Hidrojen Kafalılar

1 atom sayılı bir element olmakla birlikte peryodik tablonun ilk elementidir. Hidrojen oldukça hoş bir elementtir aslinda , herşeyi bir ve bire yakın sayılardan oluştuğu için oldukça kolay bir elementtir.
Iridium, 77 atom sayısıyla peryodik tablonun altlarinda yer alır. Şekli kübik olup simetrik bir yapısı vardır. Motorola Amerika’da bir şirket. Bir proje geliştirmişler, atmosfere birkaç uydu atacakalarmış. Projenin ismini atom sayısından dolayı iridyum koymuşlar. Sonra sistemden 11 tane uydu kaldırdıklarında da sistemin işlediğini farketmişler ve 66 uyduluk bir proje haline getirmişler. Motorola reklamlarında gördüğünüz o insan azmanı gibi görünen ama (ilk cep telefonlarımıza göre oldukça küçük olan) cep telefonunu bu projenin görünen yüzü. Amaç dünya üzerindeki her noktayı kapsama alanına dahil etmek. İsterseniz bu konuda www.iridium.com ve http://www.mot.com/GSS/SSTG/projects/iridium/ adreslerinden bilgi alabilirsiniz.
İnternet 2, mevcut internet yapısına çevre yolu mantığıyla eklenecek bir otoban. Bütün kısıtlamalar ve çarpık yerleşmeleri ortadamn kaldıracak bir dosya. Bu da yetmez her Amerikalı’nın evinde fiber optik hat olmalı. Hemen çalışmalara başlandı.
Bir başka bakış açısı. En eski model uydulardan ilkini düşürdük, ikincisini “”başarıyla”” yerleştirdik. Başarı sözcüğüne dikkat. Düşürmek başarısızlık değil düşürmemiş olmak başarı. Adam öbür tarafta bir şirket olarak 66 uyduyu patır patır atmış. Aslında iki uydu var ama 77-11=66 yapınca ben de 2-1=1 yapmayı gerekli buldum.
Ne olacak bu uydularla, zamanın Bakanı televizyonda şov yapıyor tencere kapağıyla net yayın alma sanatı üzerine. Ne oldu? Boş.
En çok kazanan kit. Özelleştiriliyor. Aman önce onu özelleştirelim ki elimizde kalmasın. Hukuki engeller falan derken ne kit, ne özel mutant bir yapı. Arayıp kiminle görüştüm diyorsunuz devlet memuruyum konuşamam diyor. İsmini bile vermiyor. Sonra 3 milyonluk görüşme için faturanız ekleniyor ekleniyor 19 milyon oluyor. Biz özel şirketiz diyorlar.
Arkasından hadi hop biz hata ettik düzeltelim diyorlar. Kafanızda süper güçlü hatlar mükemmel bir yapı öne sürüyorlar sonra tarifeler bir açıklanıyor ki servis sağlayıcılar daha ucuz.
Yıllardır üniversiteler birbirine bağlanacak, furya başladı tabii herkes katılacak, her devlet dairesinin sonuna net ekle yeni bir proje. Açıklama istenince de devlet memuruyum. Ohh ne ala.
Evlerinize kablo getiriyoruz. Onlarca kanaldan yayın alacaksınız hem de cam gibi. Önce müzik kanalı var bizde diye en baba kanal kalktı ve bundan bahsedilmedi bile. Onu gömdük sonra para kazanamıyoruz diye diğerlerini de gömme eylemi. İşin altında bir de şu var;
Biz bunu yapamıyoruz kar ortakları alalım. Bu adamlar bizim işimizi yapsın ne uğraşacaz. Bu şebekeyi düzeltin üzerine de %25 ekleyin size iki yıl zaman. Onlarda cevap veriyor iyi o zaman biz bu yıl abone olmak isteyen herkesi geri çevirir bu yıl altyapıyla uğraşırız sonra gelecek yıl abone alırız. Peki bu yıl abone olmak isteyenler ? Onlar kendi hatlarını kendileri yapsınlar, parasını versinler heryere hat çekelim.Ama ben eski aboneyim eski hattımıda ben çektirdim ve devlete hibe ettim zaten ben sizin kit’e her ay 100 milyon para ödüyorum bir yığında vergi veriyorum onlar nereye gidiyor? Esssss….
Hani 1990’da telekominikasyonda dünya ikincisi olan yapı. Dünyanın en büyük telekominikasyon şirketlerini bile burdan kaçıran mevzuat nasıl bir şey?
Peki bir soru daha, insanları e-ticarete iten MAI’lerin burada ne işi var. Bilgisizce çıkarılan yasaların başımıza açtıklarını kim temizleyecek. Globalleşme yutuyor diyorlar. Bu doğru değil, biz sadece kendi kurallarımızla oynamaya çalışıyoruz ve bu mümkün değil.
Sen önce isim satma sonra içerik niye yok de. Peki yeni isimler çıkardın eskilerini ne yapacaksın. Neymiş Amerika’nın yaptığı hataymış. Mutlaka!?!?. Adamlar bu yüzden bu kadar başarılılar. En iyi Türkçe içerikli site listelerine bir bak bakalım kaç tane tr soyadlı site bulacaksın.
Adamlar mükemmel çalışan sistemlerini tekel oluşturuyor diye 4 şirkete böldüler. Yok tek elden olsunki kontrolü kolay olsun. Hadi interneti tek bir noktadan çıkaralım, bir de proxy programı yaptıralım üniversitelerimizde.. Dünyadaki tek akıllı biziz ya!?!?!
Hepinize iyi çalışmalar.
Not: Şu aralar Nokia 9110, Ericsson GC25, Toshiba Libretto gibi oldukça geniş yelpazedeki ürünleri inceliyorum. Yazılarımda bu tip ürünlerin kullanımları hakkında bilgiler vermeyi ve deneyimlerimi anlatmayı düşünüyorum. Bu ürünler hakkında yaşadığınız sorunları veya beğendiğiniz yönlerini bildirirseniz hep birlikte çözüm bulmaya çalışırız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir