Komisyonsuz Dosya Emlakcılığı

FTP’nin sözlük anlamı
Sözlük anlamı ile Ftp (nami değer File Transfer Protocol) kişinin iki bilgisayar arasında özellikle İnternet üzerinden dosya alış verişi yapmasını, – bu dosya güzel, – bunu şu adrese bırakacam, git çek, demesini sağlayan bir protokoldür. Telnet’in protokoldeki yerinin, son düzenlemeler ile, en arka sıralara düşmesi ile, internet protokoller listesinde ikinci sırada yer almaktadır. Adının yazılmasını istemeyen bir yetkilinin yaptığı açıklamalar ışığında FTP programı ve internet bağlantısı olan bütün bilgisayarlar bu protokol sayesinde çok sayıdabilgi ve programın bulunduğu büyük bilgisayar sistemlerine ulaşabilirler. (Büyük bir ihtimalle o sistemin içinde dolaşırken o dosya senin, bu dosya benim gezerek kaybolurlar. Bu işten tek kâr eden Türk Telekom olur.) Ayrıca eğer UUCP veya Bitnet bağınız varsa bu dosyaları email’inize gönderebilir, sonrada çöken email sisteminizi düzeltmekle uğraşırsınız. WWW den önceki yüzyıllarda yazılmış tarihi kaynaklara bakılırsa Comp.archieves adlı bir newsgroup’tan sistemler ve dosyalar hakkında bilgi almak mümkündür. Fakat zamane gençliği bu iş için www kullanmayı tercih etmektedir. Browserlarınızla www.ftpsearch.com veya www.sunsearch.com adresine bağlanarak birbirinin aynısı olan iki ftp arama makinesinden bilgiler alınabilir, okunabilir dosya çekilebilir, çekilen dosya beğenilmeyebilir, hardaskiniz dolabilir. Milli Telefon Hatlarına Borç Takma Komisyonunun, yaptığı çıklamaya göre halk arasında Ftp tabir edilen iş için kullandığımız programlara ‘client’ diğer taraftaki bilgisayardaki programa da ‘server’ kod adı verilmiştir.

“”Anonymous”” nedir, nasıl olur, kimler Anonymous olabilir?
Mitoloji çağlarının ünlü grek bilginlerinden Anoie Mous, heraklesin iki yılanı elleri ile öldürdüğü çağlarda iki bilgisayarın birbirine bağlanabileceği fikrini ortaya atmıştı. Yüzyıllar sonra yoksul bir japon balıkçısının çocuğu olan Eft Ipi, bu olayı gerçekleştirince yapılan process’e kendi ismini erdi. Daha sonra Anoie Mous’un da ismini ölümsüzleştirmek arzusu ile her bağlanmada Username olarak bu ismin yazılmasını öngördü. Fakat yıllar içinde isim dejenere olarak anonymous halini aldı.
Bu dönemden sonra halka açık FTP sitelerine bağlantı için
User: Anonymous
Pass: atf.net@usa.net (Bu benimki siz kendi email adresinizi yazın)
Bilgileri kullanılması gerekliliği ortaya çıktı.
Anonymous’un kimler ololabileceği konusunda açık belgeler olmamasına rağmen tahminlerimiz 5 yaşını geçmiş her internet kullanıcısının böyle bir hakkı olduğu yolundadır.
Fakat en önemli koşullardan biri bu yazımı zor ve Scrable’da bir yığın puana denk gelen kelimenin harflerini akıldan kodlayabilmektir. Bir yazılışını kontrol etmeniz için kelimeyi bir kez daha yazıyoruz. ANONYMOUS…
Bu kadar genel bilgiden sonra şimdi gelelim işin çok ciddi kısmına. FTP için İnternet bağlantısının yanına bir FTP programının gerekeceğini her aklı başında Türkiye vatandaşı bilir, bilmelidir. Peki ama bu FTP programları kimlerdir, nasıl yaşar, ne yer ne içerler? Evet piyasada FTP işi için iki tane önemli program vardır. Birisi, CuteFTP ismi ile anılır. Adından da anlaşılacağı üzere piyasanın en etkileyici arabirimine sahiptir. İş üzerinde iken birkaç görüntüsünü yakaladığımız bu programı edinmek isterseniz size tavsiyemiz. http://oak.oakland.edu adresidir. Buradan programı http protokolünde bile çekebilirsiniz. Programın en güzel özelliği readme yada wellcome gibi dosyaları hemen bağlantı sırasında bulup size otomatik olarak açması. Yani size gerekli olan bilgiyi, bağlantının hemen arkasından size ulaştırması. CuteFTP’nin başka ne gibi özellikleri var derseniz drag and drop özelliğini sayabiliriz. Bu özellik ile CuteFTP’ye kolay bir kullanım sağlamış. CuteFTP hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bunu www.cuteftp.com adresinden alabilirsiniz. Bu aralar programın japoncası da çıkmış. İlgilenenlere duyurulur.
Piyasadaki en iyi FTP programlarının diğeri ise WsFtp. Bu programı da kurup kullanması gerçekten kolay fakat kullanıcı yüzünün CuteFTP kadar gelişkin ve düzenli olduğunu söylemek zor. Bu program çok güçlü shareware’lerden biri olan Windows Commander’a yapı olarak çok benziyor. Zaten programın yaygın olmasının sebebide internet üzerinde eski NC (Norton Comander) ekolünden gelen kişilerin ihtiyaçlarına birebir karşılık vermesi herhalde. Bu programın arabiriminde birbirinin aynı büyüklükte iki dosya penceresi var, bunlardan soldaki sizin bilgisayarınızı diğeri ise bağlandığınız bilgisayarın dosya yapısını gösteriyor. Dosya aktarımı iki pencerenin ortasındaki oklar ile yapıyorsunuz. Wsftp programını yapan ipswitch isimli şirket yaptıkları programın drag and drop özelliği olduğunu söylese de ben bunu pek kullanışlı bulmadım. Bu programı da www.ipswitch.com adresinden download edebilirsiniz.
Bu iki programında birbirlerine göre iyi oldukları yönler var fakat eğer FTP işinde yeni iseniz size CuteFTP programını tavsiye ederiz. Eminim mutlu olacaksınız. Aynı zamanda Wsftp programı dosya alışverişi sırasında devamlı üste çıkan ve multi – tasking sistemini zorlayan hareketler yaptığı için özellikle yeni kullanıcılar için çok zararlı olabilir.
Şimdi gelelim unix ve linux kullanıcılarına. Malumunuz, üniversitelerimiz biraz daha komplike göründüğü için unix’i hep tercih etmişlerdir. Gerçi kominikasyon programları, multi tasking, zamana göre program yapabilme özellikleri ile unix gerçekten çok kalıcı ve güçlü bir sistem ama, kullanıcısına sadece unix öğreten üniversitelerden bilgisayar mühendisi olanlarınsayısında az değil hani. Unix ve linux üzerinde sistemin içinde gelen bir ftp programı vardır. Komut satırında ftp yazılıp enter’a basılmak sureti ile açılır. Program hakkında bilgi “”Man ftp”” yazılarak elde edilir. Fakat sistemle birlikte geldiği için pek modifiye görmemiş bir programdır. Eğer bu programı kullanacaksanız anaoymous ftp için yazmanız gerekenleri unutmamanızı ayrıca hatırlatırız. Bir de eğer executive bir dosya çekecekseniz sistemi bin moduna getirmenizi önemle ifade ederim. İstersenizbunu yapmayın ve neler olacağını bir deneyin (Ne de olsa bir musubet bin nasihatten iyidir!!)
Tabi ben bu sıkıntılara girmek istemiyorum diyorsanız, komut satırına ncftp yazın ve enter’a basın eğer karşınıza bir porgram geliyorsa hayatınız kurtuldu demektir. Çünkü bu program ftp porgramları içindeki en iyi programdır ve kullanımı oldukça kolaydır. Bu program executable dosya ayarlarını, anonymous bağlantıyı kendi yapar. Bağlandığınız son 5 server’ı, bu server’larda gittiğiniz yolları aklında tutar.

Programı çalıştırdım şimdi ne yapacağım?
Evet, bir server’a bağlanmak için bilmeniz gereken herşeyi biliyorsunuz artık. Yalnız bu bilgilerinizi insanları korkutmak için kullanmayın. Konuyu bir selsei repliği ile sürdürmenin doğru olacağını düşündüm. Artık server server dolaşıp dosya aramaya başlayabilirsiniz. Elinizdeki ftp programını açın, karşınıza gelen ekranda serverlardan birini beğenin, anonymous bağlantı ile ilgili kutucuğu işaretleyin ve basın Connect düçmesine. Elinizdeki imkanlar düzeyinde bir hız ile internet FTP server’ına bağlanacaksınız. Bu bağlantının nasıl geliştiğini pencerenin altında veya üstünde (programına göre değişir) bulunan status çerçevesinden izleyebilirsiniz. Bağlantı tamamlanınca sağ tarafta bulunan server’ın dosya dökümünü gösteren pencereye renk gelir, kan gelir. Burada büyük bir ihtimalle wellcome. Yazan bir dosya bulacaksınız. Bu text dosyasında server hakkıda çok genel bir bilgi bulabilirsiniz. Buradan PUB yazan dizine girmenizi şiddetle tasviye ederiz. Çünkü bütün dosyalar bu dizninin altındadır.Dizine girdiğinizde karşınıza çıkan dosya kalabalığından sakın korkmayın, en üstte duran ve ismi tahminen 00-index-txt gibi bir şey olan dosyayı açın. Bu dosya size hangi dizinde hangi dosyaları bulabileceğinizi gösteren bir kaynaktır. Bundan sonrası ellerinizin maharetine ve harddiskinizin kapasitesine kalmıştır.
Ad. Net dergisi veya enazından ben her zaman tembel kullancının da haklarını korumayı kendime görev edindi ve çalışmalarımı bu yönde yoğunlaştırdım (Bunda, benimde tembel bir kullanıcı olmamın etkisi büyük herhalde). Tembel bir kullanıcı iseniz ve o kadar dosyayı nasıl okuyacağım diyorsanız size dosya arama makinelerini tavsiye ederiz. Daha öncede bahsettiğim gibi bunların birbirlerine çok benzeyen görünüşleri var. www.ftpsearch.com, www.sunsite.com bu arama makineleri arasında sayılabilir .Eğer sadık bir www kullanıcısı olmak istiyorsanız size www.shareware.com, www.download.com adreslerini de tavsiye ederiz.Sezdirmeden ftp yapmanın en güzel yolu bu galiba.
Şimdi gelelim en çok kullanılan ve en iyi ftp server’ları konumuza. Ben yıllardır ftp deyince oak.oakland.edu adresini hatırlarım. Kullanımı kolay bir sistem olup, internetteki belli başlı bir kaç büyük ftp server’ın miror’ına sahip. Bunlar cdrom.com ve simtel. Bu dosya arşivlerinde yeni ve aranılan bir çok dosyaya ulaşmak mümkün.Dosyalar ve yerleri hakkındaki bilgiyi her dizinin altında bulunan 00-index-txt dosyasından alabilirsiniz. Oakland’in server’ına bağlıysanız size simtel bölümüne girmenizi özellikle tavsiye ederim. Bu sayede çok düzenli bir şekilde dosyaları, isim ve yerlerini görme imkanına sahip olabilirsiniz. Gerçi simtel’in kendi ftp server’ıda bulunmasına rağmen oakland’ı çok kullanışlı bulacağınızdan eminim. Simtel’in internet üzerinde bundan başka server’ları da bulunmakta. Bunlar değişik ülke ve değişik yerlerde olabiliyor.
Cdrom.com’da aynı şekilde çok geniş bir yelpazeye sahip güzel bir dosya arşivi. En önemli özelliği sadece Dos ve Windows değil bütün işletim sistemleri için yeni çıkmış ya da çok aranılan shareware’lere sahip.
Güçlü ve dolu ftp server’larından bahsediyorken, pht adlı şirketin açtığı ftp.winsite.com server’ından bahsetmemek yanlış olur. 199.26.178.13 ip’sine sahip bu server kendisini dünyanın en geniş arşivine sahip server’ı olarak tescillemiş bile. Tabiiki yine dünyanın yükselen değeri http’yi de unutmamışlar. Eğer bu siteye browserlarınızla FTP’yi kullanmadan ulaşmak isterseniz http: //www.winsite.com yazmanız yeterli. İlk bağlandığınızda;
winsite.txt (arşivin reklamı),
system.txt (sistem’in reklamı),
mirror.txt (mirror server’ların reklamı),
cdroms.txt (ellerindeki arşivde bulunan programların cdrom’larının adları ve satan şirketler),
Isltr (unixin en bilinen dosya inceleme komutunun dosyaya uyarlanmış hali, yani dosya düzeni) ile karşılaşıyorsunuz. Bu server gerçekten ihtiyacınız olan bir çok şeyi içeriyor. İçinde 4.4 gigabyte windows 3.x arşivi olduğunu söylemek herhalde bağlanmanız için bir neden olabilir. Bu server’da shareware’lerin dışında dirver’lar, bilgi ve örnekler, uygulamalar da bulmanız mümkün. Ayda 50.000 kişinin bu server’ı kullandığını söyleyen bir böbürlenme yazısı ile her an karşılaşabilirsiniz. Server’ın redame dosyasında bağlantı yöntemleri, karşılaşılacak sorunlar gibi konularda elde etmek isteyeceğiniz her türlü bilgi var. Hatta unix tabanlı sistemlerde elinizde ncftp gibi bir program yoksa bağlantıyı nasıl otomatik hale getiririz konusu da bu ekstra bilgilere dahil. Ama bitnet kullanıcılarına ait bir listserv’leri olmaması onları, belki binet kullanıcıları tarafından kısıtlıyor.
Bağlantıyı yaptıktan sonra, yapmanız gereken daha önce de bahsettiğim gibi pub dizinine girip pc altdizininde işletim sisteminize ayrılmış olan dosyaları bulmak. Dosyaları çektiğinizde, aslında ftp için sadece internet bağlantı ve ftp programının yeterli olmadığını göreceksiniz. Çünkü, dosyalar daha hızlı gelsin diye sıkıştırılıyor ve bu sıkıştırılmış dosyaları açmak için elinizde dosya açıcı programların bulunması şart. Bu programların en iyisi, bir çok sıkıştırılmış dosya çeşidini açabilen ve kullanımı kolay olan winzip. En son 6.02 (eğer yenisi çıktıysa beni mazur görün her an kendini yeniliyor) sürümünü www.winzip.com adresinden edinebilirsiniz. Ama taa oralara kadar kim gidecek diyorsanız size hazır bağlanmışken winsite server’ındaki pub/pc/starter dizininden pkz204g.zip’i çekmenizi tavsiye ederiz. Dos altında çalışan bu program kısalığı ve hızıyla sizi memnun edecektir. Gerçi dos altında çalıştığı için kullanımı pek kolay değil ama güvenilir olduğunu söyleyebilirim (uzun dosya isimleri ile karşılaşmadığı sürece).

MICROSOFT ve anlaşılamayan düzenleri
Konu bilgisayar olunca microsoft’tan bahsetmemek mümkün değil herhalde. Zaten microsoft, macintosh’a ortak olunca, bilgisayar kelimesinin hemen arkasına microsoft’un ismini yapıştıracağız. Ftp konusunda microsoft ile uzaktan bir ilgisi var. Konu dosya transferi olunca, software şirketlerinden bahsetmemek imkansız gibi birşey. Fakat microsoft kendine özgü düşünce yapısını FTP server’ına da yansıtmış. Zira microsft’un server’ında kaybulmamak imkansız Aradığımız herşeyin varolduğunu bildiğiniz bir server’da aradığınız hiçbirşeyi bulamamak insana azap veriyor. Bu konuda yaptığım çalışmalar neticesinde microsoft’un server’ının bir haritasını bulup sizin için Türkçeleştirdim. Karşımıza çıkan tabloya kendi düşüncelerimi de yazdım. Böylece size eğlenirken öğrenme yolunuda açmış oldum.

Milli FTP platformları
Gelelim Türkiye’deki FTP server’larına. Türkiye’de FTP işini, microsoft ve escort dışında akademisyenler götürmekt~e. Odtü Internet işinde başarılı olduğu dönemlerde kurduğu sistemi, devam ettiriyor. 1991 yılının en etkili dosya arşivlerinden olan Cica ve Simtel miror server’larına sahip olan Odtü, microsoft’unda ftp sitesini miror’lamış. Fakat Odtü’nün bu başarısı uzun sürmedi,zira şu sıralar Internet üzerindeki herşeyden kendine pay çıkaran, bir üniversitenin tıkır tıkır işleyen bir server’ı olmasını bekleyemeyiz. Zaten Odtü’de bu beklentilerimizi boşa çıkarmayıp, kendisine düşeni yapmış durumda. Eskiden anonim bağlantıya imkan veren sistem şu aralar buna izin vermeyen bir yapıya sahip. Peki “”Odtü’nün FTP server’ı gerçekten anonim bağlantıya hiç imkan vermiyormu ?”” diye sorarsanız size cevabım “”Hayır”” olacaktır. Herşeyi yüzüne gözüne bulaştıran yasakçı zihniyet bu işde de beceriksizliğini gösteriyor. Odtü’nün ftp server’ına ftp programları ile ve browser le bağlanamazken, gopher’ın açık olması aksayan birşeylerin olduğunu gösteren en belirgin kanıt. Belkide bir süre için anonim bağlantıyı kapatmayı plan-
layan Odtü’lü bilgi işlemcileri bunu nasıl yapacaklarını bilmiyordur. FTP server’ları arasında Türkiye’de en rağbet görenlerden biriside Ege Universitesi. Güzel işleyen bir arşivin bulunduğu bu server’a ulaşmak isteyenlere Türkiye’deki bütün büyük server’ların bulunduğu bir listeyi veriyoruz. Bu liste ile aradığınız bütün Türk server’larının adreslerine ulaşabilirsiniz.

Dosya yollamak
FTP işinde dosya almak kadar dosya yollamayı da bilmek gerek. Gerçi Internet üzerinden dosya almayı bilen birinin kolayca yapabileceği birşey olmasına rağmen bu işinde bazı kuralları, bazı yöntemleri var. Bir dosyayı bir FTP server’ına yerleştirmek istiyorsanız, öncelikle bu iş için en az zamanı harcamanın yollarını bilmelisiniz. Yollayacağınız dosya bir text veya executable ise sıkıştırmak yollayacağınız zamanı azaltan ilk yöntemdir. Bu dosya eğer bir grafik dosyası ise jpg formatında yollamanız, dosyanın uzunluğunu küçülteceği için internet üzerinde daha az zaman harcamanızı sağlayacaktır. Birden fazla dos-
yayı FTP ile göndermeyi planlıyorsanız,dosyaları birlikte sıkıştırmanız, her dosyanın yollanması için başta geçen dosya ismi ve çekim yöntemi ayarlarını daha az yapılmasını sağlayarak hızınızı arttıracaktır.
Gelelim bu dosyaları nereye kaydedebileceğinize. BBS’lerle uğraşanlarında çok iyi bildiği gibi dosyaların gönderilmesi işlemi upload’dur ve birçok FTP sitesinde bu konu için ayrılmış directory’ler vardır. Bu directory’lerin isimler tahmin edileceği üzere upload’dur. Fakat her önüne gelenin dosya transferi yapmasını engellemek amacı ile her site upload işlemi için bazı kurallar koymuştur. Bu kuralları o directory içindeki Readme dosyasından öğrenebilirsiniz. Eğer readme dosyasını açamıyorsanız, uzantısı olmamasındandır. Bilgisayarınıza çekip, uzantısını .txt yaparsanız daha rahat bir şekilde okursunuz. Ftp, konusunda bir kullanıcının bilmesi ve uygulaması gerekenler sadece bunlar değil. Bunlar bir başlangıç ve bundan sonra size düşen FTP denizinde boğulmadan yüzmek.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir