HR deneyimleri

Şirketim genişleme sürecinde olduğu için, yeni pozisyonlara eleman alıyoruz. Açıkcası, bir internet şirketinde çalışacak bir elemanın, yeni bir iş için bağlantı kurarken e-posta kültüründen haberdar olmasını bakliyorsunuz. Fakat bunun gerçekleşmediği son derece fazla başvuru ile karşılaşınca, bir şirket yetkililisinin işe alacağı kişiden neler beklediğini anlatmak gerektiği kanaatine vardım.
Özellikle insan kaynakları sayfalarına ilan veriyorsanız son derece çok başvuru ile karşılaşıyorsunuz. Bu durum da gelen e-postaların daha dikkatli olması gerekliliğini doğuruyor. Ben öncelikle mailin geldiği adresi kontrol ediyorum. Öncelikle outlook’un bar’ında kişinin ismini görmek benim açımdan kişinin, mail programını ayarlamayı bildiği hissini veriyor. Eğer bir nickname varsa buna pek sıcak bakmıyorum.
İkinci konu ise mail adresi, bunun ya dogru durust bir domainden yada isim ve oyadını içeren bir hotmail olmasını bekliyorum. Bunlar ilk anda o kişinin internet kültürüne hakim olduğunu gösteriyor. Daha sonra cv kısmı geliyor. Açıkcası, doğru şekilde formatlanmış bir html benim için word’den daha değerli. Ama ben işe başvuracak olsam, kreatif direktör, art direktör gibi yaartıcılık öngörülen bir pozisyona başvurmuyorsam, word’ün hazır şablonlarından vazgeçmezdim. Zira diğer denemelerde risk oranı yüksek oluyor.
Tabii böyle bir eklenti ile mailinizi yollayacaksanız, bir iki satır yazı ve bir signature’ın cv’leri okuyan kişi açısından son derece samimi ve özgüven hissi veren bir havası var.
Bu yazıların oldukça zor yazıldığını tahmin ediyorum. Zira bir tek şansınız var, ya okunuyor ya da hiç dikkate alınmıyor. Bu nedenle fazla sivri olmadan, dear , selam gibi özel hitaplar kullanmadan, ekte gönderdiğiniz dosya ile ilgili biraz teknik bir bilgi veren cv’ler daha fazla dikkat çekiyor.
Bu arada word’ün şablonlarını seçerken, başvurduğunuz pozisyona uygun birini seçmenizde yarar var. Eğer programcıysanız, daha düzgün formlarla ve kendini anlatan bir yaı kullanmanız güzel olur. Bildiğiniz dil ve programları dereceleriyle bir tablo içine yazmak, altına referans listenizi, linkli olarak vermeniz incelemeyi yapan kişi tarafından memnuniyetle krşılanacaktır. Cv’nizi yazarken, excel kullanmanız veya kariyer sitelerinden çıkan 8 sayfalık formu yollamanızın rahatsız edici olduğunu söylemek lazım.
Eğer word’ün cv şablonlarından birini kullanıyorsanız, o size doğru yolu daha net bir şekilde gösterecektir. Cv yazarken gereğinden fazla bilgi vermek, büyük resim kullanmak kesinlikle etkin bir izlenim oluşturmuyor.
Tabii bir diğer konu da, iş tecrübesinin az olmasından kaynaklanan uzun cv’ler. Yıllarca Öğrenim hayatında beş sayfadan az yazılan kompozisyonlardan geçer not alamayan öğrenci psikolojisiyle yazıldığı belli olan bu cv’ler ise, kesinlikle doğru bir yaklaşımın sonuu olamıyor. Aslında bilgisini, referanslarını ve kontakt bilgisini net olarak anlatan bir sayfalık bir cv herşeyden daha etkili. Tabii mailin geldiği adresin şıklığı da aynı derece önemli.
Bir iş görüşmesine giderken nasıl güzel kıyafetlerimizi giyiyor, görünüşümüze önem veriyorsak cv’ler ve geldikleri mail adresi de karşı taraf için aynı şeyi içeriyor. Bunu unutmamak gerek.
NETleşmek üzere…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir