Yöneticinin Alış Veriş Rehberi

Biz bilişiciler yıllardır, iletişim, PDA, bilgisayar teknolojilerin birbirine yakınlaşacağını söyler dururuz. İşte bu ay size tanıtacağım cihaz tam bu cinsten. Microsoft’un yeni projeler gerçekleştirmek için getirdiği cihazı, mobil iş geliştirme müdürü, dostum Çiğdem Akın’ın elinde görünce, gazetecilik damarlarınm kabardı ve binbir rica ile bu cihazı sizin için denedim.
Özellikle toplantı gibi sessiz ortamlarda, zirr zirr (eski model telefon sesi) diye çalan bir telefon, arkasından elinizdeki son dece ergonomik, modern görünümlü cihaz olayı izleyenlerde kahkahalara neden oluyor. Bu elde ettiğim ilk izlenim.
Aslında son dönemde cep telefonlarına verilen ekstra özelliklerin cihazı yavaşlattığın düşünüyordum ama işin içine Microsoft, Microsoft’un geliştirdiği en başarılı işletim sistemi WindowsCE, ve Microsoft’un sırf cep telefonları için gerçekleştirdiği Pocket PC 2002 (mobile) girince herşey oldukça farklı oluyor. Pocket PC tabanlı pazarda bulunan cep telefonlarının hepsinde büyük sorunlar olduğunu görünce sorunun Microsoft ürünün geliştirilmesinde, baştan bulunmaya karar vermiş. Ben de cihazı incelerken biryandan da ürün hakkında MS’den bilgi almaya çalıştım. Cihazın üzerinde bir marka veya model bilgisi olmaması ve ulaşılacak yer bulunmaması benim son derece dikkatimi çekmişti. XDA ismi verilen bu cihaz bir PDA’in bütün özelliklerine sahip. PC ile senkronizasyonu oldukça hızlı, GPRS ve hertürlü yeni teknolojiyi tanıyor. Bunların dışında en önemli özelliği bir cep telefonu olarak, ihtiyacınız olan bütün geçmiş bilgilerini tutuyor olması. Outlook, entegre çalışan SMS programı her alanda yazılı mesajlarınızın tek bir alanda toplanmasını sağlıyor. Outlook senkronizasyonunun da son derece yüksek olduğunu gördüğüm cihazın, çalışması da son derce hızlı. Üzerindeki browser ile gerçek GPRS kullanma imkanına sahip olduğunuz cihaz tam bir teknoloji aracı.
Son dönemde çıkan telefonlardaki, fabrika hataları göz önüne alınırsa bu cihazı vitrinde görmeden yeni bir telefon almamanızı siddetle tavsiye ederim.
http://www.expansys.com/product.asp?code=BITE-O2-XDA

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir