ASP’yi kim kullanıyor?

Yıllar önce xml’in daha ismi bilinmezken, yazdığım bir yazıda internet uygulamalarında scripting dillerinin başarılı olacağını söylemiştim. Microsoft ise aynı dönemlerde COM+, Dom objeleri üzerine çalışmalar yapıp, bunların adeta reklamını yapıyordu. Aynı dönemlerde ASP konusunda iki önemli sorundan bahsettiğimizde, Ms bunların sorun olmadığından, aslında sistemin yapabilirliliği olduğundan fakat bunu yapmamasının başka sebeplerden kaynaklandığından bahsediyordu.
Yıllar su gibi geçti, ASP’nin uygulama geliştiricileri zorlayan eksik parçaları düzeltilmedi. Bu arada Linux tabanlı sistemler üzerinde yeni uygulama dilleri gerçekleştirildi. İnternet uygulama dillerinin en köktenlerinden biri olan Perl’ün zor yapısı ve veri tabanı bağlantısında yaşanan zorluklarını aşan ve iddialara göre ASP’den 10 kat daha hızlı olduğu söylenen PHP, ASP’nin tahtını fena halde salladı. Aslında salladı demek yanlış olur, zira teknoloji ürünlerinde bir müşteri sadakati söz konusu değildir. Bu nedenle kısa zamanda Pazar payı farklı yöne döndü. Şimdi özellikle web uygulamaları geliştirmeyi planlayan şirketler, yazılım yatırımlarını minimal boyutta tutmak için PHP ve Linux üzerine yatırımlarını arttırıyorlar. Bu sayede hem yazılım lisanslaması konusunda ciddi sorunlar yaşamıyorlar, hem de ASP tabanlı bir sisteme göre “”on kat”” daha hızlı çalışan bir yapıya ulaştıkları için donanım konusunda çok yatırıma ihtiyaç duymuyorlar.
Dünyanın en büyük pazarlama şirketi olan Microsoft ise bu konulara uzaktan bakmıyor.Söylentiler oldukça ilginç. Microsoft almadan önce Linux tabanlı bir şirket olan Hotmail bu yapısını hala bozmamış. Üstüne üstlük Microsoft içinde birçok “”killer application”” Linux üzerinde yapılandırılmış. Bunların altında gerçek payını anlamak belki mümkün görünmüyor ama Hotmail’e bağlandığınızda bir unix klasiği olan cgi-bin dizinini görmek de insanda soru işaretlerine neden olmuyor değil. Tabii eğer küçük bir araştırma yaparsanız Hotmail.com yazdığınızda cevap veren sunucunun IIS5.0 türevi olduğunu görüyorsunuz ama bu trafiği yönlendiren sunucunun da nt türevi olduğunu doğrulamıyor.
İşin özüne bakarsanız,eğer internet üzerinde iş yapacak ve bir hosting kullanmayacaksanız, Linux türevlerinin sağladığı fiyat avantajı inanılmaz boyutlarda. Destek ve profesyonel eleman konusunda ise artık Türkiye’de bile sıkıntı çekmenize neden olacak bir durum yok.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir