Klonlar Bascuda’ya saldırdı.

İleri teknolojili ses ve görüntü
Star Wars Episode II: Attack Of The Clones (Yıldız Savaşları Bölüm 2: Klonların Saldırısı) DVD’si iki diskten oluşuyor. Filmin sinemalara girdikten yalnız altı ay sonra DVD’sinin çıkmasını, yapımcı firma Lucasfilm’in pazarlama bölümünün başkan yardımcısı Jim Ward “” Bir DVD filmin çıkması bir yılı hatta bazen bir buçuk yılı bile bulabilir. Fakat biz daha film çekilirken bile DVD için hazırlıklarımıza başlamış ve DVD’de neler yer alacağını kararlaştırmıştık”” şeklinde açıklıyor.
Filmin yönetmeni George Lucas ise Yıldız Savaşları 2’nin DVD’si için şunları söylüyor. “”Benim bu DVD’ye katkım filmin kendisi, çünkü filmi dijital kamera ile dijital formatta çektik. Hatta filmin DVD formatı için çekildiğini bile söyleyebiliriz.””

Filmi çektikten sonra Lucasfilm yapımcılarını üzen nokta bir çok sinemanın, Yıldız Savaşları 2’nin ses ve görüntü kalitesini izleyiciye yaşattıracak seviyede olmayışı olmuş. Bu yüzden DVD versiyonunun kalitesinin bu açığı kapatması için oldukça sıkı çalışılmış. Lucasfilm’den Rick McCallum bu konuda şunları söylüyor.””Her geçen yıl ev sineması sistemleri daha da gelişiyor, DVD’ler artık gerçek film sevenlerin sığınabileceği bir liman haline geldi ve DVD’ler filmi yapanların gerçekten ne yapmak istediğini seyirciye çok iyi yansıtıyor.””

Lucasfilm firmasının “”Özel Projeler Başkanı”” Rick Dean, filmin DVD’ye transferi sırasında görüntü ve ses kalitesinin tam anlamıyla yansıtılabilmesi için bizzat çalışmış. George Lucas sonuçtan oldukça memnun olduğunu “”Olağanüstü bir iş çıkardılar. Dijital imajlar o kadar çok hareket ve detaya sahip ki, bunları DVD’ye geçirmek, ses ve görüntüden hiçbir kayıp vermemek gerçekten yaratıcı bir çalışma gerektiriyordu. Bir çok görüntü sanatçısı ve ses tasarımcısı bunu beraber başardılar.”” sözleriyle dile getiriyor.

Bu DVD’lerde yok yok
Klonların Saldırısı’nın ilk diskinde filmin 2.35:1 geniş ekran versiyonu bulunuyor. Menülerde dolaşırken Yıldız Savaşları evreninden değişik görüntülerle karşılaşıyorsunuz. Birinci diski her taktığınızda ise üç değişik menü temasından biri rasgele seçiliyor. Film tam 50 parçaya bölünmüş, bu sayede favori sahnelerinizi tekrar seyretmek oldukça kolay. Birinci diskte yönetmen George Lucas ve diğer yapımcıların film hakkındaki yorum ve görüşleri de bulunuyor. Filmi Dolby Digital 5.1 EX ses kalitesinde seyrediyorsunuz.

İkinci diskte ise ekstra materyaller bulunuyor. İkinci diskte de menüler arasında dolaşırken, Naboo uzay limanı, Jedi arşivleri ve Coruscant gece kulübü gibi mekanlar arka planda beliriyor. Lucasfilm Yıldız Savaşları hayranlarının seyrederken gerçekten zevk alacağı materyalleri koymak için özel çaba göstermiş.

İkinci Diskte filmin son versiyonunda yer almayan tam 8 adet kesilmiş sahneyi de seyredebiliyoruz. Bu sahnelerin neden kesildiğini yönetmen George Lucas ve diğer yapımcıların ağzından dinleyebiliyoruz.

Filmin müziklerini besteleyen ünlü besteci John Williams’ın, filmin teması olan Across The Stars adlı şarkısının video klibi ve filmin yayınlanan tüm sinema fragmanları da ikinci diskte bulunuyor. Tüm bunların yanında bu diskte, R2-D2: Beneath the Dome fragmanı, daha önce hiç yayınlanmamış fotoğraflar, İnternet linkleri gibi materyallerde bulunuyor.

Dijital kameralarla çekilen ilk film olan “”Star Wars 2: Attack Of The Clones””, yine dijital formattaki DVD ile birleşerek, gelmiş geçmiş en iyi görüntü kalitesine sahip DVD filmini ortaya çıkarmış oldu. İngiltere ve Amerika’dan hemen sonra Türkiye’deki DVD severlerle buluşacak olan bu müthiş filmin DVD’sini ön siparişle Bascuda’dan edinmek mümkün.
Filmin yönetmeni ve Lucas Arts’ın mimarı George Lucas Yıldız Savaşları 2’nin DVD’si için şunları söylüyor. “”Benim bu DVD’ye katkım filmin kendisi, çünkü filmi dijital kamera ile dijital formatta çektik. Hatta filmin DVD formatı için çekildiğini bile söyleyebiliriz.””
18-22 Kasım tarihleri arasında bu DVD’ler sadece Baskuda’dan kişiye özel olarak gönderilecek. Yani Baskuda.com’dan bu DVD’yi alanlar, arkadaşlarına bu müthiş DVD setinde gördüklerinden bahsederken ve evlerinde özel gösterimler organize ederken başka hiçbir fiziksel mağaza ve alışveriş sitesinde satış olmayacak.
Ayrıca Baskuda.com müşterileri sadece ürün siparişiyle kalmayıp, web sitesindeki özel Star Wars bölümünde film fragmanlarına, merak edilenleriyle kamera arkasına ve serinin ilk bölümüyle ilgili detaylı bilgilere erişebiliyorlar. http://www.baskuda.com/starwars/ adresinden direkt ulaşılabilen özel Star Wars bölümünde ön sipariş yapmak da mümkün. Ayrıca şunu özellikle belirmekte fayda var: “”Baskuda.com’da kargo bedava!””

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir