Aralık 1997 – Megatrends

Bir yıl daha güzel ve kötü anılarıyla geride kaldı. 2000 yılına gittikçe yaklaşmaya başladık. Artık geri sayım başladı. Fakat çok ilginçtir ki senenin sonuna yaklaştığımız günlerde Internet konusunda çok ilginç ve o kadar da önemli gelişmeler gerçekleşti. Aslında geçen ay bu konu yazmayı planlıyordum fakat çok meşgul olduğum için zaman bulamadım. Bu ayın bu konu için çok geç olacağını planlarken, kendisini Internetin içinde hisseden ve ben olmazsam Internet olmaz edebiyatı yapan yazarların bu gelişmeyi fark edemediklerini hayretle gördüm. Demek ki bu yazarlar sadece kendilerine ulaştırılan bilgileri aktaran muhabirlerden farklı değil. Hatta bunlardan biri (gerçi hepimizin icraatlarını tasvip etmediği) Türk Telekom’a bazı fikirlerini empoze ettiği, ‘ben dedim onlar yaptı’ yaklaşımlarının o kadar peşine düşmüş ki sadece, belki de yılın en gereksiz gelişmesi olan elektrik hattı modemlerini kendisine ayrılan sayfada çok matah bir şey gibi anlattı. Neyse biz kuru gürültüye pabuç bırakmayalım ve bu ayki konularımıza geçelim.
Yılın son günlerinde lnternet’i gerçekten hızlandıran bir donanım son oluşumunu tamamlandı. Bu noktadan sonra iş kablolu televizyon dağıtım şirketlerine düştü. Bu size çok ilginç gelebilir ama Motorola ISDN modemlerinden sonra şimdi de kablolu TV hatlarından yararlanarak lnternet’e bağlanan modemler geliştirdi. Gerçi bu modemlerin ilk oluşumu bir kaç yıl önceye dayansa da bu modemleri dizayn eden bilim adamları araştırmanın bir noktasında takılmışlardı. Fiber optik hatlar evlere çok hızlı bir veri girişine imkan verseler de, bu veri-nin evden Internet üzerine taşınmasını aynı oranda zorlaştırıyordu. Bu noktada yetkililer geçici çözümler bulanlar ve kökten çözümcüler olarak ikiye ayrıldılar. Geçici çözümcüler evden geri dönüşün telefon hatları üzerinden yapılmasını sağlayan modemler dizayn ederken belki güzel bir çözüm bulmuşlardı, tek sorun teknolojinin böyle geçici çözümlere izin vermemesiydi. Kısa zamanda köktenciler bu sorunu aşabilecek ciddi bir çözüm buldular. Bu hem bir çözüm hem de modemlerin ulaşabilecekeri en son noktaydı. Yani bu modemler artık kablolu TV hatları üzerinden iki yönlü haberleşme imkanına sahiplerdi. Ilk modemi, iletişim teknolojilerinde ve özellikle araştırma geliştirmede lider bir grup Motorola yaptı. Daha sonra arkası çorap söküğü gibi geldi. Şu an neredeyse bütün modem üreticileri, bu tip modemlerı ya tasarladılar ya da tasarlamak üzereler. Bu arada Motorola bu modemleri denemek amacı ile dağıtmaya başladı. Dünyanın neresinde olursanız olun size bu modemleri gönderiyorlar. Fakat kontak kurmak için şehrin kablo şirketi ile anlaşmak gerekiyor. Çünkü Motorola bu modemleri son kullanıcıya vermek yerine dağıtımı için kablo şirketlerine iletiyor. Yani bu modemlere ulaşmak istiyorsanız kablo şir ketinizi Motorola ile kontak kurması için biraz sıkıştırmalısınız. Bu modemlerin lnternet’e bağlanması için kablodan lnternet’e geçişi sağlayacak bir 55 (Internet Servis Sağlayıcısı) de ihtiyaçlar arasında. Türkiye’de bu kadar rekabet varken bu işi yapacak en az bir ISS olacağından eminim. Bu durumda aklıma gelen en büyük sorun kablo şirketlerinin fiber optik ağ döşeme işini ne zaman ve ne şekilde yapacağı. Türk Telekom şu an işin dışında kalmış durumda çünkü kablo şirketleri kablo döşeme işini ihaleye çıkarması çin TT’yi ikna etmişler. En azından Anadolu yakasını KabloNet şirketinin almış olduğunu öğrendim. KabloNet yetkilileri ile yaptığım görüşmede Anadolu yakasına iki yönlü fiber optik ağ döşemeye başladıklarını öğrendim. Bu durumda belki ilk defa lnternet’te dünyadaki gelişmelere paralel gidiyoruz. Bu arada çok ilginç bir gelişme olarak belirtmekte yarar var. Bu tip bir kablo bağlantısına sahip olduğumuzda, iki kablo abonesi lnternet’e bağlanmadan kendi aralarında dosya transferi yapabilecekler. Umarım 1998 hepimize lnternet’e rahat bağlanabileceğimiz günler verir. En azından 1998’in geçen yıllardan daha teknolojik bir yıl olacağı kesin.

UsRobotics’iıı Palm Piİot’inı test ettim…
Bu ay sizin için UsRobötics’in bir süre önce Türkiye’ye getirdiği bir ürünü tanıtmak istiyorum. Palm Pilot ismiyle satılan bu alet bence bilgisayardan pek hoşlanmayan insanlar için çok kullanışlı. Bilgisayardan anlayanlar içinse son derece rahat kullanabilecekleri kullanışlı, küçük ve ergonomik bir alet. Son derece büyük bir ekrana sahip olan PaIm Pilot kalemle kontrol ediliyor. Bence en ilginç özelliği klavyesinin olmaması. Uzerinde yazı okuyucu bölüm sayesinde yazıyı elinizle yazıyorsunuz. Bu da hareket halinde iken veya ayaktayken yazı yazma imkanı veriyor. Bu yönüyle çok kullanışlı bir ofis aletine dönüşüyor. Akşamları evinize gittiğinizde ya da ofisinizdeki bilgisayarınızın başına döndüğünüzde Palm Pilot’ı bilgisayarınıza bağlı olan yuvasına yerleştirerek kaydettiğiniz bilginin hem bir yedeğine sahip oluyorsunuz hem de aynı bilgilerle bilgisayarda uğraşma imkanını buluyorsunuz.
Cebimizdeki elektronik organizer’lardan çok farklı bir alet. En azından uzun bir süre piyasada bulunmasından dolayı, çok fazla programa sahip. Bir organizer’la asla yapamayacağınız şeyleri yapabiliyorsunuz. Bunlardan en önemlisi bilgi girişi yapar gibi kolay yapabildiğiniz program yükleme işlemi. Böylece bu organizer’ı istediğiniz gibi programlarla özelleştirebiliyorsunuz. Eğer devamlı küçük notlar tutan ve toplantılardan sonra tuttuğunuz notları kaybeden biri iseniz bu alet size çok yardımcı olacaktır. Tabii kısa aralıklarla yedeğini almanız şart. Böylece siz hareket halindeyken yapılacak işler listeleri tutabilir, randevular verebilirsiniz ve bütün bu işlemleri büronuzdaki sekreterinizle senkronu bozmadan yapabilirsiniz. UsRobotics bu aletin kullanımını öyle düşünmüş olmalı, çünkü bilgisayarla senkron yaptığınızda çakışan randevularınızda Palm Pilot’ı temel alarak patronun üstünlüğünü bir kez daha ortaya koyuyor. Ayrıca senkron sırasında iki randevunun çakıştığını söyleyerek birini iptal etmeniz imkanını da size veriyor.
Palm Pilot’ın programları çok küçük boyutlarda olduğu için lnternet’ten program çekmek bir sıkıntı olmuyor. Programların arasında eskiden çok oynadığımız GameWatch oyunları da var. Ekranı ve ciddi görüntüsü sayesinde oyun oynanıyormuş imajını vermediği çin, oyun oynadığınızı sadece ekranınıza dikkatli bakan birisi anlayabiliyor. Benim tavsiyem oyunlarınızı kalem kontrollü oyunlardan seçmeniz, böylece daha ciddi bir görüntü oluşturabilirsiniz.
Çağımızın hastalığı lnternet’e gelince. UsRobotics’in Palm Pilot’a bağlayacağı küçük bir modem sayesinde lnternet’e bağlanmak da mümkün oluyor. Tabii bunu için PaIm Pilot için hazırlanmış Explorer ve e-posta alıcısına ihtiyacınız var.
Eğer bir organizer alacaksanız bence piyasadakilerin içinde en kullanışlı olanı bu. Küçük olduğu için yürürken veri girişi yapabiliyor, klavye olmadığı için hızlı yazabiliyorsunuz. Evinizdeki ya da ofisinizdeki bilgisayarla da entegrasyonu çok iyi. Fakat bilgisayarla iç içe bir hayatınız var ve bütün telefon ve kontak bilgilerinizi Outlook gibi programlarda tutuyorsanız, bunları Palm Pilot’la gelen programlara aktarma sıkıntınız olacaktır. Bu iş içinse Internet üzerinde rahatça bulabileceğiniz intellisync programını kullanmanızı tavsiye ederim. Palm Pilot’ların eski versiyonlarının ekranlarında aydınlatma yok. Alırken aydınlatması olan ve lnternet’e bağlanabilen bir modelini tercih etmenizde fayda var. Diğer organizer’lara göre biraz pahalı ama diğer organizer’lar gibi alınıp bir köşeye atılmayan bir alet. lşaretleme dilini öğrendikten sonra kullanımı oldukça kolaylaşıyor. Bu dili öğretmek içinse içinde bir oyun bile var. Bu oyun sayesinde kısa zamanda hızlı yazı yazmayı öğrenebiliyorsunuz.
Bu arada size yeni yılla birlikte küçük bir bölümün duyurusunu yapmak istiyorum. Bu bölümde size ufak ufak bilgiler vereceğim. lsmini şimdilik yemek kitabımdan esinlenerek “”bunları biliyormuydunuz”” koydum. Ama sizden gelen feedback’lerle bunu değiştireceğim. Feedback demişken, gönderdiğiniz feedback’lerden oldukça memnunum bu ay oldukça güzel ve anlamlı e-postalar aldım hepinize teşekkür ederim. Bu arada incelememi istediğiniz konu ve test etmemi istediğiniz araçlar olursa benimle mutlaka kontak kurun.
Geçen ay www.unaldi.com adresini yükleyemediğim için özür diliyorum. İnanın geçen ay çok meşguldüm fakat yeni yılla birlikte yeni Web sayfalarımı da hizmetinize açıyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir