Bilişimden İzlenimler 2

İzlenimler

Günün favorisi Telekom Forumuydu…

Doğu-Batı sentezi deyip geçiyoruz ama görünen o ki bu durum hepimizin damarlarına kadar işlemiş. Dün fuar alanına götürdüğüm arabasız bir dostum, iletişim fuarının şehrin dışında olmasının bir çelişki olduğunu söyledi. Bu ona göre şu anlama geliyormuş;
“”Biz bütün iletişim kurabilenler, iletişimimizi siz kuramayanlardan uzakta gerçekleştireceğiz.””. Aman yanlış anlaşılmasın bu büyüklükte bir fuarın şehrin içinde olmasının tamamen karşısındayım.
Bilişim alanına gelmek pek kolay değil. Aslında yol boyunca iletişimcilerin ne kadar kötü araba kullandıklarını, daha doğrusu iletişim kurarken başka işleri yapamadıklarını hayretle gördüm. Yol uzun olmasına rağmen yeterli işaretler nedeni ile yolu bulmak kesinlikle zor olmuyor. Yalnız böyle bir fuar varken, TEM gişelerinin daha fazla çalışması gerektiğini düşünüyorum. Malum bunun haftasonu da var.Yol boyunca herşey benim açımdan normal göründü, benim çelişkilerim park alanında başladı. Teknoloji konuşmaya geldiğiniz fuar alanına girmek için arabanızı çamura parkediyor, yere serili gazeteler ve battaniyelerin üzerinden geçerek otele ulaşıyorsunuz. Bu yıl bu zirvenin burada yapılacağı bilindiği halde neden kimse bu konuyla ilgilenmedi bilemiyorum.
Neyse, sonunda zirvenin olduğu yere ulaştığımızda, bütün konu Bilişim’e kayıyor. Günün önemli faaliyetlerinin başında Telekom Forumu var. Forumun sonunda çok ilginç kararlar çıkacağından eminim. Forum kısmında öğleden sonra bir çalışma grubunda bulunacağımdan yarın size daha etraflı bilgi verme imkanına sahip olacağım. İlk güne damgasını “”e-Türkiye”” vurmuştu. Bugün ise herkesin asıl ilgilendiği konuların başında bu forum var.
Aslında sabah erken saatlerde, foruma baktığımızda oldukça büyük bir katılımın olduğunu gördük. Ben yazımı yetiştirmek için, aceleyle basın odasına koştum. Birlikte kapısına kadar geldiğimiz Serdar Kuzuluoğlu, içeri girdi. Tahmin ediyorum konuşulanları hepiniz yarın, birçok yerden okuyabilceksiniz!
CNN’in Pointcast programı aracılığıyla akşam haberlere baktığımda, Bilişim’in dünyanın da ilgisini çektiğini çok net gördüm. Bu belki de Türkiye’nin bilgi turizm’i açısından son derece önemli bir haber. Umarım, bu ortamı sadece Türkiye’nin sorunlarını çözen değil, dünyanın bilişimi konuştuğu bir platform haline getirebiliriz.
Dün size bu sefer Bilişim’in her zamankinden daha fazla anlam yüklü olduğunu yazmıştım, bugün bu konunun herkes tarafından daha net anlaşıldığını görüyorum. Ümit ederim bu yıldabir biraraya geldiğimiz ortamı hepimiz son derece iyi değerlendirir, imkanlarımızı zorlayarak, Tükiye’nin önünde ona engel olan herşeyi “”iletişim””le yok ederiz.
NETleşmek üzere…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir