ARGE’nin yeni kalesi Holywood mu oluyor?

Son dönemlerin en önemli filmlerinden biri ülkemizde Batman Başlıyor ismiyle gösterime giren Batman Begin’s. Malum James Bond filmlerinde oldukça sık yaşanan bir vakadır; her filmle birlikte sponsor şirketler daha konsept halindeki ürünlerini, beyaz perdede görücüye çıkarırlar. Bu gelişmeler aslında iyi birer pazarlama yönteminden başka bir şey değildir. Ancak bu başlangıçlar devamında ürünün gelişim aşamasında çok işe yarıyacak geri dönüşümleri doğurur.

3. Dünya ülkelerinin gündeminde pek de bulunmayan, bulunursa bile Başbakanın buraya da bütçe ayıralım sözlerinden ileri gitmeyen ARGE çalışmaları, gelişmiş ülkelerde filmlere konu olmuş (ödeneği kesildiği için deliren profesör tiplemesi) önemli bir sektördür. Genelde bu sektör bu tip yatırımlara ihtiyacı olan firmaların, üniversiteleri destekleyerek, yeni bölümler ve/veya araştırma konuları oluşturmaları ile oluşur.

Bu durumun üniversiteler tarafından para kaynağı olarak kullanılması ve süreçlerin bu nedenle uzamasından kaynaklı olmalı, şirketler bu ARGE çalışmalarını artık Holywood’da değerlendiriyor.

Aslında çok belli olmasa da Batman Begins filmi bu durumun en belirgin örneklerinden biri. Lamborgihini ve Hummer şirketlerinin ortak çalışması olan Batmobil, geleceğin arabasının yapacaklarını göstermek için oluşturulmuş tam bir demo sanki. Batmobil 1,5- 2 metre atlayabilen, yüksek beygir gücüne sahip, derin su birikintilerinde bile yol alabilen hızlı bir çalışma. İşin ilginç yanı ise bu arabanın bir konsept değil, çalışır bir versiyon olması. Fiyatı 1.5 milyon dolar. Dünya üzerinde ise tam 5 adet var. Yani “Very Limited Edition”…

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir