Teknolojiyi kullanmak

Steve Ballmer, Office Xp lansmanı için yaptığı konuşmanın ortasında, çok önemli bir konuya dikkat çekti. Elini havaya kaldırıp, bakın hala defterlere not alıyorsunuz, dijital notlar kullanmıyorsunuz.. O an salonda benden başka pda’ine (Personal Digital Assistant – Kişisel Dijital Asistan) not alan kimse yoktu… Bu hiç de şaşırtıcı bir sonuç değildi, çünkü dünyanın birçok yerinde buna yakın bir sonuç alınması mümkündü. Aslında hepimiz (özellikle yöneticiler) teknolojinin gerekli ve kullanılması gereken insanın hayatını verimli kılan yapıları olduğunu söylüyoruz, ama neyazıkki söylediğimizin çoğunu gerçekleştirmiyoruz.
Bir gazetenin köşe yazarı, Bill Gates’in evine röportaj için gittiğinde duygularını yazarken, eve ilk girdiği anda videonun saatinin ayarlı olup olmadığını kontrol etmiş ve ayarlı olmadığını görmüştü. İşte bu yöneticiler olarak bizlerin, elimizdeki hatta evimizdeki teknolojileri nasıl kullanmadığımızı gösteren en basit örneklerden biri.
Bir çoğumuz özel ilgi yüzünden veya çevremizdekilerin hediyeleri sayesinde bir pda’e sahibiz. Peki bunu yanımızda taşıyor muyuz, bir pda’in neler yapabileceğini ve hayatımızı ne oranda kolaylaştırabileceğini tahmin ediyor muyuz?Eminim hepiniz kaybettiği notlar, unutulan randevular yüzünden sıkıntılı anlar gerçekleştirmiştir. Bir pda’in bu sorunları nasıl giderebileceğini tahmin edebiliyor musunuz?
Geçenlerde swiss otelde gerçekleştirilen bir toplantıda, bu salonda ulaşanileceğimiz teknolojilerin altında olan neler var diye düşündüm. Yapılan toplantı bir ürün lansmanıydı. Üç şirketin genel müdürü konuşmalar yaptı. Ürünün sahibi şirket ise bir prezantasyon yaptı. Bunu yaparken yetkili kişi konuşmayı yaparken bir kişi de bilgisayarın başına oturup “”space”” tuşuna bastı. Aslında son derece teknik bir ortam gibi görünmesine rağmen ben üzerinde biraz düşününce bazı gereksizlikler gördüm.
Mesela hala neden barko vizyonlar laptop’lara kablo ile bağlı olduklarını anlayamıyoruz. Hatta daha önemlisi sadece bir prezantasyon için neden laptop gibi koca bir aletin taşındığını da anlayamıyorum. Bunun yerine bir pda, barkovizyona infrared üzerinden gösterilerek kullanılabilir. Konuyla ilgili dosyanın neden basılı olarak verildiğini de anlamıyorum. Bunu bir cd veya floppy ile vermek yada bir web sitesi adresi ile ulaştırmak son derece mümkünken.. Diğer takıldığım unsurlar ise yapısal konular. Masa bayraklarına anlam veremiyorum. Dünyanın en büyük güçleri artık büyük şirketlerken neden hala devletlere öykünüldüğü beni düşündürüyor. Kürsüleri de anlamıyorum. İzleyici üzerinde konuşmacının böyle görsel üstünlükler kurması bu yüzyılın genel kurallarına aykırı gibi geliyor. Siz ne dersiniz?
NETleşmek üzere…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir