Hayvanlar Alemi

Bir süredir, çok yoğun bir çalışmanın içine girdim. Ağırlıklı olarak web üzerine olduğu için, yanda televizyonun çalışması, eski berberlerdeki radyonun ufak ufak tıngırdaması ile yetiştirildiğimizden olsa gerek beni oldukça rahatlatıyor. Tabii fazla dikkatimi almamasını sağlamak için ağırlıklı olarak Discovery Channel seyrediyorum. O en doğal, ama bizden de oldukça uzak gerçekleşen olayları seyrettikçe insanın bilinç altına yerleşiyor ve bizimde o dünyayı bu teknolojik dünyaya nasıl taşıdığımızı çok net gösteriyor.
İlginç, korkunç, vahşi bazen de iğrenç olan bu dünyada her yaratık kendine bir şekilde yer ediniyor. Tabii edindiği yeri, yapabilirliklerinden, karakter ve düşünce şekillerine kadar çok şey etkiliyor. Doğal yaşamda hiçbir canlının diğerine karşı bir üstünlüğü yok. Avcının av, güçlünün zayıf, rekabetin işbirliği olduğu anlar hiç de az değil. Mesela, aslan gibi son derece güçlü ve grubuyla dolaşan bir hayvanın, bir öküz sürüsü tarafında kovalandığı, yada çakallara yem olduğu gibi son derece inanılmaz görüntüleri görmek mümkün. Tabii aslında yıllarca hepimizin kafasında oluşan ormanın kralı aslan tarzı süper kahraman imajı da bir süre sonra her yaratığın, güçlü ve zayıf özelliklerinin bulunduğu noktasına doğru daha aşağı ama daha realize bir noktaya çekiliyor. Mesela guguk kuşları, yavrularını yetiştirmemek için belli bir tür kuşun yuvasına yavrularlar. Yumurtalar çok benzerdir. Kuluçka dönemi kısa olduğundan ilk yumurtadan çıkan yavru guguk kuşunun yavrusudur ve içgüdüsel olarak bu yavru yumurtadan çıktığı anda, üvey annesinin diğer yumurtalarını yuvadan aşağı atar. Böylece üvey annesi, yavruyken bile kendisinin iki katı kadar olacak yavruya bakmaya başlar. Bu yaşam şekli doğal hayatta guguk kuşunun küçük hilesi olarak süre gelir.
Tabii doğal hayatta kimseyi yaşama şekli için sorgulayamayız ama bu görüntüleri seyrettikçe, insanın kafasında son derece doğal imgeler oturmaya başlıyor. Bir süre sonra insanlardan, şirketlere bütün toplumun aslında bir noktada kendilerini var etmek için doğada bir hayvanın karakter ve yaşama şeklini kendisine vizyon edindiğini görüyorsunuz. Kendinizi incelediğinizde, eğer bir aslanın yerinde buluyorsanız, unutmayın doğal yaşamda son derece zavallı ölen aslanlar da var. Fakat eğer bir çakalın davranışlarını taklit ettiğinizi hissediyorsanız, bir aslanın tahtına da sahip olamayacağınızı bilmeniz gerek. Tabbi ki her yaşam formu kendine hem bizim dünyamızda hem de doğal hayatta bir yer bulabiliyor ama eğer siz kendinizi bir çakal formunda var ediyorsanız, unutmayın ki hayat da size çakal muamelesi yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir