Direkt uydudan kesintisiz iletişimin adı: Thuraya

Köşe yazarlığına başladığım yıllarda, İridium projesi hakkında yazdığım yazı ile o dönemde Amerika’daki merkezimize haber atlatmıştım. Bu nedenle küresel iletişim sistemlerine ayrıca sempati duyarım. O günden bu yana yıllar geçmiş olmasına rağmen hala İridium projesi gerçekleşmedi. Bunun sebebi alçak düzey yörünge sistemine sahip uyduların hem atımının hem de işin yürütülmesinin zor olmasıydı.
Thuraya işte bu sorunları oldukça ilginç şekilde çözen bir sistem.
Mobil uydu iletişiminde yeni bir çığır açan Thuraya, ticari açılışını 2001 yılı içinde gerçekleştirdi. Thuraya, telekomünikasyon dünyasına yeni bir operatör ve yepyeni bir iş modeli gitiriyor.

Thuraya, 99 ülkeyi içeren dev bir kapsama alanına sahip; dünyanın her yerindeki GSM şebekeleri ile de uyumlu. Yine de Thuraya dikkatini net bir şekilde kendi bölgesi üzerinde yoğunlaştırıyor.
Thuraya; işbirliği, eşitlik ve bütünleyici olma üzerine inşa edilmiş bir iş anlayışı sunuyor.

Thuraya’dan yeni ufuklar

Thuraya, önde gelen ulusal ve bölgesel servis sağlayıcıları ile yakın bir işbirliği içine girerek karasal telekomünikasyon şebekelerinin erişim imkanlarını genişletiyor. Uydu ve GSM teknolojisinin bir arada kullanılması sayesinde, Thuraya servis sağlayıcıları, mevcut karasal sistemlerin erişemediği noktaları da kapsayarak bu bölgelerden karasal şebekeler için de ek gelir temin ediyorlar.

Thuraya ile işbirliği yapan telekom operatörleri ve servis sağlayıcılar, müşterilerine daha kapsamlı bir hizmet verebiliyorlar ve müşterilerinin Thuraya kapsama alanının her noktasında uydu iletişiminden yararlanmasını sağlayabiliyorlar.

Karış karış kesintisiz kapsama

Thuraya mobil uydu sistemi, Avrupa, Kuzey ve Orta Afrika, Ortadoğu, Orta Asya ve Hindistan Yarımadası’nı içeren çok geniş bir coğrafyada kesintisiz iletişim sağlıyor.

Mevcut GSM şebekelerini tamamlayıcı olarak tasarlanan servis, geleneksel iletişim sistemlerinin erişemediği noktalara hizmet götürüyor. GSM ve uydu ile birlikte çalışan (dual-mode) Thuraya cep telefonu kullanıcıları kesintisiz, üstün kaliteli ama aynı zamanda hesaplı bir iletişim hizmetine kavuşuyorlar. Açık denizler, yerleşim merkezlerine uzak noktalardaki sınai tesisler ve hatta şebeke uyumsuzluğu sorunu yaşanan bölgeler, Thuraya ile daha önce hayal edemedikleri kalitede bir iletişim hizmeti alıyorlar.

Thuraya cep telefonları uydu, GSM ve GPS (küresel konum belirleme sistemi) teknolojilerini birleştiriyor. İki model olarak hazırlanan Thuraya cep telefonları, Amerika Birleşik Devletleri’nin Hughes şirketi ve İsviçre’nin Ascom firması tarafından üretilmiş. Tamamen aynı işleve sahip olan her iki model de derli-toplu, şık, kullanımı kolay bir yapıya sahip. Thuraya cep telefonları ile ses, data, faks ve kısa mesaj servisleri her an elinizin altında. Araç kiti, sabit kullanım, kara ve deniz filolarının yönetimi gibi ek ihtiyaçlarınız için de Thuraya’nın zengin aksesuar çeşitleri var.

Suudi Arabistan’ın Silki La Silki şirketi ile işbirliği çerçevesinde üretilen ankesörlü uydu telefonları da Thuray’nın ilginç ürünlerinden. Ankesörlü Thuraya telefonları, ülkelerin ücra köşeleri ile sanayi ve ticaret merkezleri arasında iletişim sağlayarak önemli bir görevi yerine getirecek gibi görünüyor.

Thuraya’nın Sunduğu Hizmetler ve Özellikleri

Thuraya sizlere çok geniş bir hizmet yelpazesi sunuyor:

• GSM’le karşılaştırılabilir ses kalitesi
• 9.6 kbps hıza kadar data ve faks bağlantısı
• Kısa mesaj, telesekreter, interaktif sesli yanıtlama gibi ek hizmetler
• Arayan numara bildirimi (CLIP), çağrı iletme, çağrı bekletme, beklemeye alma, çağrı kısıtlama ve kapalı kullanıcı grubu gibi ek GSM hizmetleri
• Ön ödemeli abonelik
• Küresel konum belirleme sistemi (GPS)

GPS, Güvenlik ve Verimlilik

GPS, Thuraya cep telefonlarının standard bir özelliği olduğundan, abonelerin konum belirleme için ayrı bir cihaz taşımalarına gerek kalmıyor. Yön belirleme ve güvenlik açısından GPS’in çok belirgin yararları var. GPS bunlara ek olarak, filo yönetimi, arama-kurtarma ve yardım operasyonları için son derece yararlı bir özellik. GPS, abonelere doğru ve eksiksiz faturalama hizmeti verebilmek için de kritik önem taşıyor.

Sistem Yapısı

Dünya çevresinde sabit yörüngede duran Thuraya uydusu bu özelliği ile şimdiye kadar geliştirilmiş en güvenilir ve en uzun süre test edilmiş uydu teknolojisinden yararlanıyor. Oldukça basit ama son derece akıllı bir tasarıma sahip olan Thuraya, hiçbir uydu sisteminin sağlayamadığı üstün performansı ortaya koyuyor. Yeryüzüne göre hep aynı noktada duran Thuraya uydusu, Hint Okyanusu üzerine denk gelen 44 derece doğu pozisyounda bulunuyor. Teknik testlerden başarıyla geçen yüksek güçlü Thuraya uydusunun ikincisi de hem yedek olarak hem de gerektiğinde kapasite artırmak amacıyla yeryüzünde hazır tutuluyor.

Thuraya uydusu, maksimum verimi sağlamak için iletişim trafiğindeki değişikliklere anında adapte olma yeteneğine sahip. Belli bir bölgede yoğun iletişim ihtiyacı ortaya çıktığında, uydu otomatik olarak o noktaya ilave kapasite sağlayabiliyor, böylece performans optimizasyonu gerçekleştiriyor. Bu sayede deprem gibi özel durumlarda, yüksek trafiği kapatabiliyor.

Thuraya’nın yer istasyonunda ana gateway’e ek olarak telemetri, takip ve kontrol gibi uydu kontrol sistemleri ve uydu operasyon merkezi bulunuyor. Uydu operasyon merkezi, Thuraya’nın genel ve sürekli kontrolünü temin ediyor.

Üstün Teknoloji

Thuraya, uzay ve iletişim sektörlerinde dünya lideri firmalarla işbirliği yapıyor.

• Ana yüklenici konumundaki Boeing Satellite Systems (BSS), projeyi anahtar teslim olarak tasarladı ve işletime soktu.
• Ana altyüklenici Hughes Network Systems (HNS), cep telefonlarını ve uydu yer istasyonunu geliştirmekle görevli. Teknoloji ortakları arasında şu şirketler de yer alıyor:
o Şebeke anahtarlama altsistemi için Ericsson.
o İkinci cep telefonu modelinin geliştirilmesi için İsviçre’nin Ascom firması.
o Müşteri hizmetleri, faturalama ve mutabakat sistemleri için Almanya’nın LHS şirketi.
o Thuraya ankesörlü uydu telefonlarının servis sağlayıcısı olarak Suudi Arabistan’ın Silki La Silki (SLS) şirketi. SLS de geliştirme ve üretim için Landis & Gyr ve önde gelen ankesörlü telefon üreticileri ile işbirliği yapıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir