Pocki Drive

Mobil yaşam tarzı, kurumların karakterlerine yerleşmeye başladıkça genel ihtiyaçlar da değişmeye başlıyor. Önceleri özellikle sahada çalışan elemanların ihtiyaçlarını karşılayacak taşınabilir bilgisayar tarzı cihazlar revaçtayken, şimdilerde yerlerini webe direkt bağlantı kuran sistemlere ve mobil veri taşıma ünitelerine bıraktı.
Mobil veri taşıma üniteleri, kurumsal şirketlerin üst düzey yöneticilerinin güvenlik amaçlı saklamaları gereken bilgileri veya taşınması gereken işleri taşımalarına yardımcı olan küçük cihazlar. Geçen hafta bunlardan biri olan Pocki Drive’ı test etme imkanına sahip oldum.
Pocki Drive’ı kullanmaya başlamadan önce gizli verilerimi web üzerinde rgüvenilir ve devamlı bir web sitesi olan MSN sitesinde tutuyorum. Fakat buradan veri indirmek tam anlamıyla bir sorun halini oluyordu. Zira web tabanlı arayüzü çok yavaş çalıştığından XP entegrasyonunu kullanıyordum ama her işlem için geçen süre sunucu tarafından kesiliyordu. Pocki Drive yanınızda taşıyabileceğiniz bir cihaz olduğundan veri ulaşmanız için internet bağlantısına sahip olmanız gerekmiyor. Bilgisayarınızın üzerinde bir USB girişi bulunması yeterli. Eğer USB girişiniz bilgisayarınızın arkasındaysa, hiç üzülmeyin. Kutunun içinden uzatma kablosu da çıkıyor. İşletim sistemi olarak hem PC hem de Mac tabanlı sistemlere uyum sağlıyor. 16 MB’den başlayarak, 1 GB ‘a kadar çok çeşitli veri saklama ürünü olan Pocki Drive’ın Türkiye’de en çok satan versiyonu 256 MB olan versiyonuymuş.
Pocki Drive’ı, XP sistem üzerinde denediğimizde, cihazı usb’ye soktuğumuz anda sistem bir çıkarılabilir depolama ünitesi tanıyor. Bu ünitenin içine veri yerleştirmek için ciddi bir sorun yaşamıyorsunuz. Zira XP menünüzdeki “”Send To”” (Gönder) menüsünün içine yerleşiyor.
Veri depolama hızı ise internetten çalışan bir sisteme göre oldukça hızlı. Hatta MP3’ünüzü sistemden okutabiliyorsunuz. Ürünün üzerinde bulunan led veri alış verişi sırasında sizi haberdar ediyor. Kullanıcıların gizli verilerini atmaları için sistem şifreli bir yapıyı da sunuyor. Herşeyden daha önemlisi, sözleşme ve önemli verilerinizi yanınızda taşıyabiliyor olmak, uyandığınızda başucunuzda olduğunu bilmek insanı mutlu ediyor.
Pocki Drive’ın Türkiye Genel Distribütörü ADE Dış Ticaret. Şirket yetkililerinden aldığım bilgiye göre, tekstil sektörünün büyük şirketlerinden, orta ölçekli kurumlara kadar birçok irili ufaklı birçok şirket kısa zamanda ürünü iş yapış mekanizmalarına emplamente etmişler. Şiket içinde veri taşımak için bile kullanılabilecek en mekul veri depolama ürünü olan cihazın, fiyatlarının düşük olması kriz döneminde bu cihazı iyi bir çözüm haline getiriyor.

Kısa Kısa

– Microsoft son yılların en çok beklenen programını, geçen hafta duyurdu. Mahkemeden sonra Messenger, browser gibi parçaların işletim sisteminden çıkarılabilir hale getirilmesi gerekiyordu. Bu yeni patch artık XP işletim sisteminde bunu yapabiliyor. Özellikle Netscape severlere müjdeler olsun.

– Media Player 9.0, konusunda size bir iyi bir de kötü haberimiz var. İyi haberimiz, Media Player 9.0 çaldığı parçaların bilgilerini Microsoft’a yollarken nezaketen de olsa bu bilgileri yollayayım mı diye soruyor. Tabii bir de kötü haberimiz var. Deneme sürümü olan Media Player 9.0’ı bilgisayarınıza yüklediyseniz eski bilgisayarınızı çok arayacaksınız. Zira yeniden eski versiyona geçme imkanınız yok. 9.0 bilgisayardan uninstall edilemiyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir