Nerede Çalışacaksınız?

Bundan dört – beş yıl önce Bodrum’da havuz kenarından köşe yazımı yazıp yolladığımda, tüylerim diken diken olmuştu. Soho (Small Home Office), kavramının bile yeni konuşulduğu bir dönemde, “”Big Pool Office”” kavramı üzerinde çalışmak nasıl büyük bir mutluluktu anlatamam… Yıllar gelip geçiyor ve özellikle avrupa’da artık kamu görevlileri bile evlerinden çalışmaya başlıyorlar. Hatta evlerinden çalışan görevlilere, maaşlarının dışında bir de prim veriliyor. Bu yakın zamanda ülkemizin de üzerinde duracağı projelerden biri olacaktır sanıyorum.
Bu sayıyı belki büyük bir kısmınız havuz kenarında okuyor olacaksınız. Fakat büyük çoğunluğumuz bir televizyonun reklamında olduğu gibi, kürek çekerken bile borsadaki iniş çıkışlardan, doların hareketlerinden haberdar olmak istiyor. Reklam ajansı sahipleri, yapılan işleri günlük görmek istiyor. Pazarlama ağırlıklı firmalar stoklarını, üretici firmalar üretim durumlarını görmek istiyorlar. Finans ile ilgilenenlerimiz ise zaten heran hem IMKB hem de Ankara’ya damardan bağlılar.
Yıllardır, intenet kullanmanın tek yolu olarak bilgisayarı gören herkes, bunun aslında internet kullanmanın en kötü yolu olduğunu farkediyor. Peki, ulaşılan nokta neresi?
Dünyadaki internet kullanıcılarının büyük kısmı, artık bilgisayar kullanmaktan pek de fazla hoşlanmıyor. Çünkü internet sosyalliğin, bilgisayar ise yalnızlığın neredeyse sembolü haline geldi. Bu noktadan baktığınızda mobil kulanımı önemseyen insanların sayısı internet kullanıcılarından daha büyük bir hızla yükseliyor ve yükselmeye devam ediyor. Bu genel tahminlerin en güzel göstergelerinden biri.
Gelelim bu noktada ticaret miktarlarına. Yıllardır e-ticaret konusunda verdiğim her konferansın sonunda güvenlik soruları bir alışkanlık olmuştu. Evet, internet üzerinden kredi kartı kullanımı, geleneksel kullanıma göre çok daha fazla güvenli ama peki bu internet için beklenen güvenliğin üzerinde mi? Tabii ki hayır. Kullanıcı bunu herzaman yetersiz bulur ve bulduğunu her ortamda da belirtir. İnternet üzerinde kullanıcının ticaret yapmasını engelleyen güvenlik sorunlarının hepsi mobil internetin varoluşunda doğal yollarla aşılır durumdadır. Bu nedenle geleceğin mobil internet üzerinden olacağını hepimiz çok net görebiliyoruz. Artık internet üzerinde “”killer business Applications””ların da gerçekleşmesi ile birlikte artık heryerde herzaman internet kullanmak gereklilik halini alacaktır. Bu gerçeği kabullenmek ve gelişmeleri takip edebilmek, uzun vadede ayakta durmanın ─hayattta kalmanın─ en önemli şartı olacaktır.
NETleşmek üzere…
Yazımda kullanılan grafikler ve veriler için CREA-WORLD’den Cenk KIRBAŞ’a gösterdiği ilgiden ve paylaştığı bilgiden dolayı çok teşekkür ederim.

Ayın Sayısı

464…. Beyoğlunda yolda yürüken, telefonunuza bir mesaj geliyor, şu an vitrinine baktığınız dükkanda bugün için telefon şebekemizin logosunu gösteren kullanıcılara %25 indirim var. İşte bu yeni reklam çalışmalarının başlangıcı. Frost & Sullivan’a göre 2005 yılında sadece Avrupa’da 464 milyon dolarlık bir reklam geliri bu şekilde vücut bulacak. Mobil kullanıcı sayısının artması ile birlikte bu yeni reklam türü dünyayı kasıp kavuracağa benziyor. Ne dersiniz?

Ayın Görüntüsü

Bu gördüğünüz benim bilgisayır ekranım. Kullandığım arayüzün siszinkilerden farklı olduğu tahmin ediyorum dikkatinizi çekmiştir. Aslında bu fark kullandığım programlardan değil işletim sisteminden kaynaklanmaktadır. Kullandığım işletim sistemi Windows XP. Bir NT kadar kuvvetli, 98 kadar hızlı çalışan ve ME kadar görsel yönden güzel bir işletim sistemi. Beta versiyornunu kullanmama rağmen öyle büyük bir problem yaşamadığımı söylemek isterim. Bir üst “”Release Candidate”” versiyonu ise bütün sorunları çözülmüş oldukça güçlü bir sistem halini almış. Office XP için genel olarakk aynı genel kanaat ne yazıkki yok. Fakat özellikle “”akıllı etiket”” sistemi ve web entegrasyonu yine isminden sözettirecek yeni teknolojiler.

Benden duymuş olmayın:

. Cİ Pİ AR ES’in sadece genel müdürlük binası içinde çalıştığı yolunda söylentiler var. Şu ana kadar her iki şebekenin de GPRS sistemini kullanan kimseye rastlamadım. Birisi reklamlarda bir milyon dolar diğeri ise yedi milyon doları yaptık demiş olmak için harcamışlar galiba. Bakalım GPRS konusunda yeni gelişmelerle karşılaşacakmıyız…

. Bankacılık sektöründeki büyük çalkantıların ardından, daha önce risk yönetimi açısından oldukça cimri davranan grupların hoyrat sayılabilecek davranışları ile karşı karşıya geldik. Şimdi ise bu gruplardan birinin telekom’dan büyük bir hisse koparmak için harekete geçtiğini duyuyoruz. Dilerim GSM ihalesi gibi gruplar sadece niyet etme noktasında kalmazlar…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir