Dream is over

Taşı toprağı altın zannedip İstanbul’a gelenleri bilirsiniz. Bir dönem sinemanın en önemli konularından biri idi. 78’lerde bu konuda az mı film yapıldı. Komedi filmelernden, kara mizahlara hatta trajedilere kadar neler neler…
Kısa zamanda para kazanmak hepimizin en büyük isteği. Bu ekonomistleri paragöz, teknoloji meraklılarını ise yaşam standardını yükseltmek olarak görüntülenmesine neden olur. Bunun aslında parayla değilde yaşam standardlarını yükseltmek ve bu sırada da az enerji harcamakla ilgisi var.. Biz fizikçiler buna hareketsizlik kuramı diyoruz. Aksi bir kuvvet oluşmadan hiçbir şey hareket etmek istemez. Bu da aslında çok doğru ve gerekli bir tasarruftur.
Konunun bir internet yazarını neden ilgilendirdiğine gelince: İstanbul’a göçün yoğun yaşandığı yıllarda sinema yönetmelerinin öyle hafif bıyık altından attıkları gülücüklerle yaptıkları filmler, şu an internet konusunda da bu tip filmler yapılası bir hal aldı gibi görünüyor.
Geçen hafta ortalık çalkalandı. Tabii Türkiye’de genel bir dar boğaz yaşanıyor. Bu dar boğaz yüzünden ekonomik hareketlilik neredeyse yok denecek kadar azaldı. Aslında bunun internet sektörünü az etkilemiş olduğunu çok rahat görebiliyoruz fakat bu krizi de bahane ederek ciddi başarısızlıklara imza atan şirketler de oldu. Bunların bir kısmı yayınlarını durdurmak zorunda kaldılar. Bu aslında daha oluşumun başında belliydi fakat ne yazık ki Türkie’de hala danışman kullanmak hala yaygın bir yaklaşım değil. Herşeye rağmen internet üzerinde iş yapan insanların bir kısmının geçmişlerinin okunmadan bu sektöre girmenin yanlış olduğunu çok net söylemek için sadece birkaç makale okumak yeterli.
Uzun zamandır “Ben şu internetten bir anlasam şimdiye zengin olmuştum” diyenlere söyleyecek iki cümle lafım vardı. Ama neyse ki bunu benim söylememek gerek kalmadan e-ekonomi onlara, hem de kendi anladıkları dilden cevaplarını yapıştırdı. İşin güzel tarafı gün geçtikçe sapır sapır düşüşlerini seyretmeye devam ediyoruz. İnterneti bulup bu hale getiren insanları, kendi zekalarında düşük seviyelere sahip zannedenlerin parası şu an internet üzerinde dönüp dolaşıyor. Bu kişiler ise şu an internetle pek uğraşamıyorlar
Bu gelişmeler sürüp giderken sakın internet üzerinde iş yapılamaz ve başarı elde edilemez fikrine kapılmayın. Unutmayın ki e-ticaret Türkiye’de daha emekleme seviyesinde. Şu anda sadece Türk halkının ihtiyaçlarının internetten karşılanması üzerine projeler var, Türk halkının değerlerini ekonomik gelir haline getirip dünyanın ilgi duyduğu siteler açacak projeler daha kimsenin aklına bile gelmedi.
Yalnız unutmayın ki; internet farklı bir mecra olup bu mecranın kuralları geleneksel kuralları hepsinden farklıdır. Öncelikle bu tip bir konuya ilgi duyuyor yada para yatıracaksanız, birkaç hikaye okuyun. Başarı ve başarısızlıkları bilmek sizing planınızı belirler. Eğer kendinize çok güveniyor ve heyecanlanıyorsanız bu işi mutlaka ama mutlaka bir danışman ile yapın. Unutmayın bu heyecan size başarısızlık olarak geri dönecektir. Üçüncüsü ve en önemlisi ise eğer söylediklerinin hepsini yapmayacaksanız danışmana boşuna para harcamayın. Nasıl olsa öylede başarısız olacaksınız, böylede….
NETleşmek üzere

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir