Bilişim Güncesi – Açılış

İlk gün, açılış toplantısı. Yıllar önce Askeri Müze’de Tolga Yurderi, Şemsettin Türer ve Faruk Eczacıbaşı, duvarlardan atladığımız, toplantı toplantı koşturduğumuz günlerin tatlı hatırası. İkinci kata toplantı odasının kapısana ulaşıyorum. Büyük bir yığılma yok. Girişte_pek de alışık olmadığımız_ siyah ceketli beyler var. Çoğunun suratında siz bilişin bakalım biz sizden daha çok bilişiyoruz, ifadesi var. Bir de unutmamak lazım, döpiyesli cici hanımlar. Evlilik öncesi küçük kariyer hayatlarını Ericsson afişlerindeki mankenler gibi yaşamak isteyen hanımlar. Bunlar sabahları kahve içer, bu sırada gazetelerini okurlar. Neyse bunlardan fuar alanında binlercesibni göreceğimi tahmin ederek fazla takılmıyorum.
İçeri giriyoruz. Yıllar öncesine dönüyorum. Mustafa Kılıçaslan ile en arka sırada keyifle oturduğumuz günleri yadetmek için arka sıraya oturuyorum. Aslında burası konuşmalar sıkarsa kaçmak için de bir numaralı mekan. İlk konuşma Interpro Genel Müdürünün, gerçekten dinleyicilere önemli mesajlar veren bir konuşma. Ama tabii Bilişim’i yıllardır gerçekleştiren birinin, CeBit birleşmesinden sonra anlatacak çok şeyi olduğunu düşünüyor ve bunu bulamamanın hayal kırıklığını yaşıyorum. İkinci konuşma CeBit yetkililerinden birinin, kendisi Alman lehçesi ile İngilizce bir şeyler söylüyor. Ne yazık ki anlamak mümkün değil. Birkaç cümle sonra acaba İngilizce mi yoksa Almanca mı konuşuyor kendimle şüpheye düşüyorum. Ne yazık ki anlamak mümkün değil. Ben daha fazla dayanamıyorum. Çıkışta İnterpro basın standının üstün ilgisizliğini de yaşadıktan sonra ayrılıyorum. Diğer kanallardan seyrettiğimiz üzere bu andan sonra son derece önemsiz ama popülist gelişmeler olmuş.
1. Organizasyonun bir numaralı sponsoru çok uzun bir konuşma yapmış.
2. Arkasından Sayın Başbakan Yardımcımız Mesut Yılmaz bilişimin Türkiye için önemine dem vuran alıştığımız konuşmalardan birini yapmış. Yani çok şey kaçırmışım çoookkk…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir