İşini Doğru Yapmak..

Artık bu yazıyı okuyanların büyük bir çoğunluğunun hayatında bir iki saatlerini internet üzerinde geçirdiklerini varsayıyorum. Bu varsayımımın doğru olduğunu sizlerden gelen mailler ve icq mesajları ile daha net kavrayabiliyorum.
Bu nedenle artık bize internet hizmetleri veren veya internet üzerinde bize hizmet veren şirketlerini işlerini olabildiğine doğru yapmaları gerektiğine inanır oluyorum. Bu şirketler üzerinde yaşanan her sorun bizim hayatımızı etkiliyor.
Bu nedenle bu hafta internete bağlanmak ile başlayarak, birkaç Türkçe web sitesine ulaşan konularda bazı görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
TT
İnternet’ten bahsedince Türkiye’de büyük çoğunluk telefon hatlarını önemsemek durumunda kalıyor. Çünkü bu ülkede bir servis sağlayıcı giden çetin yol telefon hatları üzerinden geçiyor. İşe bir IT profesyoneli tarafından baktığınızda ise TT sadece bu konuda değil servis sağlayıcıların modem sayılarına, ülkenin internet çıkışına kadar her konuda sorumlu olduklarını görüyorsunuz. TT internet için bu kadar çok önemli iken, yapısını incelemeye kalktığınızda çok ilginç bir durumla karşılaşıyorsunuz. Özelleştirme kervanına ilk katılan KİT larden biri olmasına rağmen, iletişimin önemli bir kısmını sağladığı ve bu nedenle hassas bir noktada olduğundan dolayı bir türlü, özelleştirme konusu gerçekleşememiş. Bu nedenle de ne Kit ne de özel şirket arada derede özel bir statüye sahip. Bu statü ise hakimiyeti TT brokratlarının insiyatifine bırakıyor. Bu nedenle özelleştirilmesi hergeçen gün daha da zorlaşıyor.
Zaten özelleşse bile büyük bir kısmının devletin kontrolünde olması gerektiği hem bizim tarafımızdan, hem de bu yasalara hakim insanlar tarafından, hatta ordu tarafından bile (güvenlik sebebiyle) gerekli görünüyor. Bu noktada küçük hisseye sahip bir konsorsiyum’un yada ortağın bu noktada TT’nin işleyişi konusunda ne kadar etkin olacağı merak konusu.
Bu konular açığa kavuşsa bile TT’nin fiyatının belirlenmesi bile önemli bir sorun. Bu noktadada işin en kötü durumu TT’nin bu özerk yapısında bütün işlerin kilitlenmiş olması. TT’nin ya herşeye rağmen bir adım ileri gidip en kısa zamanda özelleştirilmesi yada bir adım geri atarak KİT veya benzeri bir statüde devlet kuruluşları arasına girmesi şart. Belki de TT’yi parçalara ayırıp bir kısmını satmak daha mantıklı. Unutulmamalı ki tam bu noktada vakit nakittir. Eğer bu şekilde giderse devlet bu kurumun satışından istediği faydayı sağlayamayabilir.
ISPLER
Kablolu yayın üzerinden internet bağlantısı alan kişilerin yaşadıkları zorlukların, bulundukları yerde hizmet veren taşaron kablo şirketi ile ilgili olduğunu bildiklerini zannetmiyorum. Unutmayın kablolu tv üzerinden internet yayını ülkenin her tarafında aynı şirket üzerinden çıkmıyor. Taşaron kurumlar var. Bunlardan Ultra TV’ye bağlı olanların son derece mutlu olduklarını biliyorum.
Kablolu yayın üzerinden internet bağlantısı almıyor, bu iş için telefon hatlarını kullanıyorsanız, servis sağlayıcılarınızın sorunları ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Superonline ve Siemens üzerinden hizmet alan birçok servis sağlayıcıların kullanıcılarının şu aralar hiçbir sorun yaşamadıklarını çok net biliyorum. Fakat küçük servis sağlayıcıların bu konuda çok başarılı olduğunu söyleyemiyeceğim.
Tabii bu genelde hizmetin yerine göre değişiyor.
NTVMSNBC
Ixir’in hizmet kaynaklarından birisi. Aslında başarılı bir program ve uygulama olduğunu MSNBC sitesinden çok net olarak görüyoruz. Aynısı bütün program altyapısı ile Türkiye’de de yayın yapıyor. Bu nedenle çok başarılı bir girişim ve kaynak. Fakat eminim kullanıcıları dikkatinden kaçmıyordur, bazı haberler çok özensiz yazılıyor. Birde alt sayfalarda NTVMSNBC logosunun altında “”Home Page”” yada “”Return to MSNBC”” gibi yazılar var. Bunları biraz dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
NETleşmek üzere….

Benden Duymuş olmayın:

Malum yılbaşı geliyor. Herkes bayram, yılbaşı, tatil telaşı içinde. Bu nedenle sektörde iş konusunda çok fazla bir gelişme yok. Ama yine de bayram sonrası netleştirilmek üzere birçok anlaşma prensipten onaylanıyor.
– Önemli bir servis sağlayıcımız eski bir ürünlerini yeni bir yüzle yakında lansman yapacaklar. Bu sayfaları okuduklarını biliyorum. Doğru bir anlaşma yaptıklarını söylemek istiyorum
– Bir diğer servis sağlayıcımız ise Türkiye gerçeklerini görerek bazı kararlar aldı. İnsanın aklına tek bir atasözü geliyor. “”Ayağını yorganına göre uzat”” Yoksa ya yorganın şekli bozulur yada ayaklarını kesmek zorunda kalırsın.
– Gelecek yıl dizüstü pazarının korkunç hareketleneceğini hissediyorum. Bu konuda çok net gelişmeler var. Umarım Türkiye distribütörleri bu işin ne kadar önemli olduğunu farkediyorlardır. Bu arada servis sağlayıcılara özel not. Birçok servis sağlayıcı yılbaşından hemen sonra dizüstü kampanyalarına çıkarken yarı yolda kalmamak için dikkat etmenizi öneriyorum.
– Malum laf dizüstünden açılmışken, pazardaki pastanın büyük payının sahibi belli oldu gibi, ikinci ve üçüncülük için bakalım ilk aksiyon kimden gelecek.
Haftanın sayısı:
0

Bu hafta Informationweek eski yazı işleri müdürü Orsa Halkla İlişkiler yeni danışmanı Doruktan Türker ile bir toplantı yaptık. Bana haftanın sayısı olarak 0 ‘ı niye kullanmadığımı söyledi. İşte kullanıyorum. Bu yazıyı okuduğunuzda Symantec’teki bilgilere göre W32.Kriz virüsü için hazırlık yapmak için sıfır gününüz kalıyor. Virüsün bir versiyorun 25 Aralık’ta aktif olacak. Bios’u silen bir CIH türevi bu virüsten kurtulmak için http://www.symantec.com/press/2000/n001219c.html adresindeki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir