Ericsson Görev Değişimi

Dünyanın teknoloji develerinden biri olan Ericsson, son dönemlerde ilginç ataklar gerçekleştiriyor. Bu atakların en önemlisi, cep telefonu ve mobil teknolojilerde Sony ile birlikte yeni bir şirketin kurulumuydu. Fakat hemen arkasında gözümüzü Türkiye’ye dikmek durumunda kaldık. Bunun sebebi, Ankara’da yeni bir Crea-World’ün kurulmasıydı. Ericsson Mobil teknolojiler üretme konusunda çalışmalar yapacakları bir araya toplamak için, bir süredir Crea-World’ler kuruyordu. İstanbul’da kurulan Crea-World’ün etkisi oldukça fazla olmuşki, pazarlama müdürü Cenk Kırbaş’tan Türkiye’de yeni yatırımların yapılacağını öğrendim. Bu gelişmenin hemen arkasında Türkiye-İsrail bölgesinin yönetimine Jan Kemvall getirildi. Kemvall daha önce bir ekonomik krizin bitimini yaşayan Taylan’daymış. Buradan yola çıkarak, Ericsson’un Türkiye’deki krizin biteceği (ya da bittiği) yolunda bir duygu içinde olduğunu ve Türk Telekomun özelleştirilmesi konusunda bazı çok emin adımların içinde bulunduğunu gözlemliyoruz. Umarım dışardan oluşan bu görüntüyü, biz de algılıyoruzdur da artık dünyanın bize baktığı kadar pozitif bakıp önümüzü görebiliriz.

Ericsson ile yaptığımız e-söyleşinin sonuçları

1-Jan Kemvall Tayland krizini yaşamış. Ericsson, Türkiye’nin kısa zaman içinde krizden çıkacağını mı düşünüyor?
Jan Kemvall Tayland’a Asya krizinin yaşandığı sırada gitti. Ancak Tayland’daki son senesi olan 2001 yılında herkesin yüzünü gülmüş. Kemvall, Türkiye’nin de yaşanan krizden en kısa sürede çıkacağına inanıyor.

2-Jan Kemvall hangi ülkeden?
Jan Kemvall İsveçli.

3-Ericsson’un deregülasyon sonrası planlarıyla bu tayinin bir ilişikisi var mı?Ayrıca deregülasyon sonrası ne gibi planları var?
Bu tayinin deregülasyon ile hiçbir ilgisi yok.
Deregülasyonun Türk telekomünikasyon sektörü için önemli bir konu olduğuna inanıyoruz. Ancak, burada önemli olan deregülasyonun gerçek anlamda çalışabilmesi için gerekli altyapının kurulması. Ericsson kendisi Genişbant İnternet ve Mobil İnternet alanlarında lider olarak konumlandırılmış bir şirket. Deregülasyon sonrasında da bu alanlarındaki çalışmalarımıza hızlanarak devam edeceğiz.

4-Ersin Pamulsüzer’in yeni görevi nedir?
Ericsson İsrail Türkiye Pazar Birimi Başkanlık görevini Jan Kemvall’e devreden Ersin Pamuksüzer, Ericsson’daki görevini Danışman ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak sürdürecek.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir