Herşeyi devletten beklemeyin..

Çoğumuz internet üzerinden birçok işini halletmeye alıştı. Mesela bankacılık servislerini kullanmak, finans bilgileri okumak hatta bilet satın almak gibi özel şirketlerin sağladığı birçok hizmeti internet üzerinden büyük bir keyifle gerçekleştiriyoruz. Bankacılık işlemleri aracılığı ile birçok kamu kuruluşuna olan borçlarımızı öğrenebiliyor, paraya elimizi bile sürmeden eft ile oradan oraya transfer edebiliyoruz. Bunlar hepimizi mutlu eden gelişmeler fakat sadece bir başlangıç olduğunu unutmamak gerek. Aynı zamanda internet aracılığı ile birçok kamu kuruluşundaki başvurularımızı, anında yapabilir, birçok kamu kuruluşundaki bilgilerimiz sorgulayabiliriz. Bu sayede hem işgücünden hem de kuyruk beklemeyi önleyerek zamandan tasarruf edebiliriz…

http://tckimlik.nvi.gov.tr

Nüfus kağıdınızın numarasına ulaşmak için Nüfus İdaresinin web sitesine ulaşmanız ve karşınıza çıkan formu doldurmanız yeterli. Formu nasıl doldurmanız gerektiği ise yandaki grafikte açık şekilde anlatılıyor.

http://www.gelirler.gov.tr

Internet Vergi Dairesinde; otomasyona geçen vergi dairelerine kayıtlı araçlar için mükellefler;
1- Araç ve Mükellef Bilgileri
2- Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Bilgileri
3- Trafik Para Cezası Borç Bilgileri
4- Tüm Tahsilat Bilgileri
5- Mükellefe Ait Tüm Araçlar
bilgilerini sorgulayabilmektedir. Vergi ile ilgili bilgiler, Vergi Usul Kanununun 5.maddesine göre mahremiyet taşıdığı için Internet üzerinden yapılacak sorgulamalarda yetkisi olmayan şahısların vergi bilgilerine erişimi engellenmiştir. Bu nedenle, mükelleflerin Internet Vergi Dairesine girişte, taşıtın ruhsatında yazılı Tescil tarihi ile 1.3. 1998 tarihinden sonra alınan taşıtlar için mükellef vergi kimlik numarasını girmeleri zorunludur. Ancak bu bilgileri girdikten sonra sistem üzerinde sorgulama yapma imkanına sahip olabiliyorsunuz.

http://www.tbmm.gov.tr/dinamik/sil.htm

Türkiye Büyük Millet Meclisindeki milletvekillerimizin, ad, adres, email ve kişisel web sitesi adresleri bilgileri. Bu sayede bazı milletvekilleri ile direkt bağlantı kurma imkanına sahip olabilirsiniz. Form boşken getir tuşuna basarsanız bütün milletvekillerinin bilgilerine bir seferde ulaşma imkanınız olur.

http://www.meteor.gov.tr/webler/tahmin/tahminmaster.htm

İllere göre Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından günlük ve 3 günlük hava tahmin raporları.
Ayrıca;
İllerimizde Hava
Son Hava Tahmini
3 Günlük Hava Tahmini
3 Günlük Rüzgar Tahmini
24 Saatlik Deniz Tahmin Raporu
3 Günlük Deniz Tahmini (haritalı)
Zirai Tahmin ve Uyarı
Son Hava Durumu (Türkiye)
gibi linklerde son derece yararlı bilgiler ve güncel bilgiler mevcut.

http://www.egm.gov.tr/surucuceza.asp

Sürücü ceza puanınızı sorgulamak için bu siteyi kullanabilirsiniz. Yalnız Netscape ile bağlanmamanız tavsiye edilmektedir.

http://www.mfa.gov.tr/Turkce/konsolos/

Konsolosluk işleri hakkında detaylı bilgilerin alınabileceği bir site. Aynı zamanda yurt dışına çıkışlar konusunda soru ve sorunlarınızı sorabileceğin kişilerin e-mail adreslerini de bu siteden temin edebilirsiniz.

https://vedop.mb-ggm.gov.tr/internetvd/

İnternet Vergi Dairesi…
Bu sitede, Otomasyona Geçen Vergi Dairelerine kayıtlı KURUMLAR VERGİSİ mükellefleri aşağıdaki bilgileri sorgulayabilirler:
Vergi Dairesinde mevcut mükellef kimlik bilgilerini,
Yıllık beyan edilen vergilerde 1999 vergilendirme dönemine, aylık vergilerde 2000 yılı vergilendirme dönemlerine ait beyan edilen vergilerle ilgili tahakkuk, tahsilat , vadesi gelen ve gelmeyen borç bilgilerini,
Bu dönemlerle ilgili olarak verilen ek beyanlar ve vergi inceleme sonuçlarına göre ikmalen ve re’sen tarh edilen vergilerle ilgili tahakkuk, tahsilat, vadesi gelen ve gelmeyen borç bilgilerini sorgulayabilirler.
Yalnız bu bilgileri sorgulamak için;
https://vedop.mb-ggm.gov.tr/internetvd/form6.htm adresindeki forumu doldurup, başvuru yapmak gerekmekte.

http://www.tcmb.gov.tr/

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, web sitesi. Birçok bilgiye sahip olmakla birlikte, 1996 yılından bugüne kadar hergünün döviz kuru bilgilerine ulaşma imkanını sağlıyor.
http://byegm.gov.tr

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün sitesi. Bu siteden Türk Basınındaki birçok kuruma ulaşma imkanına sahip olabileceğiniz gibi, çok gelişmemiş bir sistemde olsa da bazı haberlerin detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca yeni çıkan “”YÜZYIL”” kitabının içindeki bütün bilgiler ve fotoğraflara ulaşmak da mümkün. Bu kitap Türkiye’nin son yüzyılındaki olay ve gelişmeler hakkında bilgilerin bulunuyor.

http://212.174.15.14

İstanbul’daki Acil Yardım merkezleri, cadde, dispanser, emniyet noktaları, hastane, sokak bilgilerinin hepsi. Arama ve harita üzerinden görüntü imkanları bulunuyor.

http://www.bybs.gov.tr

Başbakanlık Yönetim Bilişim Sistemleri…
Siteden son derece fazla bilgiye oluşma imkanı var…
Genel olarak;
Türkiye’yi Sevenler Listesi
Atama İşlemleri
Devlet Teşkilatı Veritabanı
Kamu İnsan Kaynakları
Vatandaşlar İçin Rehber Sayfaları
Trafik Cezaları
Önemli Telefonlar
Sakıncalı Siteler
Posta Kodları
Genelge Bilgi Sistemi
Ankara Kent Rehberi
Kamuya Erişim
ağırlıklı olarak ulaşılabilecek bilgiler.

http://www.ttrehber.gov.tr/

Türkiye’deki bilinmeyen numaralar servisine internet üzerinden erişme imkanı veren site Türk Telekom’a ait. Sitede sadece bilinmeyen telefon numaraları sorgulaması değil, fatura bilgileri sorgulaması, özel servis numaraları listesi, ülke ve alan kodu bilgilerine de ulaşmak mümkün.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir