Türkiye’nin eğitim sorununa farklı bir bakış

Şirketimin ihtiyacı olan creatif direktörü alabilmek için, geçen ay bir eleman ilanı verdim. Beklediğimin çok üzerinde bir ilgi ile karşılaşınca, belli şekiller ve parametrelerle bir kısım cv’yi eledikten sonra kalanları görüşmeye çağırdım. Bir yandan eleme yapmaya çalışırken, ülkenin genel geçer durumunu da bu sayede çok net görebiliyorsunuz. Fakat bu insanların içinde ilgimi ençok çekenlerden biri tasarım eğitimini bir atölye’de almış olan bir hanımdı. Kendisi internet teknolojilerine merak sarmış ama yaşı öğrenci olmak için biraz fazla olunca Bilgi Üniversitesi’nin açtığı atölyelere katılmış, buradan aldığı eğitimle iş arayışına girmişti.
Aslında yıllarca internet ile ilgili pozisyonlara eleman alırken bir eğitim aramıyorduk. Fakat artık Türkiye’de eğitimini tamamlamamış olan kimsenin, bu kadar teknik bir pozisyonda iş bulması mümkün olamıyor. Bu yüzden, gelen hanımı bilgi düzeyi ve eğitimi hakkındaki düşünceleri konusunda biraz sorguladım. Türkiye’de bu atölye mantığını ilk kez Bilgi Üniversitesi’nin başlattığını biliyordum. Fakat bu atölyelerin verdiği eğitime, hiç eleman açığını kapatan, kalifiye işgücünü arttıran yönden bakmadığımı farkettim. Türkiye’nin krizinin sebebini reel sektöre gerekli ilginin gösterilmediği olarak algılayan biri olarak, Türkiye’deki iş gücünün yeterince kalifiye olmadığını hep hissetmişimdir. Bu nedenle konu ayrıca dikkatimi çekti. Türkiye’deki üniversiteler, hayatın zorlukları ile karşılaşıp, eğitimin önemini anlamış ama artık bu eğitimi almak için yaşça ilerlemiş olanlar için çözümler üretmeliler. Aynı sebepten, çalışma hayatını IT teknolojileri üzerine şekillendiren kişilere bilgisayar eğitimi konusunda özel sertifikasyon programlarını ve eğitim kuruluşlarını önerdiğimi o an biraz da ürpereek farkettim. Aslında özellikle bilgisayar teknolojilerinde üiversiteler birincil eğitim kuruluşu olmayı, özel sertifikasyon pkrogramlarına kaptırmışlardı. Bilgi üniversitesi ise bu boşluğu farkedip birçok dalda kısa ama güçlü bir eğitimle sektörün ihtiyacı olan eğitimli eleman ihtiyacını karşılıyordu.
Türkiye’nin ilk e-mezunları
Tabii böyle bir konuyla karşılaşınca Bilgi Üniversitesi basın departmanını arayıp biraz bilgi almak istedim. Konuyla ilgili bana geri döndüklerinde yaptığımız konuşma, Türkiye’nin ilk e-MBA mezunlarının varlığını ortaya çıkardı. 2000 yılının Kasım ayında duyrulan program, ilk mezunlarını Şubat ayı içinde vermişti. Şu an 25 şehirden 260 öğrencisi bulunan program 1,5 yıl içinde mezun olmayı mümkün kılıyormuş.
Yapılan program üzerinde bir inceleme yapıldığında, son derece önemli isimlerin programa hocalık yaptığını görebiliyorsunuz. Tabii hocalarının da internetle içli dışlı olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz. Yani bu program aynı zamanda eğitimcilerini, genel internet kültürü konusunda eğitiyor. http://www.bilgiemba.net
Geleceğin meslekleri
Dünya internet teknolojileri ile yeniden şekilleniyorken, bu dalda çalışacak profesyonellerin en yüksek maaşları alacağını söylemek herhalde yanlış olmaz. Tabii internet teknolojilerinin altyapısını oluşturan programcılara oldukça fazla görev düşmekle birlikte, yapılan işlerin görsel tasarım unsurlarına uymasını sağlama da birincil dereceden önemli bir görev. Geleneksel tasarım pozisyonlarındaki ücretlendirmeleri göz önüne alırsak, internet tasarımının da gelecek beşyıl içinde en çok kazandıran evrensel meslekler listesinde en üstlere oynuyacağını gözlemlemek mümkün. Bu nedenle lisans eğitimi almak isteyen, eğitimini nasıl değerlendireceğini bilemeyen, yüksek yaşam standartlarını hedefleyenlerin, görsel iletişim tasarımı bölümlerini incelemesinin yararlı olcağı düşüncesindeyim. Türkiye’de benim mezunları ile en çok karşılaştığım VCD (Visual Communication Design) Bölümleri, Yıldız Teknik ve Bilgi üniversitesinde. Her iki okulda üniversite sınav sonucunun üzerine özel yetenek testi yapıyor. Arada tek temel farklılık, Yıldız Teknik Üniversitesinde, sanat eğitimini okula gelmeden almış olmanız beklenirken, Bilgi Üniversitesinde bu eğitim genel programın içinde veriliyor. Özel yetenek sınavında ise, görsel yetenek ölçümlemesi yapılıyor. http://www.bilgi.edu.tr/vcd

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir