Bilişim Yazarlarının Maymunlukları

Odanın birine birkaç maymun koymuşlar. Odada bir merdiven, merdivene çıkıldığında uzanılabilen muzlar varmış. Maymunlar muzları görünce hemen merdivene tırmanmışlar. Ama muzlara her uzandıklarında bilinmeyen bir yerden çıkan tazyikli su uzanan uzanmayan bütün maymunları ıslatıyormuş. Sonunda maymunlar muzların peşini bırakmışlar.
Günler sonra başka bir grup maymun aynı odaya konmuş. Onlar bu muz su ilişkisini bilmiyorlarmış ama her merdivene çıkmaya yeltendiklerinde önceki maymunlar onları dövüyormuş. Sonunda bu bir adet olarak kalmış. İlk jenerasyon maymunlar odadan çıkarılmış ve hiç su yememiş olana maymunlar sanki su yemiş gibi üçüncü jenerasyon maymunların her merdivene uzanmalarında onları dövmeye başlamışlar….

Ben, biz teknoloji yazarlarının değişen dünyaya en çok ayak uydurması gereken grup olduğunu düşünüyorum. Ama bazen öyle hiç de bunu yapamıyoruz.

Sanal lafını internet için ilk biz kullandık….
Flash playerlar yeteri kadar çoğalmış olmasına rağmen, flash kullanan siteye girmem diyen de bizlerdik…

Türkiye’de ie vs netscape oranı çok yüksekken netscape’den başkasını kullanmam diyen de…

Ülke içi internet bağlantı hızları yeterli boyutlardayken bir mesajın boyu ile ilgili konularda baskı yapmak artık yanlış geliyor.. Hele insanlar bu kadar akıllanmışken… Biz bu kavgayı herkes office 97 kullanırken yapıyorduk. Office97 de bir sıkıştırma sorunu vardı ve 50 kb lık bir resim ve iki kelime 2 mb lik dosya oluyordu.. ondan iki tanesini koyup mail attığı için bir PRCI arkadaşımızı (o zaman yeni başlamıştı) fena haşlamış sonra da kardeşimden fırça yemiştim arkadaşını haşladım diye… O, şu an buralarda, isim vermiyceğim…

Artık abartı olmadığı sürece bunu uzatmak anlamlı değil gibi geliyor. Hele 30 mblik bir dosyayı 10 günde üstelik leased line’dan indirdiğim günleri göz önüne alırsak internet süper bir dönemini yaşıyor..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir