Bilişimden İzlenimler 4

Fuar ve Mo-“”BİLİŞİM””

Zirvedeki çalışmalarım artık bitti. Biraz da fuar alanının keşfini yapalım. Galiba retinal kontrol yapan basın odası otel tarafında kaldı…
Bu yıl fuar düşündüğümden daha az hareketli. Fakat yine de beni heyecanlandıran konular arasında yurtdışı katılımları geliyor.Çok fazla olmasa da, dünyanınfarklı bölgelerinden burada distribitörleri bulunmamasına rağmen gelen şirketler var. Aslında hepsini kutlamak lazım. Ama satış için yanlarında ürün bulundurmamaları beni üzdü. Bu ürünler arasında benim en çok ilgimi çeken, park anında tamponla kaldırım arasında kaç santim kaldığını söyleyen ayna. Ne yazık ki satışları olmadığı için almak nasip olmadı. Ama Allah internetten razı olsun, sitelerinden alma imkanımız varmış. İkinci ilgimi çeken ürün ise bir tablet pc. Bu ürün hakkında bilgiyi ise yine www.tulip.com adresinde notebook’lar kısmından alabilirsiniz. Satış sorumlusunun bana anlattıkları oldukça ilginç. Ürünün CPU’su farklı olduğundan ısınma problemi yok, dolaysıyla fan sesi de… Ürünü aynı zamanda desktop gibi de kullanabilme imkanına sahipsiniz. Bence incelenmesi gereken bir ürün.
Dikkatimi çeken ürünler arasında tek taraflı olmayan uydudan internet bağlantısı var. Netiletişim adlı şirketin getirdiği sistem çift taraflı bağlantıyı uydu üzerinden sağlıyor. Geçmişte buna çok benzeyen ürünler görenler, tek taraflı ile ne demek istediğimi eminim anlamışlardır. Uydu bağlantısının çift taraflı olması gerekliliği artık herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Gerçi ilkgün basın odasında internete ulaşamayan bir kablosuz hat kazazedesi olarak, bu aralar gördüğüm bütün kablolu ürünlere korkarak bakıyorum, ama yine de ürün hakkında aldığım duyumlar hiç de fena değil.
Tabii fuarın en hareketli bölümü 7. salon. Mobil dünyanın her türlü ürününü gördüğünüz standlar arasında gezmek insanı ayrıca mutlu ediyor. Nokia ve Ericsson’ın yeni ürünlerinin testlerini gelecek haftalarda çarşamba günleri Finansal Forum’un Bilişim sayfasında okuyabileceksiniz. Bilişim biter bitmez, ürünleri sizin için test etmeye başlayacağım.
Tabii 7. salonun diğer büyük sakinleri (ki standlarına kendilerinden şu aralar sakin diye sözetmek neredeyse imkansız) operatörler. GSM teknolojisini en sonuna kadar kullanan operatörler gerçekten inanılmaz servisler açmaya başlamışlar.
Bilişim fuarına bakıldığında her yıl bir salonun diğerlerinden parlak olduğunu görüyoruz. Bu Türkiye’deki bilişimin geçen yıl hangi konuyla ilgilendiğini gösteren en açık gösterge. Bu noktadan bakıldığında geçen yılın gündemini Mobilişim’in belirlediğini görmek mümkün. Gelecek yıl için tahminimiz ve umudumuz e-devlet salonunun olması. Bu konuda know-how’a sahip olup bunu ihraç edebilecek noktaya gelmemiz.
Gelecek bilişime kadar NETleşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir