İnternet Balonu

Çok hızlı bir döneme girdik. Geçen haftalarda Konya’da Bilişim Kurultayındaydım. Uzun zamadır görüşme imkanını bulamadığım, birçok kişi ile görüştüm. Yeni projeler başlatma kararları aldık. Yaptığımız mobil internet semineri ise oldukça çok ilgi gördü. Konya dönüşü, krizin ucunun göründüğü yolunda çok açık belirtiler verecek bazı web projelerine başladık.
Geçen günlerde ise turk.internet.com’un düzenlediği wirelessOne konferansındaydım. Açıkcası pek beklediğimi bulamadım. Sözde sponsor olan Turk.Net’i sadece, kapıda dağıttıkları çantaların üzerinde görebildik. Mobil iletişim konusunda zaten bir orta çaplı ISP’nin konuşması bana garip geliyordu. Turkcell standı ise herzamanki gibi, hizmetlerinden haberi olmayan stand mankenleri ile doluydu. Sorduğum sorunun cevabını vermek için, bütün broşürlerini incelemem ve benim onları aydınlatmam gerekti. Turkcell ve benzeri popüler şirketler teknik konuların işleneceği ve profesyonellerin katılacağı bir toplantıya neden stand mankeni getirir hala anlamıyorum. Sonuçta Turkcell hakkında bilgi almak için, sistemleri üreten firmaya başvurmaya devam etmem gerekiyor.
MMS konusunda yapılan seminere girip çıkan herkesin ilk söyledikleri ‘-Güzel ama akalım ne zaman gelecek’di. Bunun sebebi sanırım, operatörlerin bunu ne kadara zamanda getirebilecekleriydi. Açıkcası şu an yeni teknolojiler büyük bir hızla Türkiye’ye giriyor. Geçen ay 3G toplantısında bunu dahada net bir şekilde görmüştük. Fakat bunları uygulaması gereken operatörler ve lisanslamasını yapacak brokrasiye genel güvenin az olduğunu görüyoruz.
Tünelin ucundaki ışığın görüldüğünü düşünüyorum. Gerek ekonomik gerekse teknolojik olarak bir karanlık nokta bitiyor. Yeni bir bilişim dalgası geliyor. Tabii bunu tek farkeden ben değilim galiba. Mesela bir dönem teknoloji yazarlığı yapan sonra rüzgar Ankara’ya dönünce brokrasi yazmaya başlayan Murat Birsel yine bilişim konuları yazmaya başladı. Tabii umarım bir önceki balon hepimize ders olurda, yine Banu Alkan’lı Ixir balonları, geceleri internet programı, sabahları aerobik yaptıran Jess’ler görmeyiz. Bu işi ne kadar doğru insanlara teslim ederseniz, balon gibi patlamasına da o kadar engel olursunuz. Bakın patlayan balonla birlikte Ixir satılırken, Ericsson’ın girişimi Crea-world bilişimin buluşma noktası olmaya devam ediyor.
Sonuç olarak wirelessone etkinliği bana mobil konusunda herkesin şu an sadece rakiplerini tarttığını, kimsenin ortaya helal olsun denecek bir katma değerli hizmet koymadığını gösterdi. Belki de bu etkinliğe gerçekten mobil hizmetler sunan şirketler pek ilgi duymadı. Konu ne olursa olsun yeni bir bilişim dalgasının geldiğini görüyoruz. Bu anda bunun gerçek bir dalga mı yoksa patlayacak bir balon mu olacağına yine siz karar vereceksiniz. Elinize geçen imkanları magazin basınında yer eden biri bizi gözetliyor ‘ekolü’yle birlikte kullanacaksanız, unutmayın bu balon yine patlayacak.
Beni sakın yanlış anlamayın. Ben vazoyu düşürdükten sonra özür dilemeniz yerine vazoyu düşürmemenizi istiyorum. Çünkü siz birtanesiniz. 🙂
NETleşmek üzere…
Not: Yepyeni gelişmelerin hemen önündeyiz. Bir bilgisayar şirketi için sizi kasıp kavuracak bir takım reklam filmleri hazırlıyoruz. Üründe gerçekten çok heyecan verici. Özellikle profesyoneller için. Gelecek 2-3 hafta içinde çıkacak olan bu eklamları görmeden bilgisayar almayın derim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir