GPRS

Mobil internetin cep telefonlarına sunduğu son teknoloji olan GPRS, kablosuz iletişime yeni bir boyut getirecek gibi görünüyor. Bu nedenle sizin için GPRS’i inceledik. Türkiyenin iki büyük cep telefonu operatörüne, GPRS üzerinden iş projeleri gerçekleştirmek için yatırım yapan programcı şirketlere sizin için GPRS’i sorduk. Ayrıca GPRS kullanmanıza imkan veren iki cep telefonu modelini de test ettik.

Turkcell

Dünyadaki ilk test uygulamalarından birini Maltepe Turkcell Plaza’da kurulan özel santral gerçekleştirerek GPRS hizmetini abonelerine sunan Turkcell 7 milyon ABD dolarlık yatırım yaptığı GPRS servisinde kademeli olarak veri iletişim hızını 12 kadar çıkarmayı bekliyor. GPRS uygulaması sayesinde abonelerine data transferini en hızlı şekilde gerçekleştirmelerini sağlayan Turkcell, avantajlı fiyatlandırma özelliğini de abonelerine sunuyor. , “”Paket Anahtarlamalı”” sisteme göre çalışan GPRS Servisi’yle veri iletişimini sabit hatlardan çok daha hızlı bir biçimde gerçekleştirmek mümkün. GPRS telefonlarıyla bağlantı sürerliliği sağlanan WAP, m-ticaret, mobil internet ve intranet uygulamalarına ulaşılacak. GPRS teknolojisinin en önemli özelliği olan yaptığınız veri transferine göre ücretlendirme diğer operatörlerde olduğu gibi Turkcell aboneleri içinde geçerli. Temelinde zamandan ve mekandan bağımsız olarak internette dolaşımı sağlayan GPRS teknolojisi Turkcell aboneleri için GPRSCELL uygulaması ile güçlendirilmiş.

GPRSCELL uygulaması dahilinde istedikleri yerden intenete kablosuz/mobil bir biçimde bağlanan aboneler, yine mobil ortamda e-posta ile her türlü dosyayı alıp gönderebiliyor. Eylül 2001 sonuna kadar ücretsiz olan GPRSCELL’le ses hizmetlerinin yanı sıra haber, e-posta, faks, unimesaj servislerine ulaşılabilir, rezervasyon, bilet alış-veriş, sanal alışveriş, finansal hizmetler, mobil bankacılık, kurumsal çözümler, lojistik hizmetler, filo yönetimi, teknik servis otomasyonu gibi işelmler çok daha hızlı bir biçimde yapılabilir. GPRSCELL aboneliği için Turkcell Bölge Ofislerine veya Turkcell Abone Merkezleri’ne başvurmanız yeterli.

Tüm bunların yanı internet üzerinde Turkcell aboneleri için internet üzerinde GPRS LAND adı altında oluşturulmuş interaktif bir alan mevcut. Turkcell’in resmi sitesi olan http://www.turkcell.com.tr adresinden ulaşabileceğiniz GPRS LANd üzerinde eğlence ve bilgi aktarıma dair herşeyi bulmak mümkün.
TELSİM

GPRS (General Packet Radio Service) kullanıcılara daha hızlı, daha ucuz mobil data hizmeti sunan kablosuz/mobil bir teknolojidir. GPRS teknolojisi sayesinde, GPRS uyumlu cep telefonları ile kullanıcılar sürekli bir WAP bağlantısı sağlayacak, internet üzerinde %100 güvenli bir dolaşım sağlayabilecektir. GPRS teknolojisi halen kullanılmakta olan devre anahtarlama metodundan farklı olarak paket anahtarlama yöntemini kullanarak veri bazlı ücretlendirmeyi sağlar. Bu sayede kullancı bağlı olduğu süre için ücret ödemezken sadece yaptığı veri transferi miktarınca ödeme yapar. Bu sayede WAP’ın sürerliliği en ucuz şekilde arttırılmış olur. Ücretlendirme sistematiği ayrıca kullanıcıya 2 kattan 10 kata kadar değişen oranlarda fiyat avantajı sağlar.

Klasik SMS yöntemleri çok kısıtlı bir bilgi transferi sağlanırken ( 1 adet SMS için maksimum 140byte yani 160 alfanümerik ); GPRS sistemi ile genişleyen hizmet ağı çok daha hızlı bir biçimde daha uygun fiyatlarla data transferi sağlamaktadır.

SMS ile çok kısıtlı bir bilgi transfer edilebilirken, ( 1 adet SMS için maksimum 140byte yani 160 alfanümerik );GPRS sistemi ile çok daha fazla bilgi daha uygun fiyatlarla transfer edilebilmektedir. Data hattı için bağlantı hızı çok düşük seviyelerdeyken GPRS ile ilk aşamada GSM’in 3 katı kadar, ileride ise daha yüksek hızlara ulaşmak mümkün olacak. Dünya üzerinde 56 operatör GPRS uygulamasını abonelerine sunmaktadır.

GPRS teknolojisini Türkiye’de ilk olarak gerçekleştiren operatör olma ünvanına sahip
Olan Telsim GPRS uyumlu cep telefonlarının sektöre girmesi ile GPRS hizmetini abonelerine sundu. Mart 2001 tarihinden bu yana abonelerine GPRS hizmetini en ekonomik koşullarda sunan Telsim, ülke çapında GPRS sunularını güvenli bir şekilde hizmete sunmuştur. Kablosuz/mobil bağlantısı sayesinde GPRS kullanıcıları bilgi transferini en hızlı seviyede (normal da hızı olan 9.6 kbps, 25 kbps’ye kadar GPRS uygulaması ile çıkarabiliyor) gerçekleştirebiliyorlar. GPRS’in en büyük avantajlarından biri kablolu iletişimde bağlı olduğunuz süre için fiyatın ödenmemesi. Çünkü GPRS teknoloji dahilinde sadece geçekleştirdiğiniz data transferi kadar ücret ediyorsunuz. Bu sayede sınırsız bir internet erişimi en ekonomik şekilde aboneler ile buluşuyor. GPRS aboneliği için Telsim Cepshop’lara ve Telsim Bölge Müdürlükleri’ne başvurmak yeterli oluyor.

GPRS sistemi ile yapılabilecek önemli uygulamalar ;

Hızlı WAP Servisi
Kısa mesaj sohbetleri
Yazılı ve görsel bilgiler
Web’e erişim
Şirket bilgisayar ağına uzaktan erişim
Doküman paylaşımı / birlikte çalışma
Dosya transferi
Ev Otomasyonu
Araç Takip Sistemi

Geleceğe yönelik GPRS uygulamaları
1- WAP VE WEB SAYFALARINA ERİŞİM
2- KİŞİSEL VE ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ BİLGİ HİZMETLERİ
Ses, e-mail, görüntü mesajları birarada
Rehber bilgileri (adres, telefon, harita)
Senet portföyü, foto albümü, memleket, internet linkleri.
3-KURUMSAL INTERNET ve INTRANET

4-FİLO YÖNETİMİ ve ARAÇ KONUMLANDIRMA
Konum bilgisinin merkeze transferi
Güvenlik (Banka araçları)
Anlık yönlendirme (Emniyet güçleri, Nakliye)
Kontrol (Satış görevlileri)
Araçtaki bilgilerin anlık izlenmesi
Sıcaklık (Özel gıda taşıyıcıları)
Stok (Gıda dağıtıcıları)
Sorgulama (Emniyet, bakım ekipleri)

5-EV OTOMASYONU ve SAYAÇ TAKİBİ
Ev Otomasyonu
Buzdolabı, fırın vb. ev aletleri kumandası
Güvenlik (Alarm sistemi)
Sağlık hizmetleri
Sayaç Takibi
Su, Doğalgaz, Elektrik sayaçlarını okuma
Kaçak tesbiti

O2

Türkiye’de ilk olarak O2Net tarafından şirket merkezleri ile sürekli bağlantı içinde olanlar için geliştirilen servis, IP VPN servislerine kablolu ve kablosuz/mobil erişimi sağlıyor. O2 Kurumsal Telsim GPRS servisi sayesinde kullanıcılar mobil satış/pazarlama/servis/ ekipleri bulunan ilaç şirketleri, sigorta acentaları, bakım servis kuruluşları, yaygın olarak çalışan elemanları, merkezi uygulama yazılımlarına anında erişerek güncelleme yapabilecek ve son gelişmeleri anında aktarma olanağına sahip olacaklar. Bu sayede internete dolayısı ile kablolu iletişimi gerek kalmadan kablosuz/mobil hizmet sağlayıcısı GPRS ağını kullanarak şirket mobil çalışanlarına ulaşılabilecek. Telsim GPRS uyumlu cep telefonları ve seri kablolarından edinilerek sağlanılan O2Net hizmeti %100 güvenli ve internete kapalı VPN desteği de sağlıyor.

Creaworld

GPRS (General Packet Radio Service), verilerin mevcut GSM şebekeleri üzerinden saniyede 28.8 ilâ 115 kilobit’lik hızlarda iletilebilmesine imkân veren, cep telefonu ve mobil cihaz kullanıcılarına kesintisiz Internet bağlantısı sunan paket tabanlı (packet-based) bir mobil iletişim servisidir.

GSM ağlarının normal şartlar altında sunduğu 9.6 Kbps’lik iletim hızıyla karşılaştırıldığında bu değerler 3 ilâ 12 kat arasında değişen bir performans artışını ifade etmektedir.

GPRS platformu aynı zamanda WAP tabanlı servisler için de ideal bir taşıyıcıdır.

GPRS, diğer tüm teknik üstünlüklerinin haricinde sahip olduğu iki önemli karakteristik ile de dikkate değerdir. GPRS;

Kablosuz iletişim ağlarının, bireylerin ve kurumsal kullanıcıların hizmetine sunulacak olan çeşitli türlerde ve çok sayıdaki Mobil Internet uygulamasını destekleyecek şekilde ilerleme göstermesi ve

Biz kullanıcıların mobil iletişim deneyimlerini mobil multimedya ve video akışı (video streaming) gibi canlı öğelerle süsleyecek olan 3G’ye uzanan yolda bir dönüm noktası olması

özellikleriyle de büyük önem taşımaktadır.

GPRS servislerinde, devre-anahtarlamalı bir servis uygulamasının aksine, iletişim kanalları bir seferde sadece tek bir kullanıcı için tahsis edilmez. Veri paketlerinin alınıp gönderildiği bu iletişim kanalları aynı anda çok sayıda kullanıcı tarafından paylaşılabilir.

Paket-anahtarlama tekniğinde bilgi (ya da veriler) gönderilmeden önce çok sayıda ayrı (fakat birbirleriyle ilişkili) pakete bölünür. Bu paketlerin her biri “”varış adresinin neresi olduğu”” bilgisine de sahiptir. Tüm paketler varış noktasına ulaştığında burada tekrar birleştirilirler ve orijinal veri bir bütün halinde tekrar elde edilmiş olur. Internet de paket-anahtarlama tekniğinin kullanıldığı bir ağdır.

Verilerin paketler halinde iletilmesi esasına dayanan GPRS servisleri, devre-anahtarlamalı servislerden daha ucuzdur. Ücretlendirme, kullanıcıların iletişim ağına bağlı kaldıkları toplam süreye göre değil, alınıp gönderilen veri miktarına göre düzenlenir.

Tüm bu özellikleri sayesinde GPRS sadece verimli ve hızlı olmakla kalmaz, aynı zamanda çok çeşitli veri servislerinin ucuz tarifelerle sunulmasına da imkân tanır.

GPRS, Internet Protokolü’nü (IP) de destekler. IP desteği özellikle, çalışanlarının şirket ağına bağlanabilmesi amacıyla Internet’i kullanan firmalar için büyük önem taşır. GPRS’in IP’yi desteklemesi demek, varolan bir IP uygulamasının GSM ağı üzerinden kullanılabilir olması demektir. GPRS kullanan hücresel ağlar, Internet’in ve intranetlerin mobil uzantıları olarak görülebilirler.

Ericsson T39m

Benzer özelliklerdeki cep telefonlarına ek olarak Bluetooth kablosuz iletişim ve Kişisel Bilgi Yönetimi (PIM) özelliğine sahip olan Ericsson T39 çekici ve güçlü tasarımı ile dikkatleri üzerine topluyor. Global bir cep telefonu olma özelliğine sahip olan T39 Ericsson T39 GSM şebekesinin yaygın olduğu Avrupa, Amerika, Asya/Pasifik’teki GSM 900/1800/1900 şebekelerini kullanabilmektedir. Her an online olmanızı sağlayan GPRS teknolojisi sayesinde Ericsson T39 43.2 kbps bağlantı hızına ulaşmaktadır. Dahili modemi ve yüksek kapasiteli pili sayesinde 25.5 saate kadar konuşma ve 715 saate kadar bekleme süresi sağlayan Ericsson T39 Mobil İnternet’in tadını doyasıya çıkarmanızı sağlıyor. Ayrıca Bluetooth kablosuz iletişim teknolojisi sayesinde laptop, PDA veya başka cihazlarla radyo bağlantısı ile iletişime geçebiliyor. Kişisel (PIM) uygulamaları ile de Ericsson T39 sahipleri kayıtlarını, ajandalarını ve görevelerini düzenleyebilir ve bu düzenlemeleri benzer uygulamaları destekleyen PDA, laptop veya masaüstü PC’lerine aktarabilirler.

MOTOROLA TIMEPORT 260

İletişim sektörünün lider isimlerinden Motorola’nın dünyaya ilk olarak sürülen GPRS teknolojisi ile birleştirilmiş cep telefonu olma özelliği taşıyan Timeport 260 WAP servisleri ile paralel çalışmaktadır. Temelinde WAP bağlantısının sürerliliğini saylayan GPRS, bağlanma (log-on) veya yükleme (boot-up) için harcanılan zamanı ortadan kaldırırken sadece veri alma süresi için ödeme yaptırıyor.
Ürün özellikleri
-GPRS
-WAP
-Tri-band 900/1800/1900 MHZ
-Sesle arama
-Ses kaydı
-IrDA teknolojisi
-Vibra Call, titreşim

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir