
Dünyadaki en küçük WAP telefonu olan T20 ile özel WAP sitelerindeki chat odalarında aynı anda birden fazla kişiyle chat yapmak mümkün. Bu özelliği ile Ericsson T20, kullanıcılarının sanal dünyada da seslerini en fazla kişiye ve en uzağa duyurabilmesini sağlıyor ve sanal etkiletişimin keyfini mobil olarak yaşatıyor. Ayrıca WAP özelliği sayesinde en son filmler, günlük burcunuz veya eğlence yerleri hakkında güncellenmiş bilgilere ulaşılabiliyor.

AKSESUARLAR
İletişim sektörünün lider firması Ericsson’un en trendy akımı olan T20 modeli, radikal tasarımı ve çarpıcı dış görüntüsünün yanında, aksesuarlarıyla da mobil iletişim modasının öncülüğünü yapıyor. T20’nin Ericsson FM Radyosu ile uyumluluğu sayesinde haber programlarını takip edip, müzik ve spor karşılaşmalarını dinlerken; T20 kullanıcıları Ericsson MP3-Çalar kulaklık setini cep telefonlarına bağlayarak kendi seçtikleri favori şarkıları CD kalitesinde dinleme şansına sahipler. Ayrıca, metalik kayışı ve İsveç ordusunun kullandığı “Lovika” Eldivenleri’nden esinlenerek hazırlanan özel T20 taşıma kılıfları ile kolay taşınabilmesinin yanında, genç pazarın kişisel imajını tamamlıyor.

DİĞER ÖZELLİKLER
Aktif kapak, sesli arama ve titreşim özelliklerinin yanında, 900 bandında 4.5 saatlik konusma süresi ve 5 gün bekleme süresi, 1800 bandında ise 10 saatlik konusma süresi ve 8 günlük bekleme süresi ile Ericsson T20 mobil olmanın keyfini sonuna kadar yaşatıyor. Dört farklı renk ve üçlü renk kombinasyonuyla gençliğe sunulan T20, açılış kapanış şovu, ekrana resim yüklemeq ve kronometre özellikleriyle renkli ve dinamik bir ruha sahip.

Benden Duymuş olmayın:

. Yılbaşı döneminde web sitelerine kar yağdı. www.asparagaz.com adresini çoğunuz bilir. O siteye yağan kardan bir kısmını da ben www.unaldi.org siteme ihraç ettim. Umarım bana kızmamışlardır.

. Geniş yelpazesine rağmen Türkiye pazarına yeni giren bir bilgisayar programları şirketi logosunu değiştirmiş haberiniz ola.. Yerin kulağı var diye işte buna deniyor!!!

. Ünlü hackerımızın sitesini yılbaşı gecesi bilgisayarcı deyimiyle “parmaklamışlar”. Umarı bunu yazıyorum diye bana kızmaz. Aman dikkat et yeni yıl nasıl başlarsa öyle gidermiş.

. Laptop pazarı sanki yeniden güçlenmeye başlayacak. Türkiye’nin fazla tanımadığı yeni markalarında pazara girmesi an meselesi. Bunu çok net hissediyorum.

. Bilgisayar pazarında ise rakamlar gittikçe düşüyor. Bakalım sonu nereye varacak?

Haftanın sayısı:

28 Evet, 23 Aralık doğum günümdü. 28 yaşına bastım ama bu 28 oradaki 28 değil. Çok sevdiğim bir dostum Graphic User Interface (grafik arabirimi)’nin geçmişi konusunda bir sitenin adresini yollamış. İlk GUI’nin 1973 yılında yazıldığı görülüyor. GUI’lerin internet için önemini söylemenin gereği yok sanırım, zira internetin parlak çocuğu web bu sayede varoluyor…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir