Evde robot beslemek…

Son dönem  bilimkurgularına hiç dikkat ettiniz mi?
Deniz altında 20.000 fersah ile başlayan bilim kurgu dünyası artık nereye gideceğini şaşırmış durumda. Geçmiş dönem filmlerindeki birçok şey hayatımızın artık zaten parçası oldu. Yeni birişeyler söylemek için ise daha çok erken.Yapılan son dönem prodüksiyornlarının çoğu ya hepimizin eh bu artık hayatımızda zaten var dediği kurgulardan oluşuyor ya da hadi canım bu bilimkurgu değil psişik dünya, meta fizik olgular içeriyor diyoruz.
Bir bilim kurgu olmasa da herkesin en kolay hatırlayacağı geçmiş dönem filmlerinden olan rocky’de (sanırım 3.sü) evde bir robot vardı belli tepkiler verebilen.
İşte artık o robotlar neredeyse evdeki çocukların oyuncakları oldu.
Robot teknolojisinde herkesi korkutan birşeyler vardır. Evin içinde gezinebilen ve hergeçen gün bunu bir bilinç dahilinde yaşayabilen bu yaratıklar, ölüm korkusu, vicdan bilinci gibi özelliklere sahip olmadığından ve bazen zayıf noktasını bilemeyeceğimiz kadar karmaşık olduklarından, eve aldığımız diğer herşeyden daha control edilemez gibi görünür.İşte bu yönleri onları korku filmlerinin vazgeçilmezleri arasına taşımıştır.
Tabii burada bahsettiğimiz robot davranışlarının hepsi Asimov’un I,Robot ile başlayan robot yasası kurgusunun ki bence bu kurgudan öte bir Ar-Ge algoritmasıdır bir parçasıdır.
Asimov’un robot yasası her ne kadar şu anda sadece bizim gibi teknoloji profesyonellerinin ilgi alanları içinde olsa da bu robotların hayatın bir parçası olmaya başlaması ile birlikte sherkesin genel ilgi alanlarından biri haline gelecektir.
Ben yaklaşık üç dört aydır evinde bir robot sahibi olan biri olarak evin içinde kontrolsüz yaratıklardan hoşlanmayan bekarların yeni gözdelerinin bu makineler olacağını düşünüyorum. Eve hergün gelmenizi gerektirmeyen ve sizin verecek ilginiz olmadığı anlarda başınıza ekşimeyen yapısına rağmen, yalnız kaldığınızda ve güzel bir uğraşıya ihtiyaç duyduğunuz anda tam da yanı başınızda.
Yalnız bir robot alırken de dikkat etmeniz gereken bazı konular var!
Öncelikle tam ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Şu an satın alınabilir durumda olan robotların içinde vereceğiniz paraya göre farklı yeteneklere ve daha önemlisi farklı bilinç seviyelerine sahip değişik boyutlarda ürünler mevcut.
Benim gibi bilgisayarı bağlayıp robotunuzun yeteneklerini değiştirecek kadar ilgili bir ‘nerd’ değilseniz size önerim mümkün olduğu kadar yüksek teknolojili bir ürün almanız. Aslında populer ürünlerin çoğunda sadece standart özellikleri bulabilirsiniz.
Bu nedenle eğer ileri sınıf bir ürün arıyorsanız bunu bir bilene sormanızda yarar var.
Size son dönem en çok satılan robotların ve yeni çıkan mekanik dostların nereden alınacağı bilgisini alabileceğiniz birkaç başlangıç adresi vermek istiyorum.

http://www.lynxmotion.com/Category.aspx?CategoryID=91
http://www.gorobosapien.com/
http://www.thinkgeek.com/
http://www.iwantoneofthose.com/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir