Bilgi Dediğin Nedir ki?

Efendim yıllar önce Sayın Hasan Celal Güzel, Yeni Türkiye adlı dergisinde bir yazı yazmamı istemişti. Bilenler bilirler Yeni Türkiye’de yazmak büyük onurdur. Zira zamanın cumhurbaşkanı, başbakanı vs. Birçok devlet erkanı burada yazı yazar.

Tabii bu da yazıya harcanan zamanı en az on kat arttırır. Ezcümle derginin konusu bilgi toplumu idi, bana da futurist bir yazı yazma görevi düşmüştü. Bilgi ne zaman işe yarar sorusunun cevabını ana konu edinmiştim. Biraz inceleyip araştırınca bilgi toplumunda bilgiye sahip olmak değil işlemenin önemli olduğunu görmeye başladım.

Şimdi artık o yazımda bahsettiğim günlerin yaklaştığını çok net görebiliyorum. Bana birisi bu ülkede istediğin bir bilgiye ulaşabilirsin bu ne olsun diye sorsa herhalde ülkenin bütün telefon numaralarını bilmek yerine kim kiminle konuşuyor bunu bilmeyi tercih ederim.. Yani klasik bilgi kavramı da bilgi toplumu ile birlikte değişiklik arz ediyor.

Geçen günlerde Türk Telekom’un satışı gerçekleştirildi… Eöinim özel önetim çok yakın zamanda birçok yeni hizmet çıkaracak. Mesela telefon hatlarında tv yayını konusunda bir çalışma hızla şekil alsa ne güzel olur değil mi? Özelleştirme yaparken ve şirketlerin değerlerini belirlerken bu bilgiler ne kadar önemli hale geliyor değil mi?

Sayın Başbakanımın emriyle yıllardır yapılan çalışmalar hızlandırıldı ve e-imza sonlandırıldı. Tanıtınmına Ulaştırma Bakanımız ve İnternete verdiği destekle dikkatimizi çeken Abdüllatif Şener katıldı. Bu güzel organizasyon hatasız geçti ve e-imza kullanıma sunuldu. Keşke bu açılışa Bilgi Bakanı da katılsaydı..Yıllardır bu konuya bir çözüm bulun demekten ağzımızda tüy bitti. Ama hala bu açılışı karayolları gibi çok meşakkatli bir işten sorumlu, bakan açıyor. Onun da ağzından o yoğunluktan dolayı “zımbırtı” lafı çıkıyor. Talihsizlik..

Diyoruz ya bilgiye sahip olmak yetmiyor onu kendi bilgilerinizin arasına yedirmek gerekiyor. Birkaç hafta önce Hürriyet Gazetesinde Ali Atıf Bir yıllardır çok kullandığı ve kitabını yazdığı bloglar hakkında bir yazı yazdı. Neyse ki bu bilgi birikimi ve yazının derinliği okuyucularına öyle bilgiler kattı ki?!?

Keza Ali Saydam hocam’da kendisinden beklenmeyecek bir şekilde internet güvensizdir diye bir yazı yazdı. Kendisini esefle kınıyorum. Sosyologların bu dünya güvensiz demesi gibi bir şey bu hocam…Nedir mantığı?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir