Fırsatlar 1

Koskaca bir internet dalgası geldi geçti… Yüzlerce, hatta binlerce web sitesi kuruldu. Web sitelerini bir iş ve kurum çözümü olarak kullananlar da oldu. Peki aradan geçen krizlerden sonra bunlardan hangileri hala çalışır durumda?
Açıkcası bir kaç uygulama dışındakiler tarihe karıştı. Hatalı olanın ne olduğu hepimizin bilgileri dahilinde aslında. Bu uygulamalardan bir kısmı, daha iş düzenini oturtmadan markalaşma çalışmalarına girip, pazarlamaya son derece yüksek kaynaklar ayırdı.Bir kısmı elindeki müşteri veri tabanını yurt dışına pazarlamayı planlama yolundayken, yurt dışından gelen bu talep ortadan kalktı. her zaman ki gibi kolay kazanç elde etme aklımız başımıza dert oldu.
Sene 1994’te ben İhlas.Net’in webmaster’ı olmuştum. O dönemde portaller son derece revaçtaydı, herkes aynı bilgileri veren siteler oluşturmak için biribirileri ile yarışıyorlardı. O zamanlarda ihlas.net’te de bir portalleşme çabası hüküm sürüyordu. Bir arama motoru ve çeşitli veri tabanları için yüksek miktarlarda ödenekler de ayrılmıştı. Fakat ben onlara hiç beklemedikleri bir teklif ile gittim. Arama motoru kısmını ikiyüz dolara çözmüştüm. Bunu bir spier yerine online bir all in one search engine ile yapmak mantıklıydı. O dönemlerde finans bilgisi yeni yeni trend almıştı. Ben yeni oluşan bir finans şirketinden bir stratejik ortaklık planı çıkarttırdım. Bunu servis sağlayıcının kutularına yerleştirme yolunda bir çaba harcadım. Tabii aslında size bunları anlatmamın sebebi ben demiştim demek değil. Asıl amaç portallerin gittiği bariz yönü görüp o tarafa yönelmeniz. Benim o zaman hazırladığım projenin içinde en önemli masraf, internet kullanıcısının değişik platformlarla haberleşmesini sağlayan gateway’lerdi. Bu gateway’lerin para ve enerji harcayan yaklaşımlar olmasına rağmen önemli olacağını söylüyordum.
Bu gateway’lerin içinde sms, fax hatta snail mail vardı. Bu sistemlerin bir kısmını yine internet nimetlerinden biri olan affiliate programları ile son derece ucuza getiriyordum. Mesela dünyanın heryerine parasız fax çekmenize izin veren tpc.int bu affiliate programlarından biriydi. Fakat bir takım uyuşmazlıklar nedeniyle ihlas.net ile aramız açılınca proje yarım kaldı.
Geçenlerde sms işine o zmanlar benden biraz önce niyetlenip kurmuş olan Turk.Net’in webmaster’ı ile konuştum. O bana bu projenin nasıl şekil aldığından bahsedip, yeni kurdukları telefon üzerinden e-mail okuyan sistemden bahsetti. Projelerini bu gateway’ler üzerine kurarak kapsama alnlarını nasıl genişletiiklerini anlatırken, çalışmanın nerelere gideceğini de görme imkanını sağladı.
Benzeri bir uygulamayı son derece farklı bir noktadan Digiturk’ün de yaptığını görmek aynı şekilde ilginç oldu. Digiturk kendi platfomları üzernden gateway’ler oluşturup sms ve e-mail sistemlerini kapsama alanları içine almışlar.
Tabii aslında bu sistemlerin en önemlisi F1 seyredenlerin dikkatini çeken “”Orange”” firması. iletişimin gateway’lerden kurulu olduğunu anlamış olacaklar ki, bütün yarırımlarını bu konuya yöneltmiş durumdalar.
Bu arakapıların ne kadar önemli olacağını tahmin ediyorduk fakat önemini son kullanıcının sistemleri kullanmaya başlamasıyla daha net göreceğiz.
NETleşmek üzere…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir