Eks pi

Yer: Dedeman Oteli Pınar 2 salonu
Saat: 10:00
TISSD (Türkiye Internet Servis Sağlayıcıları Derneği) son kanun hakkında yorumlarını dile getiriyor. Daha onanmamış olmasına rağmen Rtük yasası içindeki internet ile ilgili maddeler herkesin kafasında soru işaretleri oluşturdu.
Ağırlıklı olarak içeriğin kontrol edilmesi ile ilgili madde, biraz da karmaşık sayılabilir. Bahsi geçen kanun maddesi internet üzerinde yayınlanacak olan her yazının 2 nüsha kopyasının alınıp kaymakamlığa gönderilmesini içeriyor. İnternetcileri en çok üzer kısmı ise, bunun yapılacak olmasının mümkün olmaması. Bugün internet üzerinde ufak bir sitede bile 1000 – 1500 A4 kağıda sığacak kadar bilgi var. Bunu kaymakamlık onaylamaya kalksa günlerini alacaktır. Ayrıca bu kadar tasarruf içinde olduğumuz günlerde bu kadar kağıt, mürekkep ve toner israfı size nasıl görünüyor bilemiyorum. Kaldıki büyük siteler bu sayfaları statik yapmaktan bile üşeniyor ve veritabanları ile sitelerini oluşturuyorken bunların yazıcı çıkışlarını almak size de garip gelmiyor mu?

Yer: Bilgi Üniversitesi Büyük Salon
Saat: 16:00
Thomas Freidman’ın konuşmasını izlemek üzere, her gittiğimde güler yüzle ayrıldığım sloganı her yaşta eğitim olan ve bunu bir misyon edinmiş bilgi üniversitesindeyim. Thomas, kürsüye çıkıyor, ben gazeteciyim diyor, İSTEDİĞİM ZAMAN, İSTEDİĞİM ŞEYİ, İSTEDİĞİM ŞEKİLDE YAZARIM VE BUNU YAPMAK İÇİN İSTEDİĞİM YERE GİDER İSTEDİĞİM İNSANLARLA GÖRÜŞÜRÜM.
Hepimiz alkışlıyoruz. İki Plitzer sahibi bir gazetecinin internet teknolojilerini, globalleşmeyi anlatmak için nasıl kullandığını hayretler içinde seyrediyoruz. Söyledikleri hepimizi neşelendiriyor, mutlu ediyor ve aynı zamanda düşündürüyor.
Bize değişen dünya kurallarından bahsediyor.
– Eskiden büyük küçüğü yerdi ama artık hızlı yavaşı yutuyor
– Eskiden misilinizin hızı önemliydi, şimdi ise internet bağlantınızın hızı diyor.
En büyük vurgunu ise konuşmasının sonunda yapıyor. Ülkece işletim sisteminizi değiştirebilir, üzerine yepyeni ekonomik, hukuki, software’ler yükleyebilirsiniz. Ama bunu yaparken dünyanın standartlarını unutmamanız gerekir aksi takdirde network’e bağlı olursunuz ama kimse sizi görmek, diyor.

Tabii hepimizin amacı bu ülkeyi hep beraber, hayat standartları yüksek yaşanabilir ülkeler arasına sokmak. Ama bunu yaparken kullanacağımız yolların da dünya standartlarına uygun olması gerekmekte. Aksi takdirde oynayacağımız ligi kendimiz seçtiğimiz için söyleyecek pek birşeyimiz kalmaz, kalamaz.

Şu günlerde büyük bir sınavın ortasındayız. Freidman bunu Golden Jacket ( Altın Ceket ) olarak nitelendiriyor. Biz bu ceketi gymek zorundayız ve bunun içine girebilmek için gerekirse rejim yapmak, gerekirse lipo sucktion zorunda kalabiliriz. Toplumun her kesimine bu ceket yetmeyecek. Bazısı kolunu kısa bulacak, bazısı eteğini uzun ama bu ceketi giymeden balo salonuna girmemiz mümkün değil. Tabii bu konuda dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise ceketi giyerken orasını burasını esnetmemek.
NETleşmek üzere…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir