Veriye ulaşmak…

Hangi filmdi hatırlayamıyorum. Bir köy filminde evlenme yaşı gelen hanımlar, bir biber ekip bunu saksısı ile köyün çeşmesine getirirlerdi. Eğer bu hanımın taliplisi varsa, gider o biberi yer ve bu beyanını açık saçık belli ederdi. Bir hanım biberin köy çeşmesine getirmekle, evlilik fikrine hazır olduğunu deklare ettiği gibi, aynı zamanda bu biberi köy delikanlılarından herhangi biri yiyebileceği için, izdivacı konusunda herkesin talip olma hakkının olduğunu da kabullenirdi.
Şüphesiz köy ortamları, birlikte yaşam ve sosyalliğin en son noktasına kadar yaşandığı mekanlardı. Bu nedenle internet ile aralarında korkunç bir bağlantının var olduğuna inanıyorum. Özellikle protokollerdeki çeşitlilik, platform değişken olması ve kapalı toplumlarda yaşanan birbirini (internet üzerinde belki kişinin fiziksel bilgileri konusunda fazla bir detayı bilme imkanınız yok ama sanal özelliklerinin çoğuna hakim oluyorsunuz ) bilme özelliği internet ile çok benzeşiyor.
İnternet üzerinde de web alanına konulan her türlü bilgi,belge, data, kayıt aslında ister istemez su başına getirilen biberler gibidir. Siz bu verileri web üzerinden kullanıma açtığınızda, biberinizin de herkes tarafından yenilmesini göze almış olursunuz. Tabii köy ortamlarında hanımlar eğer talipleri varsa oların gücü ve etkisi, karşılıklı gidip gelen enformasyonlar ile biberin yanlış kişi tarafından yenilmesini engellerler. İnternette ise bunu yapma yetkisi ve yetisi sistemlere bakım ve güvenlik hakkı olan sistem yöneticilerine verilmiştir. Bu yöneticilerin görevi kısaca sunucu makinenin “”up and ready”” olmasını sağlamak ve biberi yeme hakkına (“”permission””) sahip kullanıcının bibere her istediği an ulaşabilmesini sağlamak. Tabii bu noktada arkadaki koca veri tabanının tamamına değil kendisine izin verilen kısmına ulaşılmasını sağlamak için 1’ler ve 0’lar dışında ara mantıklarda işlemekte. Zira herkesin bazı verileri sonuna kadar kullanma hakkı olduğu gibi, bazılarını da kesinlikle bilmemesi gerekmektedir. Biz 1994 yılında müşteri bilgileri üzerinde bazı eklemeler yaparken bütün veri tabanını bütün kullanıcıların görebileceği bir alana koymuştuk. O zaman zaten 100 – 200 kullanıcı vardı ve hepsi birbirini tanıyordu. Şimdi bu noktada çok şeyin değiştiğini görüyoruz. Kullanıcıların birbirleri hakkında bilgi sahibi olmalar şirketin ticari hareketlerini de kısıtlar bir noktaya getirdi. En azından prestij düşüklüğü yaşatıyor.
Bu bilgilerin kullanımı ve korunumu konusunda biraz kafa yormak gerekirse. Öncelikle çok önemli bir noktayı unutmamak gerekir. Siz bilgilerinizi web’e taşıdıysanız biberin yenilme hakkını herkese vermişsiniz demektir. Bu size saldıran, verilerinize ulaşmaya çalışan ve hatta ulaşan herkesi haklı konuma getirir. Çünkü veriyi koyduğunuzda korumasını da yapmanız gerekmektedir. Tıpkı su başına biberini getiren güzel bir kadının ve taliplisinin o biberi koruduğu gibi. Yalnız güvenlik ile ilgili bilmeniz gereken çok önemli bir kural daha vardır, bu da hiçbir sistemin yüzde 100 güvenli olmadığı bilgisidir. Bu nedenle eğer çalınmasını istemediğiniz bir veriniz varsa bunu web’e koymamanız daha doğru olacaktır.
Bir önemli konu da web’e yerleştirdiğiniz verinin formatıdır. Geçenlerde internet üzerinde bir sitede bir sorgulama ekranı ve devamında ise excel tablosu benzeri bir verinin geldiğini fark ettim. Sorgulama içinse “”like”” kullanılmış olduğu dikkatimi çekti. Önce “”a”” yazıp aratarak içinde “”a”” olan bütün veriye ulaşmayı düşündüm, sonra araya “”%”” koymanın verinin tamamına ulaşmamı sağlayacağını fark ettim. Yirmi dakika içinde bütün veri bilgisayarıma inmişti. Ne yazık değil mi? Değerli bulduğunuz bir verinin bu kadar kolay alınabiliyor olması. İşte web üzerinde dikkat edilmesi gereken bir noktada bu verinin bu kadar kolay bir şekilde el değiştirmemesini sağlamak. Sonuç olarak kendi verisini korumayı bilenler veya bu veriyi en iyi şekilde dağıtanlar internet üzerinde ayakta kalacaklar.
NETleşmek üzere…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir