Net’ten linkler

http://www.ibun.edu.tr/activities/index1.html
İnternetin Yaşama İzdüşümü
Konuşmacılar:
Süreyya Ciliv Microsoft Türkiye Genel Müdürü
“”Bilgisayar dünyasına internetin izdüşümü””

Mehmet Ali Yalçındağ Dogan Medya Grubu
“”Medya dünyasına internetin izdüşümü””

İbrahim Alptürk Türk Telekom Genel Müdürü
“”Iletisim dünyasına internetin izdüşümü””

Atıf Ünaldı “”İnternetin yaşama izdüşümü””

Date: 21.04.2000
Time: 14.30-16.30
Place: İstanbul Bilgi Üniversity, Kuştepe Campus, Büyük Salon

http://www.internetdernegi.org/default.htm
Yönetim Kurulu toplantımız gerçekleşti. Toplantıya 16 üyemiz katıldı. Yapılan yönetim kurulu seçimlerinde Hakan Yaşar ID yeni başkanı oldu. Başkan yardımcılığı görevini üstlenen Atıf ÜNALDI “”Internet Derneğinin artık kendi web sitesi faliyete geçmiştir. Internet Derneği web sitesini bulunduran Global One’ a, yardımlarından dolayı, Internet Derneği adına teşekkür ederiz. Tüm Türk Internet kullanıcılarının desteğini beklemekteyiz. Bizlere ilginç bulduğunuz haberleri, şikayetleri sitemizden yayınlanması için gönderebilirsiniz.”” dedi

www.microsoft.com/turkiye/basin/subat2001/sitebuilders.htm

Internet profesyonellerinin
“”Anadolu turnesi”” sürüyor

.

Sitebuilders ekibi bu yılki Anadolu turuna Microsoft ve Türkiye Bilişim Derneği sponsorluğunda Bursa’dan başlıyor
Türkiye’deki internet profesyonellerini buluşturan sivil toplum yapılanmalarından biri olan Sitebuilders’ın Internet teknolojilerinin yaygınlaşması ve kullanımının gelişmesini amacıyla başlattığı seminerler dizisinin ilk durağı Bursa olacak. 20 Şubat 2001 tarihinde Bursa Kültür Parkı içinde yer alan BUSİAD (Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği) Lokali’nde gerçekleştirilecek olan organizasyon tam gün sürecek.

Türkiye Bilişim Derneği Bursa Şubesi ve Microsoft Türkiye ile birlikte düzenlenen Sitebuilders seminerlerinde Web Sitesi Tasarımı, E-Ticaret, Windows Media Technologies, Visual Interdev 6.0 ve ASP Programlaması konularına yer verilecek.

http://mxiki.kolayweb.com/5.htm

ATIF ÜNALDI
Boğaziçi Üniversitesinde Fizik Bölümü’nde eğitim aldığı yıllarda Türkiye’de ilk kez iki bilgisayarı telefon hatları üzerinden konuşturan BBS sistemini kuran Atıf Ünaldı en sonunda kendi Web sitesini de kurmaya zaman buldu. Bu arada Anadolu.Net isimli Türkiye’nin ilk internet servis sağlayıcısının Genel Müdürlüğünü, Sabah Grubunun internet süpervizörlüğünü ve İhlas.Net’in webmaster’lığını da aradan çıkardı. Son olarak BRT televizyonunda yayınlanan GeceNet adlı bir internet magazin talk show programının yapımcılığını üstlendi. Bir göz atmakta fayda var, zihin açıcı bir site.

http://www.milliyet.com.tr/1997/03/31/yasam/internet.html

İnternetçi’nin dergisi

Milliyet Dergi Grubu ünlü İnternet dergisi .net’i, ad.net adıyla Türkiye’de yayınlamaya başladı. İnternetçiler aradıkları her şeyi ad.net’te bulacekler.

Avrupa’nın en çok satan Internet dergisi .net, tüm içeriği, fotoğrafları ve İnternet adresleriyle birlikte Türkiye’de. Şimdiye dek daha çok “”teknik”” bilgiler veren ve daha çok uzmanlara hitap eden bilgisayar dergilerinin içeriğine sıkışıp kalan İnternet, artık ad.net adıyla Milliyet Dergi Grubu tarafından yayınlanacak. Böylece İnternet’e ilgi duyanlar beraber kendi dergilerine sahip olacak.
ad.net dergisinde sadece Avrupa’da yayınlanan haberler yer almayacak. Türkiye’den İnternet’e girenleri ilgilendiren tüm konular, sorunlar, ilginç olaylar dergide yer alacak. ad.net’in yarınsından fazlası “”yerli”” konulara ayrılacak.
Derginin hedefi en ciddi konuları bile rahat anlaşılır, eğlenceli bir dille okurlarına sunmak… ad.net, birr yandan İnternet’e ilk adım atan okurlar için temel bilgileri içerirken, öte yandan “”on – line bankacılık”” gibi uzmanlık gerektiren konularda da rehberlik ediyor. Ayrıca okurlar, e – posta (İnternet yoluyla elektronik posta) bombardımanından nasıl kurtulacağını öğrenirken, İnternet sayfaları hazırlama konusunda da bilgi sahibi olacak. Hedef ad.net okurlarını dört dörtlük birer İnternet sörfçüsü haline gelecek.
Yeni dergi Türkiye’nin konusunda en yetkin isimleri biraraya getiriyor. Milliyet Ekonomi Servisi Şefi Dr. Şeref Oğuz danışmanlığında, hazırlanan derginin editörleri Serhat Ayan ve Güniz Karaman. Derginin yazı işlerinde ise Atıf Ünaldı, Can Tüzüner, Hakan Yaşar, Kutlukhan Aykut, Murat Deligöz, M.Serdar Kuzuloğlu, Ozan Volkan ve Yağmur Kaplan yer alıyor.

http://www.computorium.com/sayfalar/haber/kose/netizen.htm

Atıf Ünaldı

Web ve internet, şu ana kadar bilgisayarla birlikte varolan olgulardı. Bu nedenle, bir internet kullanıcısının miyop, hipermetrop olup olmadığını bilemezsiniz, ama iki önemli konuda çok net bilgiye sahipsinizdir.

1. Bir internet kullanıcısı çok farklı ürünlere sahip değilse_ki bu pek olmaz_ oturur pozisyondadır.

2. Büyük bir ihtimalle ekrana bakıyordur.

Bu basit iki bilgi, bizi çok ilginç denizlere götürür. Hemen isterseniz inceleme başlayalım. Kullanıcının oturur vaziyette olması, bizim yapacağımız grafik tasarımını nasıl etkiler sorusunu öncelikle kendimize soralım. Tabii bunu çözümleyebilmenin en iyi yolu, insanın tabiatında, oturma fiilinin aslında yapay bir hareket olduğunu bilmek ve oturur durumda, insanın aslında ne kadar rahatsız olduğunu anlamakdan başlar.

Bu rahatsızlık, internet kullanıcısını huzursuz, huysuz ve en önemlisi sabırsız yapar. Bir de internet hatları ile ilgili teknolojik yetersizlikler bir araya gelince, bir sitenin görsel malzemesinin gerçekte kullanılacak yazılı basın veya her türlü medyaya göre son derece yetersiz olduğu görülür. İşte başarı, bu teknik yetersizlikler içinde bile belli bir harmoniyi, düzeni yakalamaktır. Aslında internet teorisini anlayan herkes, bunu kolayca yapabilir. Bilinmesi gereken ilk kural, hiçbir televizyon kullanıcısı, kötü bir televizyonla izlediği yayının başarısız olduğunu düşünmez, ama bir internet kullanıcısı bu konuda bir guru, bir otoritedir. Daha internete bağlandığı ilk anda, karşısına gelen her türlü görüntüyü acımasızca eleştirir ve daha iyisini kendisinin yapabileceğini söyler. Bu fikri yoketmenin hiçbir yolu yoktur. Dolayısıyla bir webmaster ve webdesigner, herzaman kendisine söylenen komik fikir ve acımasız eleştirlere sabır gösterip, fikrinin doğruluğu konusunda şüphe etmemelidir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir