Teknoloji politikamızın iskeleti.

Bilişim politikası net olmayan ülkeler gelecek yüzyılın sadece teknoloji değil, genel klasmanında da sınıfta kalmaya mahkum olacaklar. Türkiye, bu konuda tam bir yol ayrımındadır. Son dönemlerde kaybettiğimiz zamanı ekonomi ve özelleştirmede son derece hızla kazanıyor olsak da, bilişim konusunda hala yerimizde sayıyoruz.

Gelecek on yılın en büyük teknoloji savaşı milletlerin dillerini korunması noktasında olacak…

Teknoloji ile ilgili herhalde en önemli konulardan biri internetle birlikte yaygınlaşan ve dünyayı kaplayan İngilizce akımı oldu. Bu akım sadece Fransızca ve Almanca’yı değil bizim gibi İngilizcenin yoğun kullanılmadığı ülkeleri bile yıktı.

DİKKAT: Şu an dünyanın en önemli teknolojik gelişmelerinden biri bilgisayar ve ürünleri konuşulanı ve yazılanı anlaması olacak. Bu anlama işini gerçekleştiren yazılımlar ses/yazı tanıma motorları olarak adlandırılabilirler. Dillerin bu motorları dilbilimcileri ile geliştirmeleri gerekmektedir. Türkiye’de bu konunun özel kurumlar dışındaki en önemli sorumlusu TDK olmalıdır. TDK’nın en kısa zamanda Türkçe algılayabilen motorları oluşturması, teknoloji sözcüklerini Türkçeleştirmeye çalışmasından çok daha önemlidir. TDK’nın bu konuda en kısa zamanda görevlendirilmesi gerekmektedir.

Bütçe’de Ar-Ge için ayrılan kalem doğru kullanılıyor mu?

Gelişmekte olan ülkelerde Ar-Ge çalışmaları ya yapılmaz ya da görevlendirilen kişiler ve belirlenmiş projeler üzerinden yapılır. Gelişmiş ülkeler ise Ar-Ge bütçelerini bir ikramiye gibi kullanarak, daha fazla kişin farklı konularda Ar-Ge yapmasını sağlarlar. Bu tip yaklaşımların bir örneği de Türkiye’de Ericsson Mobility World’de gerçekleştirilmektedir. Ericsson Mobility World bir Ar-Ge merkezi gibi çalışırken aynı zamanda para kazanan ve/veya kendini çevirebilen bir yapısı bulunmaktadır. Tübitak elindeki Ar-Ge bütçesini bu şekilde yönetmek zorundadır.

Liberalleşme mi, Özelleştirme mi derken yine hata mı yaptık?

Sayın Binali Yıldırım, Türkiye’de Türk Telekom’un özelleştirilmesi ve Telekom sektörünün liberalleşmesi konusundaki planını açıklarken ciddi bir araştırma yapmıştı. Araştırmanın sonunda hiç denenmemiş olan paralel zamanlamayı tercih ettiğini iletmişti. O dönemde bu söylenenler makul gibi görünüyor, bakanın mantık silsilesi doğru yapılanmış hissi veriyordu. Ama hepimizin hesaba katmadı se teori ile pratiğin arasındaki uygulama farklarıydı. Tabii tarif nasıl olursa olsun iyi aşçı yemeği yaparken müdahalelerle sorunu çözer. Biz burada tarife bağlı kalacağız derken daha doğmamış bir sektörün ölümüne sebep olduk. Bakın Sabancı bile sektörden çekilme kararı aldı. Bu konuda en kısa zamanda liberalleşmeyi özendirici yapılar oluşturulmalı yoksa özel bir tekel olarak TT pazarı kurutacaktır.

 Dijital imza ne oldu?

Türkiye, gündemine dijital imza çok ciddi bir şekilde düştü.. Bir anda haber bültenlerinin değişmez parçası haline gelmişti ki; reality show’larda meşhur olmuş, ünlüler gibi bir anda yok oldu gitti.  Nereye gitti neden bir anda gündemden düştü? Eminim dijital imza bitsin direktifini veren sayın tayip Erdoğan bunu da soruşturmak isteyecektir?

 Türk Telekom’un son buluşu kablosuz paralı internet…

Kablosuz ağlar konusunda eski yazılarımı takip edenler olduysa bilirler, Türkiye’nin üzerinde oluşturulacak bir internet bulutunun hem ses  hem de data  iletişimi yapabileceğini ve yatırım maliyetlerinin bu iki ağın ayrı ve/veya kablolu olmasında çok daha düşük olacağını savunurum. Fakat daha üçbeş yerde çalışan kablosuz ağımız Türk Telekom tarafından ücretli hale getirildi. Hatta bu ücretlendirme ise  zaman algılaması ile gerçekleştirilerek gerçekten sisteme ters bir yapı oluşturuldu. Telekomünikasyon sektörü özelleştirilene kadar bu politikanın kalkması gerekmektedir.

 Alan Adları politikası.

Türkiye’deki alan adı satışı ODTÜ’nün kurduğu bir kurum tarafından götürülmektedir. Bu ciddi bir pazardır. Dünyada bu pazar liberalleşmeye başlamışken biz de hala tekel olması son derece yanlıştır. Bu konuda ciddi bir çalışma yapmak gerekmektedir.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir