Bilişim Güncesi – 1.Gün (Fuar İzlenimleri)

Fuar günü… Sabah erkenden fuara geliyorum. Basın kapısında yine bir takım gençler sotelenmiş, kimlik ve benzeri zerzevat soruyorlar. Neden normalde bize basın bülteni ulaştırmak için yırtınan dolaysıyla isimlerimizden hotmail mesajlarımıza kadar her şeyi çok net bilen arkadaşlarımız kapıda durmazlar. Neden bu arkadaşlarımız organizyon yaptıkları zaman bir anda kendilerini dünyanın merkezi zannederler. Neyse Güniz hanım ve benzeri şahsiyetleri daha fazla dile dolamadan ve takmadan geçtim. İlk fuar günü canımı sıkamazdım görmeyi planladığım onlarca yenilik varken.
Basın masasına kayıt yaptırırken retina taraması yaptılar. Bu da basının gözüne sokmak için yeni bir şey diye düşündüm. Tabii bu iddialı bir güvenlik sistemi idi fakat normal şartlarda bunu çok güvenlik gerektiren yerler için kullanmak gerekliydi. Zira her ölçüm gözünüze son derece yüksek radyasyon oranları olarak geri dönüyordu. Zaten sizin retinanızı kontrol etmeleri, kapıdaki görevli için bir şey ifade etmiyor basını gözünden tanıyamıyordu. Giriş turnikelerindeki meraklı ama kimseyi tanımayan çocukları da yerinden alıkoymamıştı.
Basın odasına çıktığınızda ise kolu bozuk, retinanızı tanıdım ama kapıyı açmam mantıklı bir sistemden başka bir şey yoktu.
Fuar alanı aslında ilginçliklerle doluydu. 4. salonda Toshiba bir F3 arabası getirmişti. Toshiba’nın Genel Müdürü Aytaç Biter bir süredir bu arabayı kullanıyor F3 yarışlarına katılıyordu. Onlara merhaba dedikten sonra, bir bluetooth, GPRS testi yaptık. Toshiba notebook’u bluettoth ile bir süredir test ettiğim T39m (Ericsson) cihaza bağladık ve GPRS üzerinden internet bağlantısı yaptık. Bluetooth 10metreden daha uzun bir alanda bilgi taşıyabiliyor. 20 metreye kadar bağlantı kurabildik.
Sonra Microsoft standına geçtim. MS’in en önemli yenilikleri mobil çözümler konusunda. Bu konuda yetkili kişi Çiğdem Akın.
Murat Onuk ise yeni çıkan, wireless optik mouse’ı tanıtıyor. Mustafa İçil WinXp Tolunay Tomruk ise Office XP hakkında bilgiler verdi.
Şeref hoca KoçNet stadındaydı. Biraz onunla da sohbet imkanı bulduk. Daha sonra Vestel standına Replay TV için yöneldim. Fakat Replay TV’den çok yeni geliştirdikleri 37 ekran tv daha çok ilgimi çekti. WinCE olan bu cihazın bir klavyesi var. Son derece başarılı bir uygulama bilgisi aldım. Fuarın ilginçlerinden biri de Borusan standı. Borusan teknolojileri yakında B2B konusunda etkin olacak gibi görünüyor. Digiturk ise geliştirdiği, mesaj kutusundan bahsettiler. Bu da son derece hoş bir uygulama. Üyeler sms yollayıp, e-mail kontrolünü yapabilecekler. Hatta chat ve digiturk aboneleri arasında mesajlasma da mumkun olacak. Tek sorun ürünün çıkışının 6 ay kadar sürmesi durumu.
Bir diğer ilginç konu ise üç sanatçımız. Fuarın bir köşesinde standları var. Yaptıkları uygulamalar için genellikle anakart ve bilgisayar aksamları kullanmışlar. Bu hanımlardan birinin ismi Roş .. Bu standı da ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ürün bazında en büyük yenilik pda bazlı cep telefonları. Altera ( Visor , Handspring), Netsoft (mondo), Sagem (sagem wa 3050) ile son derece revaçta fakat büyük sorun siyah beyaz olmaları. Hepsi bunu yılbaşında aşacaklarını söylüyorlar hayırlısı. Bu arada bu ürünler ile iş uygulamaları geliştirmek isteyenler ürünler ve toplam çözüm bilgini MS’den Çiğdem Akın’dan alabilirler.
Ericsson ise çok yeni ürünlerinin lansmanlarını yapıyor. Bunları ziyaret ettikten sonra saat 20:00’de fuardan ayrıldım.
Yarın ola hayrola…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir