Siber Kültür

Malumunuz artık hepimiz internet üzerinde hayatımızı idame ettiriyoruz. Daha demin bankamın müşteri temsilcisi beni aradı ve bir konud kendisine faks çekmemi istedi. Hemen arkasından e-mailin daha verimli bir yöntem olduğu kararını aldık. Mailim mailbox’ımda kablonetin internet bağlantısının düzelmesini bekliyor. Ama şunu biliyorum ki faksdan daha güvenli bir şekilde bu mesaj adrese ulaşacak. Sorun olmayacak. Yanlış olmayacak, ulaşmazsa haberim olacak. Artık neti gerçekten keyifle kullanmaya başladık. Hatta artık onun üzerinde varolmaya başladık. Bu çok sevindirici bir haber.
Geçen gün about.com adresinde gelecek onyılın mesleklerinden biri olarak internet etiğinin yani netiketin eöğretilmesinin etkin bir iş halini alacağını gördüm. Çok ilgimi çekti. İnternet üzerinde bir asil mi bir serseri olarak mı varolacağımızı etiket kurallarına uyup uymamamız belirleyecek. Bu jargonu doğru öğrenmenizi size tavsiye ederim.
Siber kültürün ana yapı taşı bu ahlak bilgisi. Bunu internet üzerinden, Türkçe alabileceğiniz bir site var. http://www.internetdernegi.org . Yayınlar kısmında bu bilgiyi bulabilirsiniz. Siber kültür ağırlıklı olarak görsel iletişim teknolojilerinden destek alır. Bu nedenle bu işi gerçekten iyi yapmak istiyorsanız, kült haline gelen birkaç filmi seyretmenizde yarar var.Bunların ekonomi ve daha fiziksel konularla ilgili olanı Fight Club, bir şaheser olanı ise Matrix. Sitesinde daha fazla bilgiye de ulaşabilirsiniz. http://www.whatisthematrix.com adresi sizin için iyi bir kaynak olacaktır. Beyaz tavşanı takip etmeyi unutmayın ;-))). Peki ama bu filmler nereden varoldu, biz buraya nereden geldik diye düşünüyorsanız, Pi filmini seyretmenizi tavsiye ederim. Http://www.pithemovie.com adresi ise filmin çok güzel bir projeksiyonu. Bunu da görmenizi tavsiye ederim. Ghost in the Shell uzun metrajlı bir çizgi film. Matrix’in de feyz aldığı önemli filmlerden biri. Ghost in the shell bir manga. Daha başka mangalarda var. Ninja scroll benim en sevdiklerimden biri. Eğer mangalarla ilgileniyorsanız, Bilgi Üniversitesinin bu konuda son derece güzel bir arşivi olduğunu söyliyebilirim. Hatta geçen haftalada bir toplu gösterim gerçekleştirdiler. http://www.bilgi.edu.tr .
İnternet ve siber kültür’ün felsefesi ile ilgileniyorsanız size internetin geleceği konusunda http://www.masste.com adresinde sayı 4’teki ropörtajı okumanızı tavsiye ederim. Bu size bu konuda bir parça bilgi verir diye umuyoruyorum.
İnterneti kullanırken bnun bir kültür olduğunu unutmammamız gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle sizin bu konulara ilgi göstermenizin, araştırıp öğrenmenizin daha sonraki tecrübeleriniz için yararlı olacağını düşünüyorum. Ayrıca siber kültürün en önemli konularından birisi de etkileşimdir. Yazılarımı gerek www.canteen.com.tr gerekse www.unaldi.org adresinden okuyabilir, www.unaldi.org adresinden yorumlarınızı yazıp, yazılarımı oylayabilirsiniz. Ben de ilgi çeken konular üzerine yazmaya devam ederim.
NETleşmek üzere.

Benden Duymuş Olmayın:

Bu hafta içinde çok hoş toplantılara katıldım. Bunların ilki Bilgi Üniversitesi MBA programı hakkındaydı. Son derece bilgi aldığımı söylemek isterim. İkincisi ise Internet reklamcılığı üzerine bir yapılan bir kahvaltı forumuydu. Son derece başarılı ve keyifli olduğunu söylemek isterim. Toplantıda beni en çok mutlu eden iki konuşmanın birisini IBS araştırma şirketi gerçekleştirdi. Ülkemde internet kullananların %70’inin erkek, %30’unun kadın olduğunu öğrendim. Yani internet üzerinde üç kişiden birisi bayan. Bu iki anlama gelir. İlki internet macerası başladığında kullanıcıların neredeyse %99.9’unun kadın olduğu bilince, kadınları nete ilgisinin artış oranının erkeklerinkine göre fazla olduğu. Diğeri ve daha önemlisi fiziksel ortamlara göre nette kadın oranının daha fazla olması. Yani net bekar erkeklere önerilebilecek bir mekan.

Medya kuruluşlarımızdan bir holdingin internet şirketi kapatuılmaktan dönmüş.Bilenler bilmeyenlere söylesin. Herkesin gözü onların stünde ne olacağı bekleniyor.

Bir yeni atılım. Teknoloji ile son derece yakın bir holdingimiz, hepsi kendi alanında son derece başarılı teknoloji şirketlerinin imkanlarını kullanarak yeni ürünler çıkarabilecek yeni bir şirket kurmuş. Yeni şirkete ve bütün yetkililerine buradan başarılar dilemek istiyorum.

Geçen hafta, yeni bir bölüme başladım. Haftanın ekranı diye. Eğer o sayfadaki penguenin ne olduğunu merak ettiyseniz, o www.nokia.com.tr ‘nin hacklendiği anın resmiydi. Bu tip özel anları ve özel siteleri yayınlamaya devam edeceğim.

Haftanın Sayısı
0.5478 Türkiye’de internet abonesinin sayısı 2.3 milyon. Fakat internet kullananların 4.3 milyon kişi olduğu sanılıyor. Yani her internet bağlantısını 1.826 kişi kullanıyor. Bunların % 70’i erkek . Yani her internet bağlantısına düşen kadın geni oranı 0.5478.Yani Türkiye’deki internet bağlantılarının yarısını kadınlar kullanıyor

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir