İnternet bilenin WEB kuşananın!

Efendim geçen gün televizyon karşısında vakit öldürüyordum… Miskince o kanal senin, bu kanal benim dolaşıp duruyordum ki sağ olsun Beyazıt Öztürk (namı değer beyaz) beni kendime getirdi… Bir web sitesi açmıştı, ülkemin yakışıklı mavi gözlü şovmeni. Google’ın Youtube’ü milyonlarca dolara alması içindeki girişimci Türk ruhunu harekete geçirmiş olacak ki hemen bir you tube klon’u (web de zibil gibi klonları oldu ) açmıştı. Üşenmemiş Youtube’ün logosuna da bir iki ufak eklenti koyup kendine bir de logo yapmıştı…
Tabii dehşete düştüm. Dehşetim neredeyse ünlü sosyetik güzellerimizden (ne demekse!) Yasemin Kozanoğlu’nun bir magazin programına “ay beni gugıl’a bile yazmışlar, oralara bile düşmüş haberim” dediği kadar vardı…
Neydi beni dehşete düşüren konu… Sayın Beyazıt; o kadar internet uzağı bir kişiydi ki; iddialı konuşmaktan rahatsızlık duymuyordu… Sitesinin dünyanın en çok tıklanan 10 sitesi arasına gireceğini söylemekten geri kalmıyordu..
Son dönem eğitimlerime katılanlar bunun ne kadar komik bir durum olduğunu herhalde anlamışlardır. Eğitimlerimde ve danışmanlık yaptığım şirketlerde, son dönemde en çok duyduğum konu bir you tube yapma konusu. Danışmanlık yaptığım teknoloji şirketlerini bu konunun dışında bırakırsak geri kalanları için bahsi geçen konu tamamen bir anlamsızlık timsali. Zira işinin uzaktan yakından video teknolojileri ile alakası olmayan, iş planında videonun bir strateji olarak kabul edilemeyeceği şirketler bile bu konuyu matah bir projeymiş gibi değerlendirip masaya getirmeleri hem zaman hem de bütçede oluşacak anlamsız kayıplardan başka bir şeye yorumlanması mevzubahis bile olamaz.
Şimdi gelelim bu konuda Beyaz’ın hatalarına…
1. Ah benim güzel Beyazım, video upload ve download işi yapan bir sitenin takribi bandwidth maliyeti konusunda fikrin var mı?
Alexa’ya göre dünyanın en çok tıklanan web siteleri arasında 5. sırada youtube var, Forbes’un raporlarında yazılanlar gösteriyor ki bu beşincilik , şirketin sadece bandwith maliyetlerini ayda 1 milyon dolara yaklaştırıyor.
2. Dünyanın en çok tıklanan 10. web sitesi olmak için günde yine alexa raporlarına göre 1.000.000 internet kullanıcısından 100.000’inin siteyi tıklaması gerekmekte.. Yani 10 internet kullanıcısından 1’i mutlaka o gün siteye ulaşmalı. http://www.internetworldstats.com/stats.htm ‘a göre dünya internet kullanıcısı nüfusu 1 milyar. Bu demektir ki her gün 100.000.000 kişi web sitesini ziyaret etmeli. Bu Türkiye’nin toplam nüfusundan fazla % 50 fazla.
3. Tabii bu sitenin Türk hukukuna göre içerisindeki her türlü materyalden birincil dereceden sorumlu olunması durumunu da ayrı bir kenara koyuyorum. Hukuka aykırı en ufak bir video seni aynen mapus damlarına düşürür.
Ben sen mapus damlarına düşmeden öğüt veren olmak istedim. Ama daha yazmadıklarımla bu öğütleri toplasan buradan köye yol olur. Bu arada unutma ki sana bu aklı verenler dar günüde el olur.
Güzel kardeşim, biz seni çoluğu çocuğu eğlendirirken sevdik, bırak internet işini biz yapalım…
Adresini merak edenlere iletiyorum ( http://www.pikniktube.com )

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir