Benden Duymuş Olmayın

Benden Duymuş Olmayın

F1 yarışlarında arkada turuncuyla yazılı olan orange logosunu görmüşsünüzdür. Bu sadece güzel bir görsel değil, patladığı iddia edilen dot.com balonunun sağlam kısımlarından biri. Asıl işleri
internet’i okumak ve soruları cevaplamak. Evet yanlış okumadınız bu şirket’in servis telefonlarını arıyorsunuz, herhangi bir portaldeki bilgiyi sorguluyorsunuz. Bu son derece akıllı ve internet’in sadece bilgisayar yoluyla kullanamayacağının en belirgin örneği. Bu konuda Koç.Net’in de bazı projeleri olduğu kulağıma gelen bilgiler arasında. Telco projesiyle, Koç Holding’e katma değer katma konusunda bu aralar en önemli şirket olmasına şaşmamak gerek.

Geçen gün bir medya kuruluşu internet trafiği hakkında inanılmaz bir yazı yayınladı. Bize ilk inanılmaz gelen nokta bu bilgileri Alexa adlı servisten almışlardı. Bilindiği gibi alexa kendisine kayıtlı web siteleri konusunda, sadece kendisini kullanan kullanıcılar üzerinden trafik ölçebiliyor. Yani verilen bilginin gerçek internet trafiği bilgisi olması mümkün değil. Gelelim ikinci büyük hataya. Haberi yazan arkadaşımız trafiğin hangi sitelere yöneldiğini yazarken, msn gibi büyük şirketlerin yanında passport gibi şirketler bulunduğunu söyledi. Aslında passport.com Microsoft’un başarısından dolayı hotmail gibi satın aldığı bir şirket ve açıkcası pek küçük bir şirket olduğunu düşünmüyorum, zira bütün msn accountlarının kayıt işleri bu şirket üzerinden gerçekleşiyor.

Ayın Sayısı

27

Media Metrix’in açıklamalarına göre geçen yılın satış yapan siteler arasında en fazla kullanıcı sayısına sahip olan Amazon 14.349.000 olan kullanıcı sayısını 18.229.000 ‘e yükselterek tam %27 ‘lik bir artış sağlamış. Tabii geçen yıl ikinci sırada bulunan barnes and nobles ise ezeli rakibinin çok altında olan 5 milyon kullanıcısını 4 milyona düşürerek ikincilik koltuğundan üçüncülük koltuğuna düşmüş. Ne yapabilirizki burası internet burada ilk akıl eden kazanır.

Ayın Görüntüsü

Google.com
Koca şnternet imparatorluğunda, arama motorlarından sadece biri. Ne yahoo gibi ilk ne altavista gibi arkasında compaq var ne de alltheweb gibi Dell’in desteğine sahip. Toplam 19 kişi çalışıyor. 120 GB internet cıkışına sahip ve bu çıkışa yolladığı spiderlar sayesinde şu an internetin en fazla kısmını indeksliyor. Daha ilginci bu kadar çok bilgiyi ortalama 0.28 saniye gibi bir zamanda arayabiliyor olması. 60 Terrabyte bir veri tabanına sahipki bu şu ana kadar indexledikleri bölümün büyük bir kısmını dosyalıyor olduklarını gösteriyor. Yani bilgisayarlarında neredeyse internetin 5’te biri var. Zaten bunu yeni açtıkları sistemde images.google.com adresinde rahatça görebiliyorsunuz. Bilgileri sorguladığınızda sadece size aradığınız resmin bulunduğu adresi değil aynı zamanda aradığınız resmin bir küçük boy resmini getiriyor. Tabi gerçek boyutunuda sitemlerinden bulmak mümkün. images.google.com şu an beta kullanımda fakat aynı zamanda directory.google.com, groups.google.com adresleri mevcut. Aslında neredeyese bir tasarım kullanmadıklarını söyleyebiliriz. Bir imaj, iki buton bir yazı giriş kutusu. Reklam yok. Kendilerini ayakta tutan parayı muhtemelen veri tabanlarını satarak ve/veya kiralayarak kazanıyorlar. Bu arada kullanıcılar için bir bilgi daha, bu sistemi kullanarak yakın zamanda kapanmış yada tasarımı değişmiş sitelerin eski hallerini görebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir