Penguen sıcaklığı…

Bir dönem bir gazetenin köşe yazarlarından biri genel gündemi açıklamak için, bir günün bütün başlıklarını alt alta ekleyip bir yazı yapmıştı. İşin komiği bu yazı gerçekten o dönemin gündemini tam anlamıyla özetliyordu. Bu haftanın konularına bakınca, aslında benim de benzer bir şansa sahip olduğumu gördüm.

Açık Kod isteyenlerin yeni silahı…Cnet

Açık kodcular, bilgisayarlarda içinde ne olduğu belli olmayan kodların kullanılmasının Kaliforniya eyaleti yasalarına uygun olmadığını tespit etmişler. Avukatlar bu konuda bir davanın açılması noktasında çalışmalara başlamışlar. İşi ilginç tarafı bu davanın bir tarafı malum şirketken diğer tarafında IBM, Linux ve Red Hat avukatları varmış.

Devlet açık koda izin verecek mi? ZdNet

Aynı konu.. ZdNet yorumu…. Hem konu başlığı var, hem de benzer bir içerik. Ama pek inançsız bir anlatım. Nedeni ortada www.MSnbc-zdnet.com Sanırım web adresi zaten derdini açıklıyor.

Penguen ne zaman uçacak… Cnet

Malum soru. Aslında sorulması gereken uçan pengueni kaç kişinin görmüş olduğu? Bu başka bir bakış açısı tabii. Bu konunun cevabını ancak bir uçuş grafiğine sahip olduğumuzda gösterebiliriz.

Maxim Schreiber’a bakılırsa, internet spermatik bir teknoloji. Her spermatik teknoloji gibi bulunduğu dönemin yakın ve uzak bütün teknolojilerine farklı bir yaklaşım sunuyor. Bu nedenle yazılım teknolojisini incelerken internetten önce ve internetten sonra olarak iki bölümde incelemek daha doğru gibi görünüyor. Ama internetin spermatik olmasının dışında önemli özelliklerinden biri de devingen yapısı. Bu nedenle her an değişen değerlere sahip. İki yıl önce bir moda ile ortaya çıkan portal tabanlı yapılar artık hiç de rağbet görmüyor. Kaldı ki iki yıl önce portal teriminin anlattıkları ile şu anki tanımı oldukça farklı.
Dolaysıyla şirketlerin bilgisayarlarının tabanına kurdukları ve genel geçer hayatlarını bağladıkları işletim sistemlerinden beklentileri de devamlı bir devinim içinde. Belki de bu nedenle pencerelerimizi açtığımız bu bilgisayar dünyasında yeni yakın arkadaşlarımız penguenler olma yolunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir