Teknoloji hisseleri nereye gidiyor…

Bugünlerde internet üzerinde bir e-posta dolaşıyor. Aynen yayınlıyorum.
Bir analiz:
Eğer geçen sene 10,000 USD tutarında Nortel hissesi almış olsaydınız,yatırımınızın bugünkü değeri 490 USD olurdu.Aynı parayı Enron hisselerine yatırsaydınız,paranız bugün sadece 160USD ederdi.
Eğer 10,000 USD’lık Worldcom hissesi almış olsaydınız, geçmiş olsun.. Günümüz itibarı ile 50 USD’dan daha az tutardı.
Halbuki aynı paraya (10,000 USD) Budweiser alsaydınız (biranın kendisi,hisse senedi değil), aldığınız biranın tümünü içseydiniz ve boşları her bir şişesi 10 Cent olarak iade etseydiniz elinize 2,140 USD geçerdi.
Üstelik içtiğiniz biralar da yanınıza kar olurdu.
Demek ki neymiş?
En akıllıca yatırım içip güzelleşmek ve atıkları çevreye kazandırmak..

Telekom hisselerine neler oluyor?

Malumunuz Türkiye’deki krizlere bir de dünyanın en büyük şirketlerinin yaşadığı CEO krizi eklenince, hepimiz için “”arkam önüm sağım solum kriz”” halini aldı. Tabii bu noktadan bakılınca acaba her şey kötüye mi gidiyor diye karanlık bir duygu herkesin içini kaplar hale geliyor. Buda felsefesine göre gerçekten bunun mümkün olmadığını söylemek mümkün. Aslında bütün inançlarda her kötünün yanında bir iyinin olması gerekmez mi?
Enron ile başlayan ve arkasını da Worldcom’un tamamladığı kriz hiç de öyle unutulacak bir şey değil. Gün geçmiyor ki CNN veya CNBC-e’de bol sıfırlı (artık onlarda alıştı 6 sıfırı söylemiyorlar bile) bir hesap hatası ortaya çıkmasın. Her ne kadar US bu tip durumları kaldırabilecek bir ekonomiye sahip olsa da, herkesi bir gelecek korkusu almışa benziyor. Daha iki hafta önce Fortune dergisi kapağına “”Emekli olabilecek miyiz?”” başlıklı bir yazıyı çıkarmıştı. Türkiye’den bakılınca bu saatten sonra Nasdaq hisselerinin prim yapması neredeyse mümkün değil. Zaten endekse bakılınca bundan pek farklı bir görüntü ile de karşılaşılmıyor. Ama belli başlı teknoloji hisselerini takip edenler son derece iyi bilirler, prim yapan kağıtların anlaşılması biraz da sektörü takipten geçer.
Yıllar önce bir film de bir çocuk babası ile radyo dalgaları üzerinden bağlantı kuruyor ve yahoo hisseleri almasını söylüyordu. O dönemde yahoo %10000 kazandırarak, hisse sahiplerini zengin etmişti. Daha sonra AOL Time Warner birleşmesi de hisse sahiplerinin birikimlerinin iki katına çıkmasına sebep olmuştu. Tabii bunlar tamamen o anın imkan ve kazanımlarını görmekle mümkün oluyordu.
Son bir yılın grafiğine baktığımızda Nasdaq endeksi de dahil olmak üzere birçok hissenin kazancının son derece az olduğunu görüyoruz. Tabii aynı grafikte bulunan kahverengi dağın ne olduğunu sorarsanız Linux sürümlerinden biri olan Red Hat olduğunu söylemek gerekir.
Hisselerin genel gidişatına bakarsak Linux sürümünün son derece fazla kazandırdığı söylemek mümkün. Red Hat’ın pazardaki hareketlerini inceleyen danışmanlar, bu hisselerin üzerine yatırım yapma imkanı olan hisseler olduğunu söylüyorlar. Kim bilir belki de açık kaynak kodu konusundaki ısrarlarının sonuçları konusunda emin olan birileri vardır.

Kısa Kısa…

. İşletim sisteminde gerçekleştirdiği yanlış yaklaşımlar ve lisanslama da insanları zorlayan yapısı nedeniyle Microsoft’a karşı bir memnuniyetsizliğin olduğu yolunda dünyanın en büyük araştırma ve danışmanlık şirketlerinden Yankee Group’un oluşturduğu raporu Bilişim dünyasının buluşma noktası bilisimcumhuriyeti.com özetiyle yayınladı.
Okumak isteyenler için adresi http://www.bilisimcumhuriyeti.com/?islem=hg&id=1704

. Dell Türkiye, Index bilgisayar ile ortak kurduğu Decodo isimli dağıtım şirketi ile, ürünlerini pazarlamayı düşünüyor. Bu konuda şu aşamada yorum yapmak mümkün görünmemekle birlikte, Dell’in bu şirket aracılığı ile kendisine ait olmayan ürünleri de pazarlama yoluna gideceği yapılan tahminler arasında.

. Superonline, Digiturk işbirliği ile gerçekleştirilen yeni

Haftanın sayısı…

150 milyon… Google şüphesiz dünyanın en büyük arama motorlarından biri (aslında en büyüğü) Bir günde 150 milyon kullnıcının aramalarına sonuç veren sistem 2 milyarın üzerinde web sitesi indekslemiş durumda. Tabii bunu yaparken kullandıkları sistemi soracaksanız, 10000 sunucunun bulunduğu dünyanın en büyük ticari Linux yapısına sahipler. Fortune dergisine verdikleri bir röportajda sistemin ayakta kalmasını sağlayan dinamik yapıyı da bu sayede koruduklarını söylediler. Sistemde bir bozukluk olduğunda hemen son derece iddiasız bir makineye Linux yükleyip sisteme ekliyorlar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir