TT Bakanlığı Kuruldu

Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri herkesin birşeyler söyleyip kimsenin işini yapmaması olduğunu düşünüyorum. Aslında sadece söylemekle kalmıyorum, bunun bir IT genel kanısı olduğunu tecrübelerimden görebiliyorum. Tabii bu durumda bu ülkenin düzlüğe çıkabilmesi için yapılacaklar, hepimizin görevi halini alıyor. Türkiye’de eğer elimizi taşın altına koymayacaksak birşeyin yapılmasını beklemenin hayal olduğu fikri uzun zamandır hepimizin kabul ettiği gerçeklerden biri. Bu nedenle organize edilmemiş bir yapalım edelim söylemenin sadece yanlışlıkları daha da fazlalaştıracağını düşünüyorum. Bir bilgi bakanlığının kurulması durumunda gündeminin neler olması gerektiğini bir hatırlamakta yarar olduğunu düşündüm. Sektörde geçirdiğim 12 yılın, bir gelişimi olarak da size bu konuda bir yapılacaklar listesi hazırladım. Burada tabii bazı konuları unutmuş olabilirim, geleceğin etkileşimli dünyasında tabikii bu konuları sizden gelen önerilerle şekilllendireceğimi belirtmek isterim.

TT.
1. TT nin özelleştirilmesini unutup, devlet kurumu haline getiririm. Platformları ayrı tutup, hizmetleri küçük şirketler haline getirip özelleştiririm. Platformlar devlette durmalıdır. Bunlarıda halka açarım.
2. GSM şebekesindeki son lisansı Devlet satın almalı; ve bütün altyapıyı wireless’a çevirmeli. (Aycell bunun dışında tabii)
3. Fax, uydu anteni ve frekans tahsisi yüzünden korsan olan TV’ leri kanun içine almalı.
4. Servis sağlayıcılık işini bırakıp SS’lara platform oluşturma konusunda yardımcı olmalı
5. Kablolu TV ortamındaki, tekelciliği ortadan kaldırmalı. Kablolu TV şirketlerinin yaptırımlarını arttırmalı
6. İnternet erişim hatlarını 800’lü sistemden çıkarmak ona özel bir sistem oluşturmak gerekir.
7. 900’lü telefonların ihalesi yeniden yapılmalı, tekelcilik ortadan kalkmalı.

RTÜK
1. Frekans tahsisini hemen yapmalı
2. TV, radyo kapatma konusunda gelen şikayetleri daha şeffaf hale getirmeli. Bu konu RTÜK’ün kontrolünde değil bunun için yapı kurmalı
3. Reklam giriş çıkışları, kanal ve program formatlarının uygulanmasını sağlamalı.

TDK.
1. Eğer dilimizden olmak istemiyorsak
a. Dilimizi oluşturan programlar
b. Çeviri programları (online)
c. Ses tanımlama programlarına yatırım yapılmalı
d. Bir iletişim grubu kurup, yeni çıkan her bilişim kelimesini anında çevirmesi, Türkçeye böyle girmesini sağlamalı. (Bu çok basit whatis.com’a girip alıp, bunu sözlük haline getirip bedava dağıtmalı (babylon’un altyapısı bunu iş için kullanılabilir))

İnternet Üst Kurulu
1. Özel sektör ve devletten yeni yüzlerle yeniden yapılanmalı
2. Bakan başkanlığı kaldırılmalı
3. Danışma yetkisini arttırılmalı. İnternet hakkında devletin gerçekleştirmesi gereken her kanun, icraat, yargı işlemi için 1 hafta içinde dosya verilmesi zorunluluğu konulmalı.
4. Danışmanlık konusunda etkin isimler buraya getirilmeli (maaşlı olarak)
5. Spam, Etik, E-ticaret konusunda dosyalar hemen oluşturulmalı
6. Yapılacaklar, 1. Net kullanıcı sayısı (Net Brüt)
2. Kullanıcıların tek IP almasının sağlanması ve ISP loglarının doğru tutulması sağlanmalı (ISP log bilgisayarının otomatik saatle ayarlanması)
3. Domain Name konusunda etkin yapılanma sağlanmalı. Alan adı alımı konusundaki kurallar çok dar onun genişletilip kaybedilen dövizlerin içeri girmesi sağlanmalı. Bu iş ODTÜ’den alınmalı (Üniversitelerde olmamalı TBV’de alabilir)
4. GPRS konusundaki ilerlemeleri etkin olarak takip edip yeni düzenlemeler sağlamak.

TRT
1. Özgün içerik üretmeyi başarmak

TİCARET ÜST KURULU (E-Ticaret)
1. Yapısı değiştirilmeli. En kısa zamanda, elektronik ticaret konusunda AB’de etkin rol oynayan grup ile bağlantı kurup TSE’nin ’74 yılında (ISO – 8859-9) yaptığı hatayı yapmaması sağlanmalı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir