Bilişimciye 10 soru

1-Mobil iletişim dünyada ve Türkiye’de hangi noktada? Bu anlamda internet kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor?
– Mobil iletişim ya da mobil internetin temel mantığı şu; İnternet bilgisayara bağımlı olmaktan kurtulacak.Bilgisayar, işi yalnızca bilgisayar olanlara ve programcılara kalacak. Bu şu demek, internet kullanıcılarının sayısı artacak çünkü artık insanlar internet kullanmak için bilgisayar almak zorunda kalmayacaklar.Her zaman her yerde cebinizdeki bir aletle internet kullanmanız mümkün olacak.
Mobil internet,internetin sahip olduğu bir çok dezavantajı da ortadan kaldırıyor. İnternet gerçek hayattakinden daha güvenliydi,mobil internet internetten daha güvenli. İşe Türkiye açısından baktığımızda ben umutluyum. Biz ilk BBS’i kurduğumuzda kullanıcı sayısı bir kaç kişiydi ve internet kullanımı bu hale geldi.Mobil internetle beraber bu ilgi artacak. Bütün bunların yanında Türk kültürü ve tarihsel karakteristiği ile internet kültürünün çok örtüştüğünü düşünüyorum.
2- Türkiye’de IT ile ilgili konularda kitap ve dergi yayıncılığı daha çok genel konulara yönelik (windows,ofis,kim korkar vs).Daha özel konularda ileri düzey kullanıcılara yönelik Türkçe yayınlar pek yok.Bunu neye bağlıyorsunuz?
– Önce şuna bakmak lazım, bilgisayar dünyasında Türkçe nerede? Bugün bilgisayar teknolojisinin arkasında Microsoft var.Microsoft .NET’le gelen Voice Recognition ve HandWriting Recognition’da Türkçe ile ilgili bir çalışma yok. Türkiye’nin de bu konulardaki çalışmaları yetersiz.ISO’nun karakter setleri ile ilgili toplantılarına Türkiye’nin çok geç iştirak ettiğini görüyoruz.8859-9 karakter seti Türkiye’nin ancak 9. toplantıya gitmesinden sonra belirlenmiştir.Bu yüzden hala modifiye edilmiş klavyeler kullanıyoruz. Yayıncıların bilişim konusundaki yetersizliğine gelince; genellikle bilişim kitaplarını basmıyorlar,basanlar da başlangıç seviyesinde kitapları basmayı tercih ediyor.Bunu yaparken,alıcı kitlesinin olabildiğince geniş tutulması göz önünde bulunduruluyor.Aslında ileri seviye kitapların yazılması ve yayınlanması uzun vadede karlı bir iştir. Ben bu problemin internetle çözüleceğini düşünüyorum. Kitapların internette yayınlanması bir açılım getirecektir.
3- Dünyada bir çok firmanın Linux’a yatırım yapmaya başladığını görüyoruz.Türkiye’de Linux’a olan ilgi ya akademik çevrelerle sınırlı ya da merak düzeyinde.Linux’un ülkemizdeki durumu ile ilgili neler söylemek istersiniz?
– Linux başarılı bir işletim sistemi ancak iki problemi aşmadan Microsoft’a ciddi bir rakip olamaz:
1.Destek
2.Yetişmiş eleman
Microsoft bu konularda oldukça iyi seviyede.Linux’a destek veriyorum diyen IBM,Compaq gibi firmalar gerçek anlamda hiçbir zaman destek vermediler. Akademik çevreleri ise bu konuda biraz duygusal buluyorum.
4- Microsoft, .NET teknolojisine ciddi bir yatırım yaptı. .NET’in beklenen başarıyı yakalayacağına inanıyor musunuz?
– Aslında Microsoft programcı bir şirket olarak geleceği son noktaya geldi ve vizyonunu tüketti. Artık internet teknolojilerine yönelmek durumundaydı. .NET bu anlamda iyi bir deneyim. Java’nın yapamadığını yapmak niyetindeler.Ben başaracaklarını umuyorum. .NET iki temel yenilik getiriyor:
1.Programcılar açısından bir çok kolaylık
2.Web servislerinin birbirleriyle konuşması
İkinci madde şu anlama geliyor, Microsoft devletler üstü bir yere oynuyor.
5-Yazılarınızda, Türkiye’de ekonomik ve teknolojik açıdan ışığın görüldüğünü,düzlüğe çıkılmak üzere olduğumuzu söylüyorsunuz.Halen azımsanamayacak sayıda işsiz bilişimci bulunuyor.İş imkanları açısından bir iyileşmeden ne zaman bahsedebiliriz?
– İnternet dünyasında gerçek hayattaki her şeyin bir karşılığı var.Dolayısıyla iş imkanlarının da bualana taşınması söz konusu olabilir.Bu insanların bu alanda bir şeyler yapabileceğine inanıyorum.Aslında imkanlar oldukça fazla.Bill Gates’in şu sözü sanırım her şeyi anlatıyor,””Hala bodrum katından çıkacak iki gençten korkuyorum””. Rüzgarın nerden estiğini iyi takip etmek gerekiyor.

Microsoft’un desteklediği Sitebuilders adlı grubun kurucularından olan Ünaldı, tüm Türkiye’de bu grupla “”web tasarımı”” hakkında konferanslar, seminerler, açık oturumlar düzenlemiştir.
Halen Türkiye’de bilgisayar ve internet ile ilgilenen kişi ve kuruluşlara karşılıksız eğitim çalışmalarını da başarıyla yürütmektedir.
6-SiteBuilders hakkında bir şeyler söyleyebilir misiniz?
– ’94 yılında 5 kişiyle başladık.Şu an yaklaşık 800 kişiyiz.İstanbul dışında Konya, Ankara, Antalya başta olmak üzere Anadolu’nun her yerinde üyelerimiz var.Kontrollü bir üyelik sistemi uyguluyoruz.Yalnızca teknik insanları kabul ediyoruz.Anlayacağınız, girmesi zor bir sanal birlik SiteBuilders. Temel amacımız interneti teknik olarak geliştirmek ve yaygınlaştırmak. Laf yapma icraat yap felsefesi ile çalısıyoruz.
7-e-devlet, e-ticaret, e-learning gibi konularda yapılan çalışmalar ve bu çalışmalara olan ilgi az.Neden?
– Bir kere en başta insanların kullandıkları şeyin ne olduğunu, nereden geldiğini anlamaları gerekiyor.Chat nasıl çıkmış,HTML neden geliştirilmiş vs. İnternetin felsefesini anlamadan e-ticaretin, e-devletin gelişmesini beklemek yanlış olur. Bir de bu konuda organizasyonlar ve sivil toplum örgütleri yok. Sivil Toplum örgütlerinin olmaması işi tabii ki daha da zorlaştırıyor. Özellikle Türkiye’de internetle uğraşan kesim, bunun içine yazarlar, akademisyenler de dahil kendilerini ilgilendiren bir kararla karşılaşmadıkları sürece, itiraz ve öneri haklarını saklı tutuyor ve tepkisiz kalıyorlar. Bu son derece yanlış. Bu nedenle bir genişleme ne yazıkki mümkün olmuyor.
8-Gün geçmiyor ki yeni bir teknoloji duymayalım.Bilişim dünyası, takip edilmesi giderek daha da zorlaşan bir hızla ilerliyor.Bu durum son kullanıcının kafasını karıştırmıyor mu sizce? Sürekli değişen isimlendirmeler,standartlar vs.
– Aslında son kullanıcı açısından değişen bir şey yok.Hatta teknolojinin kullanımı giderek daha da kolaylaşıyor.Eskiden internete bağlanmak uzmanlık gerektiriyordu,şimdi iki butona tıklayarak bu işi yapmak mümkün.Ama bunun altyapısını hazırlayanlar açısından durum o kadar kolay değil. İşler geliştiriciler açısından biraz zorlaşıyor bence.
9-Teknolojiyi yakından takip eden birisi olarak genç bilişimci adaylarına kendilerini hangi alanlarda yetiştirmelerini önerirsiniz?
– Yakın zamana kadar bilgi sahibi olmak çok önemliydi.Artık bu devir bitti.Bilişim çağındayız.Önemli olan bilginin analiz edilmesi.Bu yüzden benim kitaplığımda ince kitaplar kalın kitaplardan daha çok.İşlerin nereye gittiğini,rüzgarın nereden estiğini koklamak için şu anki gidişatı iyi anlamak gerekiyor. Genç arkadaşlara tavsiyelerim :
-Mobil teknolojileri takip edin (mobil ticaret ve güvenlik başta olmak üzere)
-Programcılara .NET’i öneriyorum.
-Sertifika sahibi olmanın ilerisi için bir kat daha önemli olacağını düşünüyorum.

10-TURKMCSE hakkındaki görüş ve tavsiyeleriniz ?
– Yaptığınız çalışmayı takdirle karşılıyorum.Siteniz hakkında bir çok kimseden olumlu tepkiler alıyorum.
Tavsiyem,diğer sertifikasyonları da bünyenize katmanız…

——————————————————————————–

9 Mart 2002 Cumartesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir