Sebze nedir?

Geleneksel Massast kahvaltılarından birinde yazılarını muhtemelen okumaktan çok hoşlandığınız Kemal bey ile Artificial Intelligence projesi hakkında konuşuyorduk. Projenin asıl sahibinin Stainley Kubrick olduğunu, fakat yirmi yıldır filmi çekebilmek için gerekli teknolojinin eksikliğinden dolayı, çekimlerin ertelendiğini… Efsane yönetmenin ölümünden sonra yakın dostlarından ve klişe söylemiyle “”sinemanın dahi çocuğu”” Steven Spielberg’in filmi devraldığı üzerine konuşuyorduk. Masanın diğer kanadında ise zeytini meyve gibi yiyen bir kişiden bahsediliyordu. İşte bu iki konuşma aslında birbirlerinden ayrı gibi görünmekle birlikte aslında son derece yakın bir mantığı içeriyorlardı. Bu iki konuşmayı birbirine bağlamak için sorulması gereken tek bir soru vardı.. Sebze nedir?
Şimdi hepinizin yüzünde hafif bir tebessüm görüyorum. Bir yandan bu kadar basit bir sorunun size sorulmuş olmasından dolayı hafif alaycı bir tavırla gülümserken aslında beyniniz sizin için içerideki bilgi parçalarını birleştirip sebzeyi tanımlama algoritması çıkarmaya uğraşıyor.
İşte dünyanın en büyük sorunu bu? Neden yıllardır Artificial Intelligence (AI- Yapay Zeka) bir bebek hızıyla emekliyor biliyor musunuz? Ağacın tanımını ypamadıkları için. Ağaç nedir? Ağaç ile diğer bitkiler arasındaki fark nedir? Peki siz ağacı nasıl tanıyorsunuz? Sebze nedir? Diyelim ki önünüze mavi renkli (doğada mavi renkli yiyecek yoktur) küp şeklinde bir yiyecek kondu. Bunu nasıl, neye göre sınıflandıracaksınız? Sınıflandırdığınızda bu nasıl bir kavram olarak oluşup, toplumun geneli tarafından değer kazanacak. Aslında bütün bunların altını kurcaladığımızda, küçük çekirdek bilgiler ve bu bilgilerin diğer bilgilere başını oluşturup diğer bilgilere ulaşmamızı sağlayan algoritmaları var. Bu tüme varmak için kullandığımız yöntem. Bir de bilgilerin algoritmalar ile analiz edilmelerinden dolayı ortaya çıkan yeni bilgiler var. Aslında bu yapı size yukarı ve aşağı hareket izlenimi verebilir. Ama aslında her bilgi parçası birbirine bağlıdır. Mesela beyninizin içinde kırmızı ile mikrofon arasında bir link olabilir. Bu link ilk gördüğünüz mikrofonun üzerindeki pamuğun kırmızı olmasından kaynaklanabilir ve bu sıvı ile su arasındaki link kadar güçlü değildir. Bu matriks yapıyı düşünmeye başladığınızda, beynin içindeki fikirlerin samanlık, arasındaki node diyebileceğimiz bilgi parçacıklarının ise iğne olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki hangi bilgisayar yirmidört saat boyunca samanlıkta iğne arayacak performansa sahiptir.
Kaldıki elinize gelen her bilgi parçasının bu eski bilgiler ile ilişkisinin kurulması da gerekmektedir. Yapay zeka ve sbeze arasında ilişkiyi, bu iki bilgiye sahip olmadan kurmak mümkün müdür? Bu iki bilgiye sahip olunduğunda bile sebzenin algoritmik açıklamasını yapmadan, yapay zeka ile ilişkilendirebilmek mümkün müdür?
Beyin ilk oluştuğunda, eğer zekadan yoksun olursa, bu bilgileri algılayabilir mi? İşletim sistemine sahip olmayan bir bilgisayarın çalıştırılması halinde, klavyeden ve/veya herhangi bir giriş mekanizmasından yapılan etkilerin algılaması ve buna karşılık vermesi mümkün müdür? Belli bir olgunluğa erişmiş bir beynin içindeki sayısız bilgi ve bu bilgiler arasındaki linkleri analiz etmesi, mesela kırmızı denildiğinde buna bağlı kaç bilgiyi alt alta sıralayabilmesi neyi belirtir? İşte bunların hepsi ilişkisel veri tabanından, analiz sistemlerinden, bilgi madenciliği (data mining), bilgi yapılarının çıkarılmasına kadar çoğunlukla bilgisayar programcılarının her an üzerinde çalıştıkları konular.
Bu konuların altında ise, zeka ve düşüncenin performansı var. Bu performans genlerden , sağlıklı bir bünyeye hatta beslenmeye alışkanlıklarından, içinde büyüdüğümüz toplumun genel yapısına kadar birçok parametreye sahipken, biz hayatımızı yöneten ve medeniyeti inşa eden zekanın nasıl bir algoritması bulunduğunu açıklayamıyoruz.
Aslında zekayı boşverin, yaptığım araştırmalara rağmen sebzenin ne olduğunu bile açıklayacak bir algoritmayı bn hala bulamadım. Bulanların aşağıda yazan e-mail adresime bu bilgiyi yollamalarını rica ederim. Bari bunu netleştirelim.
NETleşmek üzere…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir