Ceplere Isınamadım

Atıf Ünaldı’yı teknolojiyi basından takip edenler çok iyi tanıyorlar aslında, kendisi internet ve bilgisayar alanında Türkiye’de ilklere imza atmış isimlerden bir tanesi. Teknoloji ile bağlantısı ortaokul yıllarında başlayan  Ünaldı, Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde eğitim aldığı yıllarda, iki bilgisayarı telefon hatları üzerinden konuşturan BBS sistemini kurarak Türkiye’de ilk internet ağını oluşturan grubun içinde yer aldı. Şu anda Kanal D ve Star TV’de İnternet Müdürü olarak görev yapan Atıf Ünaldı birçok yayında da editörlük ve köşe yazarlığı yaptı.
Mobil teknolojileri başından sonuna kadar takip etme şansı yakalayan Ünaldı ilk mobil serüvenini Türkiye’de cep telefonları henüz yokken deneme fırsatı bulduğunu söylüyor ve devam ediyor; “Mesela cep telefonları Türkiye’de daha yokken, ben iridium teknolojisini deneme imkanını buldum. Cep telefonlarına çok geç ısındığımı hatta hala ısınamadığımı söylemek isterim. Ama Türkiye’nin GSM üzerinden internete bağlanacak kadar eski mobil uygulama kullanan ilk kişilerinden biriyim herhalde. Konu bu olunca servis sağlayıcılar 800’lü hatlara geçince buna ilk tepki gösteren de ben oldum galiba. Zira GSM üzerinden 800’lü hatları kullanamadığımız için internete bağlanamıyorduk. Ama Option bir GSM kartı ile internet bağlantısını, FAI’nin THK’ya düzenlettiği Dünya Hava Oyunları zamanında GSM kartlarla bağlanarak gerçekleştirdim. Bu benim ilk mobil deneyimimdi. Belki de bu ülkedeki sayılı mobil deneyimlerden biriydi.”
Bir teknoloji meraklısı olarak ve işi gereği yanında taşıması gereken cihazların fazla olmasından yakınan Ünaldı, bu durumun O’nun en ilginç çıkmazlarından biri olduğunu söylüyor. Bir süredir bu cihazları en aza indirgemeye çalıştığını ve bunu kızmen başardığını belirten Atıf Ünaldı’nın işte kullandığı mobil cihazlar…
 
 
Cihazlar
Sony Ericsson W550i
Son günlerde Sony Ericsson W550i kullanıyorum ve özelliklerinden çok memnunum. MP3 çalar, FM radyo ve kamerasının olması gerçekten çok işime yarıyor. Program yaptığım Rock Fm’in yayınlarını dinlemekten, araba teyibime bağlamaya kadar bir çok konuda cep telefonumu kullanıyorum. Yanında Celldisk’in Activedrive isimli USB’sini kullanıyorum. U3 tarzı programların içinde bulunması şifre ve benzeri uygulamaları kolayca kullanmamı sağlıyor.

Asus Notebook- Toshiba Liberetto
Çoğunlukla acil durumlar için 80 GB’lık Momobay USB HDD taşıyorum. İş yerinde, şirketimin verdiği Asus notebook’u kullanıyorum. Yanımda taşımak için ise Toshiba Liberetto’nun en son versiyonunu istedim. O ürün benim yıllardır en çok beğendiğim notebook.

iPod Video
Televizyonda kaçırdığım dizi ve programları seyretmek için iPod Video kullanıyorum. Malum bizim hem Kanal D’nin hem de Star TV’nin bütün yayınlarını takip etmek gibi bir zorunluluğumuz var.
 
 
 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir